Поки рашистська вяччина гатить по мирних містах України та все ще марить «побєдой», наші експерти вже «вангують» про політичне майбутнє післявоєнної України, хоча й самі зізнаються: можливо, й передчасно. Цьому, зокрема, присвятили дискусію, яку провели онлайн у пресцентрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна».
– Ми – оптимісти, знаємо, що переможемо, проте нас цікавить, як закінчиться війна, коли вона закінчиться і який матимемо світ, – задав тон розмові директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.
Партійні перспективи
Учасники дискусії наголошували на необхідності повної та безумовної націоналізації політики, «патріотизації» електорату та всеосяжної зміни загальнополітичних пріоритетів у країні. І звертали увагу на розподіл політичних сил.
– Наразі спостерігаємо активну діяльність трьох партій, – констатує політолог Ігор Петренко. – На пропрезидентську «Слуга народу» радше чекатиме тотальний ребрендинг. «Європейська солідарність», очолювана Петром Порошенком, проявляє опозиційні дії, проте не має безхмарного майбутнього: доведеться відповідати за співпрацю з Медведчуком. Третьою силою у партійній верхівці, на думку пана Петренка, є ВО «Батьківщина». І вона, переконує незалежний експерт, «нині волонтерить по всій території держави та в цілому підтримує поточну владу».
ОПЗЖ, запевняє експерт, приречена на політичну смерть: вона настільки токсична, що будь-який ребрендинг навряд чи допоможе їй знайти порозуміння з народом та владою.
Ігор Петренко не виключає появи нових потужних партій, «з молодшим складом, оскільки з’являється потреба зміни поколінь».
На що сподіватися
Після завершення війни Україна перебуватиме в економічно складній ситуації. Доведеться розв’язувати тугий вузол проблем гуманітарного, економічного, військово-оборонного характеру. І запроваджувати та ухвалювати такі рішення, на які раніше не наважувалися.
– Ніхто не знає, як займатися економікою під час війни, а тим більше, як займатися економікою одразу після війни, – стверджує Віктор Небоженко.
На його думку, необхідна цілковита переорганізація споживчої системи, бізнесу, його інтересів, ставлення до медицини, освіти, культури, – має запрацювати цілковито новий формат. І нове політичне оформлення: в час повоєнного відновлення економіки і суспільно-політичного життя політичні інтереси мають докорінно змінитися.
Віктор Небоженко закликає розробити державну програму повоєнного життя України. Від того, хто представить реальний, конкретний план змін у країні, прогнозує соціолог, залежатиме наша післявоєнна внутрішня політика. При цьому план може бути доволі радикальним. Як досвід такої стратегії пан Небоженко знову ж таки навів діяльність ВО «Батьківщина» – її задекларований у 2018 році «Новий курс».
Суспільство, вважають учасники дискусії, вже готове жити за такою радикальною програмою.
– Ми нарешті відійшли від комплексу меншовартості – це значно впливатиме на політику,– зауважує Ігор Петренко. – Зараз спостерігаємо колосальні зміни у свідомості громадян: наші політики, науковці не гірші за західних.
росія після війни
У цьому випадку все досить двозначно.
– Відкритої «проросійськості» у світі більше не буде, будь-яка згадка про путіна і росію у позитивному контексті сприйматиметься вкрай негативно, – передбачає Ігор Петренко.
Хоча достеменно спрогнозувати повоєнні дії країн наші експерти, звісно, не беруться.
– путін, навіть коли зникне, залишить в Європі те, що я назвав би «чорним інтернаціоналом», – наголошує Віктор Небоженко. – Це гарно замасковані, нахабні, впевнені політики в багатьох країнах Європейського Союзу. Нині всі вони розуміють, що не можна чинити опір допомозі Україні, проте як тільки закінчиться «гаряча фаза» війни, вони всі заголосять: «Досить допомагати Україні! Давайте допомагати своїм країнам!» Це все буде різними мовами, але «в одну дудку»: «мадяризація» Європи триватиме.
Рятівне єднання
Світ неспинно трансформується – завдяки Україні. На чолі нашої держави – незламний дух нації. Хоча непомірно високу ціну платимо, боронячи за весь цивілізований світ демократію від кривавих імперських зазіхань автократії.
На цьому дискусійному майданчикові прозвучало: нам надважливо після війни зберегти те, що є дорогоцінністю української державності – єднання армії, влади і населення.
За словами директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, всім зараз треба навчитися жити в умовах демократичного політичного процесу під час війни. Використовувати переваги політичних свобод та ліберальних прав, що є викликом для влади: створити новий формат, не перейшовши межу дозволених крайнощів.
Задля цього політичний експерт Костянтин Матвієнко запропонував припинити всі розмови про проведення дочасних виборів – навпаки, суспільним консенсусом перенести їх бодай на рік.
Залишити відповідь