Ще недавно, у лютому наші медіа поширювали розповіді про столичних «чарівників». Про майстрів-реставраторів, які народжують творчу ідею, втілюють її в матеріальні взірці – відновлюючи старовинні київські будівлі. І тим славним прикладом заохочують й інші міста братися за реінкарнацію матеріальних об’єктів своєї архітектурної давнини. Часто-густо запозичуючи ідеї київських першовідкривачів.
Киянин Сергій Миронов реставрує старовинні двері в історичних будинках. З власної ініціативи та своїм коштом. Аби зберегти частину цієї архітектурної спадщини міста. Адже власникам чи мешканцям старих будинків легше просто замінити занедбані первозданні вхідні двері на сірі металеві.
– Ці зміни набрали загрозливих темпів і масштабів, – не приховує досади Сергій. – І мова не лише про старовинні двері. Гуляючи знайомими вулицями міста, ні-ні та й недораховуюся старої будівлі. Розумію, мешканці таких будинків, зазвичай літні люди – ідуть із життя, а їхніх нащадків і спадкоємців мало хвилює доля архітектурної спадщини. Вони продають мешкання, а нові власники притьмом видозмінюють їх на масмаркети.
Минулої осені у столиці запустили проєкт «Містетика», який заопікувався реставрацією балконів в історичних будівлях Києва. Нині його розвивають юристка Оксана Варакіна та мистецтвознавиця Настя Василашко. Таким чином вони хочуть повернути красу нашого міста й бажання милуватися автентикою старих столичних вулиць.
– На жаль, чимало історичних будівель занедбано, – розповідає Настя Василашко. – З часом вони стають аварійними, звідти виселяють людей, а дім потрапляє на мапу покинутих. Наша робота полягає в тому, щоб привернути суспільну увагу до цієї проблеми, заохотити киян дбати про архітектуру.
Також дівчата поділилися планами на близьке майбутнє. Кажуть, мають намір знімати пластик, зберігати, а далі робити з цього артоб’єкти. Цей проєкт ще доопрацьовують.
У соцмережах поціновувачі архітектури тішаться появі проєкту та радісно переймають ініціативу. Помітно, що багатьом засів у печінках вид совкових «цар-балконів»: «Нарешті, ви великі молодці! Засклені балкони – це ніби величезні прищі на обличчі будинку». Окрім красномовних побажань удачі в реалізації ідеї, люди пропонують нові знакові зміни для результативної охорони архітектурної спадщини. «Ще не вистачає «декондьоризації» фасадів. Щоб усі кондиціонери в естетичних корзинах за дизайн-кодом були».
Тішить, що поступово з’являються нові проєкти, які мають на меті відновлення автентичності споруд. Чим більше людей усвідомить цінність минулого, тим ясніша стане перспектива побачити європейські реалії на вулицях кожного міста України.
Залишити відповідь