Нині кожен з нас є свідком і самовидцем жорстокої війни, яку розв’язала росія проти України. Війни, що за всіма правовими ознаками і фактичною суттю є геноцидом проти українського народу. Війни, яка забрала життя понад 230 українських дітей і сотні їх примусово вивезла у стан ворога. Зафіксувати кожну деталь цього лихоліття, у фактах, історіях, долях, у слові, барві, музиці і відчуттях – наш святий обов’язок перед нацією, Батьківщиною і нащадками.
Для меморіалізації дитячих спогадів про війну створено проєкт «ДІТИ ПРОТИ ВІЙНИ / CHILDREN AGAINST THE WAR». Під час онлайн-конференції творці-засновники цієї ініціативи розповіли про те, як вона шириться Україною та закордоном.
Мар’яна Ангелова, журналістка, письменниця і викладачка Київського університету імені Бориса Грінченка стоїть біля витоків проекту. Розповідає, що ініціатива його створення зародилася у перші ж дні російського вторгнення. Тоді пані Мар’яна виставила у соцмережі пост із дитячими малюнками й побачила схожий допис в Анатолія Лютюка, українського культурного й громадського діяча в Естонії. Вони зв’язалися, і пан Анатолій запропонував створити книгу дитячих малюнків. За місяці війни від ідеї саморобної книжки вони дійшли до розмаїття форм: збагнули, що в кожній країні їхній проєкт втілюватимуть по-своєму. В Україні це буде віртуальний музей, а в Естонії – уречевлена книга, що зможе подорожувати світом.
Мар’яна Ангелова визначила головне, на що спрямована їхня ініціатива: збирати й меморіалізувати твори дітей, а також надихати малечу та спонсорувати їхню творчість. Пояснює: «У спогади дітей як у призмі відображено це страшне обличчя війни. Малюнки передають нам особливий сенс цієї жахливої події».
У цієї благородної справи вже знайшлися поважні партнери: Український культурний центр в Талліні, Фундація Тамари Коломієць «Новотвір», Спілка письменників та Центр дитячої літератури Естонії, Національні спілки письменників та художників України, Українська Бібліотечна асоціація, Міністерство молоді та спорту України. І звісно ж столичний Грінченковий університет – рідний для більшості команди.
Анатолій Лютюк показав книгу, над якою працює зі своїми помічниками-однодумцями. Вона вразила учасників конференції навіть розмірами: справді величезна ще й виготовлена власноруч. У ній малюнки українських та естонський дітей, із супровідними підписами. Пан Лютюк каже, що ця книга зберігатиметься у каплиці, де проходять молитви за наші країни. Всі малюнки, що не потраплять у книгу, буде розміщено у спеціальному каталозі.
Набирає потуги і віртуальний музей в Україні До його творення активно долучилися VR-художник Саша Сіроус та арт-куратор Тая Кабаєва. Засобами віртуальної реальності митці відтворюють Луцьке бомбосховище, Харківське метро, евакуаційний потяг. І одну зі шкіл Київщини, втілити яку у VR підказав випадок. «Я побувала у зруйнованих ворогом школах прикиївських сіл Шпитьки і Бузова,– розповідає Мар’яна Ангелова. – І під уламками знайшла малюнки, які згодом стали експонатами нашого музею. Створили з них цілу експозиційну залу “Незламна школа”».
Учасники проєкту працюють і над створенням електронної книги. А загалом, про всі напрямки діяльності та ініціативи можна довідатися на сайті-артистеріумі. Там і галерея з творами дітей, яка матиме великий архів. Там же можна знайти посилання на релакс-кімнати арт-терапії для дітей і дорослих.
Альона Сергеєва, яка брала участь у розробці корпоративного бренду, розповідає про концепцію візуальної складової проєкту. Пояснює: смислове наповнення візуалу полягає в тому, що війну ніхто не повинен переживати і що реакція на страшні події в дітей – це вираження своїх почуттів у творчості. Айдентика проєкту включає в себе експресивність дитячих малюнків, нерівність ліній, кольорову гамму з кислотними відтінками блакитного, жовтого та рожевого. «Завдяки всім цим елементам можемо комунікувати з нашою аудиторією», – підсумовує пані Альона.
В онлайн-презентації також взяли участь активісти проєкту з різних куточків України та Європи.. Василь Арович з колегами провів виставку дитячих малюнків у Вюрцбурзі (Німеччина). Олена Медведєва повідала, як разом з дітьми в Рівному вишиває для спільної великої книги сторінку з казкою семирічної Софії Баєвої з Херсона. А Галина Сорочинська розповіла, що разом благодійною організацією проводить у Відні та Братиславі безкоштовні заняття з арт-терапії для маленьких українців, які вимушено потрапили закордон.
Команда проєкту «ДІТИ ПРОТИ ВІЙНИ / CHILDREN AGAINST THE WAR» має намір цього літа представити його в Європі – планують поїздки в Естонію, Чехію, Польщу, Німеччину. Переконують, що ініціатива може стати осердям, яке об’єднає українство, подарує їм гарні емоції, допоможе в ці складні часи.
Залишити відповідь