Українські гурти: за рамки стереотипів

Музика та пісня – незмінні союзники українців у боротьбі за незалежність. Мистецтво вкотре єднає націю, підтримує бойовий дух, допомагає пережити всі негаразди. Музичні твори воєнної пори стають літописом наших днів, відображаючи знакові події та емоції.

2022 рік поклав посутній  бар’єр відсторонення українства  від російської попси. Війна сфокусувала нашу увагу, передовсім, на «класичних» українських виконавцях, таких як «Скрябін», «Океан Ельзи», «Бумбокс», «Один в каное» тощо. Звісно, популярна музика трансформується новим звучанням. Молоді виконавці активно експериментують із жанрами та форматами.

Фольклор став невід’ємним компонентом сучасної музичної культури. Саме в ньому – свідчення багатовікової історії нашого народу, його світогляду, його цінностей і мрій. Цей багатющий духовний скарб не втратив своєї значущості, поєднуючись із новітніми мистецькими тенденції.

Знайшов своє місце у мові сучасних виконавців такий неоднозначний суржик. Суперечок серед мовознавців про нього не браку, а тим часом він став чільним знаком нашої субкультури. Втім, характерний не лише для українства.  Наприклад, у канадському варіанті французької мови побутує «жуаль», а частина населення Ямайки говорить суржиком, який має назву «патва». У наших пісенних текстах суржик використовується для «натуралізації»  ефекту та несе смислове навантаження: надає пісням особливого колориту «доступніших», «зрозуміліших» для широкого загалу.  Хоча й тут міра має значення: надмірне і легковажне використання суржику спримітивлює, вульгаризує тексти.

Чимало молодих музичних колективів, виходячи за рамки усталених стереотипів,  створюють унікальний музичний продукт. Наприклад, гурт «Latexfauna», який створює музику в жанрі «чилвейв». Ледь розмитий звук та мрійливі ретро-поп мелодії нагадують про яскраві 80-ті. Стрічається в їхніх треках і суржик («мене в тобі всьо устраює»). Своєю неординарністю гурт підкорив серця молоді.

 «Курган&Agregat», хіп-хоп гурт з Харківщини, також поєднує у своїх текстах суржик і слобожанську говірку. Весь прибуток від концертів музиканти віддають на потреби ЗСУ. Так, під час свого благодійного туру містами України хлопці зібрали  для наших оборонців понад 13 мільйонів гривень.

«Щука-Риба» – молодіжний фольклорний гурт, що утворився наприкінці 2018 року при Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара». Виконує традиційну українську музику, якій не одне століття. Митці влаштовують танцювальні вечірки в Києві, залучать молодь до збереження національної культурної спадщини.

Це лише невелика частина представників нової хвилі української музики. Молоді виконавці активно експериментують зі звуком, поєднуючи традиційні українські інструменти з електронними. Продовжують традицію інновацій, закладену такими культовими гуртами, як «ДахаБраха», «Onuka», «Go-A» тощо. Їхні твори стають справжніми хітами серед молоді. Це красномовно свідчить, що українська музика, народжена з автентичності, – цілком сучасна й затребувана.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company