Слід варвара

Впродовж історії українська культура зазначала чимало утисків: століттями Польща, росія силуванням чи милуванням намагалися асимілювати українську ідентичність поміж своїх. Те ж саме коїли і Румунія з Угорщиною. Всі роки Україна, мов пазл, по клаптику збирала свою ідентичність. Відроджувала традиції, досліджувала побут предків, вписувала в історію стерті імперіями імена.

Культурна спадщина – надбання, яке залишили собі покоління наших пращурів, щоб ми, нащадки могли ідентифікуватися українцями, свідомими своєї окремішності, самодостатності. І не цуратися, а признаватися до свого, бо наша культура така ж багата і наповнена, як французька чи німецька, італійська чи іспанська…

Ми на етапі усвідомлення більшістю українців величі рідної культури. Це розуміє і росія, бо безжально нищить нашу спадщину або вкотре обкрадає, присвоює її собі.

Станом на 5 березня 2024 року, за даними Міністерства культури та інформаційної політики, 945 об’єктів культурної спадщини зазнали пошкоджень або повністю зруйновані внаслідок російської агресії. Цифра геть неточна, бо нині під російською окупацією вся Луганська область, частина Донеччини, Запоріжжя, Херсонщини, і це унеможливлює достеменні обрахунки. Найбільше пошкоджень або руйнувань об’єктів культурної інфраструктури зазнала Харківська область – 235 пам’яток.

Окупанти вивозять цінні експонати, розкрадають музеї, зрештою, прицільно обстрілюють культурну інфраструктуру, варварськи її знищуючи.

Після того, як 6 червня минулого року росіяни підірвали Каховську ГЕС, унікальний Будинок-музей Поліни Райко кілька днів перебував під водою у затоплених на 90% Олешках. Фрески, які мисткиня розписувала власноруч, закладаючи в малюнки мотиви зі свого життя, майже не збереглися: реставрації підлягає лише третина усіх робіт. Зважаючи на те, що Олешки знаходяться на тимчасово окупованому Лівобережжі Херсонщини, українські активісти чи влада нічого вдіяти не можуть, щоб зберегти вцілілі частини будинку.

Ще однією жертвою російського терору став Національний музей Григорія Сковороди на Харківщині. У цій будівлі ХVIII століття провів останні два роки свого життя видатний філософ-мандрівник. У ніч на 7 травня 2022 року в музей прилетів російський снаряд, після чого здійнялася пожежа. Колекцію експонатів вдалося евакуювати до безпечного місця. А на відновлення споруди знадобиться понад 100 мільйонів гривень.

На одному з брифінгів заступниця міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва наголосила: повну картину нинішніх нашої культурної спадщини можна буде побачити після завершення бойових дій, коли наші воїни звільнять від російських варварів українські території, розмінують і дадуть доступ фахівцям для досліджень.

– Станом на сьогодні ми можемо де-факто обстежувати на місці переважно об’єкти, які знаходяться на деокупованих територіях і віддалені від лінії фронту, – зазначила Катерина Чуєва.

Сумний перелік постраждалих об’єктів культури поповнюють нові пам’ятки. Люти ворог силкується стерти з лиця землі нашу індивідуальність. Але українці сміються на звіриний вищир варвара і нашою традиційною толокою збирають кошти на відновлення поруйнованих історико-культурних скарбниць. З упевненістю, що все відвоюємо, все відбудуємо. Проте ці понівечені, поруйновані святині вже навіки стануть у нашій всенародній пам’яті символами звірств, вчинених росіянами проти української нації, української мови, української культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company