Сумніви, страх оступитися – супроводять тих, перед ким вибір професії. Пошуки майбутнього – це таки стресова ситуація для старшокласників. Чим керуватися, обираючи працю на все життя? До чиїх порад дослухатися? Чи варто «рубати з плеча», якщо раптом «пішов не туди»?
І це ще не повний перелік питань, які турбують підлітків та їхніх батьків. Тож спробуємо ухопитися за ниточку у цьому заплутаному клубкові.
За покликом душі
Подобається вчительство, але непогано було б і економіку проштудіювати… Так розмірковує багато хто з майбутніх випускників середньої школи. Хочеться адекватно оцінити свої можливості та поєднати бажання з потребами часу. Куди ж податися? Ось тут на допомогу і приходить «добрий дядько» інтернет з різними профорієнтаційними тестами. Помічними, щоб вибрати фах до душі. Наприклад, американський професор психології Голланд створив тест із 240-ка запитань, який можна пройти за півгодини і, зрештою, визначити свій тип особистості та рекомендовані для нього професії.
Якщо ж вам завізно здолати такий огром запитань, можете скористатися тестами «Профорієнтаційна анкета» або «Що вам підходить?» на сайті smartia.me.
Там завдань значно менше: 27 та 20 відповідно, але й вони допоможуть визначитися з орієнтирами у виборі роботи, і що тобі вдасться легше, а що – навпаки.
Є ще купа різних тестів, але не всім можна довіряти. Бо їх не складають під кожну людину. І вони не гарантують стовідсотково, що результати відповідатимуть вашим очікуванням. Тому мій колега студент-другокурсник, а доти – такий же абітурієнт Євген Козярін радить: «Треба визначитися, якого ти хочеш спілкування з людьми і в який спосіб. А вже тоді обрати напрям: мова, точні або природничі науки, фінанси, мистецтво… Не завадить ще й довідатися, чи зможеш витримати професійні навантаження».
А як же іспити?
Коли визначилися з напрямом, час подумати і про іспити. Слід ясно знати, які предмети складатимеш при вступі. Тут стануть у пригоді освітні сайти (наприклад, osvita.org.ua або osvita.ua) та офіційні сторінки обраного вишу. Дехто вибирає собі професію за предметами ЗНО чи ДПА: що, врешті, легше складати, а що взагалі неможливо. Наприклад, учениця ХІ класу Наталія Базарна робить саме так: «Коли обирала професію, відкривала список спеціальностей та іспитів, які потрібно складати для вступу. Потім дивилася, що мені буде нескладно скласти, а вже з решти обирала цікаві для мене спеціальності».
Але такий спосіб не завжди гарантує бажаний результат. Буває, що обраний фах дуже подобається, але предмети для вступу неймовірно складні. Зважте: інколи варто повторити матеріал, знайти репетитора, та все ж рухатись до мети.
У страху очі отакезні!
Боїтеся схибити, еге ж? Як дівчатка мріють про велике та щире кохання назавжди, так і ви розмірковуєте про професію на все життя. Але коли на початках навчального процесу відчуваєш, як сподівання та уявлення про цей фах повільно руйнуються: омріяної романтики там – всього три грами, а решта – сіра рутина… Крах мрій і все таке інше…
Не бійтеся помилятися!
Психолог Олена Козлова, яка проводить тренінги з профорієнтації, зізнається: часто бачить в очах підлітків страх. І пояснює: «Ніхто не хоче відчувати себе лузером. Але справа в тому, що на момент вибору університету ми обираємо перший крок. Ми обираємо те, з чого починаємо рух до себе як до людини, щасливої у своїй роботі… Зрештою, нема нічого страшного, якщо ми підемо з професії, присвятивши їй хоч і десять років… У будь-якому разі, якщо ти розумієш, що та точка, у якій ти зараз, – це не те, тоді варто сідати й формулювати нові цілі. Якщо для цього, звісно, маєш силу і наснагу».
Не бійтеся експериментувати, піти іншим шляхом: сміливіший може отримати все. Не думайте про осуд близьких, адже це ваше життя, і саме ви його творці. До того ж, будь-які навики зайвими не бувають.
Шукайте старанно те, що вмієте і до чого прагнете, будьте впевнені в собі та в тому, чим займаєтеся. Забудьте слово «страх», коли йдеться про майбутнє! І тоді успіх у професії гарантовано!
Залишити відповідь