Для українців, котрі мають змогу, кошти та бажання подорожувати, минулий рік став майже «невиїзним». Декотрі з відчаєм у соцмережі пишуть, що вже забули, як воно – хлюпатися у лагідних морях Єгипту чи влаштовувати променад гамірними вулицями Парижа. Пандемія своїм руйнівним крилом зачепила не лише економіку, фінанси, політику, медичну сферу держави, а й туристичний бізнес. Аналітики стверджують, що ковідна пандемія вже незворотно змінила світ. Отже – і світ подорожей також.
Наприкінці минулого року зі спеціальним посланням до найпривабливіших для туристів країн звернувся Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. За підрахунками цієї поважної організації, кожна десята людина на Землі так чи інак працює у туристичній індустрії. Тобто галузь є невід’ємною частиною світової економіки, а також одним із ключових елементів збереження природної і культурної спадщини. «Насправді туризм сам по собі є одним із чудес світу. Ось чому так боляче бачити, як пандемія Covid-19 руйнує сектор туризму», – наголосив очільник ООН.
Світовий туризм нині у такій глибокій кризі, що деякі країни змушені вдатися до безпрецедентних поступок. Торік Об’єднані Арабські Емірати та Ізраїль у Вашингтоні дійшли консенсусу та уклали угоду, яку насправді можна назвати історичною. Ізраїль не претендуватиме на володіння західним берегом річки Йордан, а мусульмани зможуть вільно відвідувати Єрусалим. Наступним кроком уже визначено підписання двосторонніх угод про інвестиції, безпеку, телекомунікації, розв’язання інших болючих вузлів на Близькому Сході. І все це лише задля відновлення туристичних зв’язків, що, зауважте, становлять близько 8-12% економіки низки близькосхідних держав.
Гірша ситуація з тими країнами, де туризм аж надто превалює в економіці. Скажімо, туристична галузь дає понад чверть надходжень у ВВП Чорногорії, понад 20 відсотків її громадян пов’язано саме з цією сферою. І «коронавірусна криза» для цієї країни стала дуже серйозним викликом. За даними МВФ, Чорногорія перебуває у зоні найвідчутнішого за 14 років незалежності економічного спаду – майже 9% ВВП. Навіть відкриті кордони для сербів та росіян не врятували ситуацію: якщо 2019 року країну відвідало 72 тисячі туристів, то торік – лише 3 тисячі…
Одним із найпривабливіших та доступніших туристичних напрямків цього літа залишатиметься Туреччина. Вона схильна ризикувати: була відкрита для іноземців навіть в період найжорсткіших карантинних обмежень в самій країні. Причому жорсткі приписи стосувалися місцевих жителів, а іноземці могли вільно гуляти довкола пам’яток культури і відвідувати ресторани.
З початком березня для українських туристів (хоч і за певних умов – обов’язкових тестів на коронавірус) відкрилась Грузія. До пандемії цей туристичний маршрут був неймовірно популярним серед наших співгромадян – завдячуючи особливій сердечності грузин до українців і тамтешнім доступним цінам. Проте нині є нюанси: торік Грузія стільки разів змінювала плани щодо відкриття кордонів, що не можна виключати: після чергового загострення захворюваності кордон укотре закриють. А тому поїздки туди краще планувати на найближчі тижні і не купувати квитки заздалегідь.
Я проаналізувала найпривабливіші туристичні пропозиції, класифікувала їх, і ось що порадила б на цей туристичний сезон.
По-перше, так званий усамітнений (соло) відпочинок. Багато хто обирає саме такий варіант подорожі: самостійно чи з найближчими людьми. Популярними є окремі студії-квартири або маленькі будиночки.
По-друге, пріоритетними є країни ближнього/середнього зарубіжжя. Звісно, не найкращий варіант для поціновувачів країн Азії, Африки чи Латинської Америки, проте… Новини з цих частин світу доходять до нас довше, аніж з Європи, а отже і повідомлення про нові карантинні обмеження чи навіть загальнонаціональний локдаун надійдуть до України із запізненням, що неодмінно вплине на планування поїздки. Відшкодування вартості квитків – надто клопітна і марудна справа. Отже варто відпочивати десь «ближче».
Єгипет, Об’єднані Арабські Емірати, Албанія, Болгарія, Північна Македонія, Сербія, Чорногорія, Хорватія та навіть Грузія чи Туреччина, про які вже йшлося, – усі ці країни, хоч і з певними обмеженнями, готові приймати українців-туристів вже зараз. Схоже, саме ці маршрути наші громадяни обиратимуть цього року найохочіше.
По-третє, відпочинок «економ-класом». Здавалося б, через пандемію власники турагентств, готелів, курортів, баз відпочинку та приватних малих туристично-орієнтованих бізнесів намагатимуться робити все можливе, аби «перетягнути» на свій бік кожного туриста, використовуючи «наживку» у вигляді низької ціни. На жаль, це не так, точніше, вже не так. Навесні та влітку 2020 року, коли люди боялися і не подорожували взагалі, така тенденція спостерігалася. Але віднедавна ціни знову зросли.
Судячи з усього, світ не скоро одужає від важкої короновірусної недуги – обмеження й карантин триватимуть. Проте ще вчора ніхто й уявити не міг, наскільки світова економіка залежна від туризму. І як нестримно люди жадають подорожувати. Як задля комфортного відпочинку ладні навіть ризикувати здоров’ям.
Залишити відповідь