У серці Шотландії зародилася благодійна організація, яка стала не просто джерелом фінансової допомоги, а справжнім символом солідарності та підтримки України. «Sunflower Читати далі…
У час тяжких випробувань для країни кінематографісти взяли на себе місію самовидців – фіксуючи доленосні моменти історії та відображаючи реальні події. Читати далі…
Культурний простір середмістя Вінниці збагатився книгарнею «Герой». Її відкриття ініціювали батьки та старша сестра журналіста й військового Миколи Рачка, який 2022
Інтегрування української молоді у навчальні заклади закордоном стало справжнім викликом для наших «зовнішньо-переміщених осіб». Мовний бар’єр, психологічне та й ментальне адаптування
На початку повномасштабного вторгнення потреба перебувати в бомбосховищах та телефон як єдиний спосіб виходу «в світ» зробили свою справу: сайти онлайн-медіа
В епоху соціальних мереж таргетована реклама зустрічається постійно. Instagram і TikTok самі пропонують сторінки, де можна знайти потрібні товари чи послуги.
Квітень 10, 2019За матеріалами сайту “Україна для українців», ua.igotoworld.comКоментарів немає
Столичний статус накладає відбитки на будь-яке місто, назавжди змінює його риси. Головні міста країни завжди вабили до себе еліту і простих людей, які й розбудовували їх, робили в чомусь унікальними і неповторними.Та чи знаємо ми скільки Україна мала столиць? Їх значно більше, ніж ви зможете згадати. Одні були головними містами тривалий час, як то Київ чи гетьманські столиці, якісь недовго, як, наприклад, закарпатський Хуст.
Київ – мати міст руських
Так писав про Київ ще майже тисячу років тому літописець у всіма знаній «Повісті минулих літ». Зауважимо, міст руських- не російських. Дійсно, історія Києва налічує майже півтори тисячі років, місто встигло побути столицею однієї з найбільших держав середньовічної Європи та простим провінційним градом.
За літописом Київ став центром Руської держави ще 882-го року і був ним аж до 1240-го, часу монголо-татарської навали. Потім його чекали майже 700 років занепаду, аж поки 1917 року він не став столицею Української Народної республіки. З часом Київ став державним центром радянської, а від 1991 року – незалежної України.
Кожна епоха залишила відбитки у монументальній історії міста. Про велич древніх часів нагадує Софійський собор чи Києво-Печерська лавра.
Неподалік червоного корпусу Київського національного
університету імені Тараса Шевченка
знаходиться сучасний Будинок учителя, в якому Центральна Рада проголосила
незалежність Української народної Республіки. Наймонументальніші адміністративні споруди залишила радянська влада: будинки Кабінету Міністрів,
Міністерства закордонних справ, сучасної Адміністрації
Президента, Верховної Ради.
Харків – перша столиця?
Часом першою столицею України називають Харків, чим дуже пишаються містяни. Змушені їх розчарувати. До Харкова ще з десяток міст і містечок приміряли до себе столичний статус. Харків став першою столицею УРСР 1919-го і пробув нею до 1934-го року. Центр Слобожанщини і до сьогодні лишається другим після Києва містом за кількістю населення, тут сконцентровані машинобудівна та електронна промисловості, наукові центри. У Харкові найбільше вищих навчальних закладів, тому місто називають студентською столицею України.
Про столичне минуле міста нагадує монументальна радянська забудова. Обов’язково відвідайте будівлю Держпрому – перший тринадцятиповерховий хмарочос Радянського Союзу, який став символом індустріалізації. Крім Держпрому, на одній із найбільших у світі міських площ – Майдані Свободи, прописалися Національний університет імені Каразіна, монументальний пам’ятник Тарасу Шевченку, готель «Харків», дві станції метро, адміністративні будівлі …
Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ…
На уламках Австро-Угорської імперії 1918-го року виникла Західно-Українська Народна Республіка зі столицею у Львові. Але головним містом він пробув пробув лише три тижні і нагадував собою більше поле бою. Неподалік Оперного театру стоїть будівля Народного дому, де галичани проголосили ЗУНР.
Після захоплення Львова поляками, уряд Західної України переїхав спочатку до Тернополя, де перебував до січня 1919-го року, а опісля перебрався до тодішнього Станіславова (нині Івано-Франківськ), який ще на п’ять місяців став третьою столицею ЗУНР, до захоплення міста тією ж польською армією.
В Івано-Франківську збереглася урядова будівля – колишній готель «Австрія», який зараз називається «Дністер», а в часи ЗУНР був перейменований на «Одесу». Саме тут 22 січня 1919 року і було ухвалено історичний Універсал про Злуку Західно-української народної та Української народної республік в одну державу.
Гірська столиця
Мало хто знає, але в 1918 році була проголошена не тільки ЗУНР, але й невеличка Гуцульська Республіка в межах Рахівського району Закарпатської області. Проіснувала міні-держава менше року, але цей час назавжди закарбувався в історії краю. Столицею стало чималеньке село Ясіня. Українська народна рада, керівний орган Гуцульської Республіки, працювала у будівлі теперішнього готелю «Едельвейс», яка добре збереглася.
Керівники державного утворення планували увійти до складу ЗУНР, а відтак, і до УНР, щоб утворити єдину країну «від Сяну до Дону»…
Ясіня – єдине містечко в Україні, де ви у першому-ліпшому барі запросто зустрінете людину, яка похвалиться своїми кровними узами, якщо не з президентом республіки, то з її міністрами – точно. У Ясіні всі усім родичі. Тодішні події у романі «Гори говорять» описав відомий український письменник Улас Самчук, який відвідував колишню столицю гуцульської республіки.
Одноденна столиця
Закарпаття багате на столиці. В середині березня1939 року в краї проголосили незалежну Карпатську Україну зі столицею в невеличкому затишному Хусті, де на той час вирувало політичне життя. Держава проіснувала недовго. Хуст був її столицею звісно не один день, як іноді кажуть жартома. Ще у жовтні 1938 року, коли Підкарпатська Русь отримала автономію в складі Чехословаччини, її адміністративними центром був Ужгород, але після анексії частини Закарпаття Угорщиною, керівництво республіки перебралося до Хуста. Саме тут, на землях колишньої автономії, і було утворено незалежну державу Карпатська Україна.
У місті збереглася будівля, де працював сойм Карпатської України, зараз тут Хустська міська рада. Неподалік від міста встановлено меморіал на честь битви на Красному Полі, де Карпатські Січовики протистояли угорським військам. Угорщина за домомленістю з гітлерівською Німеччиною у кінці травня 1939 року анексувала територію Карпатської України, що можна потрактувати як початок Другої світової війни.
Козацький Чигирин
Невже на нашій території не існувало столиць від часу зруйнування Києва монголо-татарами аж до проголошення незалежності УНР у 1917-му році? Звісно, існувало, і чимало! Мабуть, найвідомішою з усіх був Чигирин – столиця Козацької держави часів Богдана Хмельницького. Тут могутній гетьман приймав не лише іноземних послів, а й антіохійського митрополита Макарія. Тоді місто з населенням у п’ятдесят тисяч чоловік було одним із найбільшим в Україні. Богдан Хмельницький був похований у сусідньому родовому селі Суботові.
Пробув Чигирин гетьманською столицею з 1648-го по 1676-ий роки. Після Богдана Хмельницького тут були резиденції Івана Виговського, Юрія Хмельницького, Павла Тетері, Дмитра Дорошенка Але, на жаль, містечко неодноразово руйнували то турки, то московити. Вже за часів незалежності у Чигирині відбудували гетьманський палац і частково замок. Про козацьку славу нагадують відновлена резиденція Богдана Хмельницького та бастіон Дорошенка на Богдановій горі.
Батурин
Поняття столиці за часів козаччини було розмитим і часто означало резиденцію самого гетьмана. Заснований на початку XVII ст. як прикордонна застава, Батурин невдовзі перетворився на одну з найбільших і найзахищенішх фортець Східної Європи. Із 1669-го до 1708-го року місто стало офіційною резиденцією українських гетьманівДем’яна Многогрішного, Івана Самойловича та Івана Мазепи, а відтак — столицею Гетьманщини.
Після війни зі шведами і сумнозвісної Полтавської битви місто геть зруйнували і випалили війська Петра І. Уцілів хіба що будинок генерального судді Кочубея. За часів незалежності, як і в Чигирині, історичні споруди Батурина відновили і реставрували, тож можемо побачити на власні очі, як виглядала столиця України триста років тому. Обов’язково відвідайте цитадель Батуринської фортеці, а також палац Розумовського. Саме за гетьманування Кирила Розумовського Батурин вдруге , з 1794-го по 1803-ій роки, набув статусу столиці.
Остання столиця Гетьманщини
Після зруйнування Батурина, столицю перенесли у містечко Глухів. Він швидко перетворився на один із просвітницьких центрів Російської імперії. У Глухові народилися і навчалися музиці видатні українські композитори Максим Березовський та Дмитро Бортнянський. Але після скасування Гетьманщини у 1764-му році, Глухів хоча й лишався центром Лівобережної України, яка вже називалася Малоросійською губернією, проте швидко занепав до рівня провінційного містечка.
Пам’ятки Глухова об’єднані в однойменний заповідник. Про часи піднесення вам розкажуть Миколаївська церква, Київська брама та руїни тюремного замку ХХVІІ століття.
Ханська столиця
Говорячи про столиці на території України, не можна забувати про головне місто кримських татар – Бахчисарай. Він був столицею Кримського ханства практично весь період його існування – майже 400-та років.
Місто збудоване у традиціях східної архітектури, що додає неабиякого колориту. В Бахчисараї зберігся найдавніший навчальний заклад на території України – зиджирили-медресе. Мусульманська школа заснована 1500-го року ханом Менглі Гераєм. Про велич Кримського ханства засвідчить Бахчисарайський палац, родова резиденція династії Гераїв, що стала політичним, духовним і культурним центром кримськотатарського народу. Правда, російська окупаційна влада взялася за його реставрацію, що, на думку фахівців, уже призвело до непоправних втрат.
Анархічне Гуляйполе
Насамкінець згадаємо про найекзотичнішу столицю України, аналогів якої, мабуть, немає у світі. Назва Гуляйполе говорить сама за себе. Містечко стало столицею Української Вільної Анархічної Республіки, де був президентом, прем’єр-міністром і головнокомандувачем легендарний Нестор Махно. Офіційно самоврядною республікою керувала Рада Революційних Повстанців (махновців). У буремному вирі громадянської війни, наступу денікінців, більшовицької навали Гуляйпільська держава проіснувала від 1917-го по 1921-й рік і влилася до складу УРСР. У 1919-му столиця з Гуляйполя перебазувалася до Катеринослава (нині – Дніпро). На той час Вільна територія охоплювала сім мільйонів мешканців півдня України.
У райцентрі Гуляйполе Запорізької області добре пам’ятають свого земляка Нестора Махна. У колишній штаб-квартирі Батька нині міська Рада, а кожна стара будівля містечка нагадує про часи вільної республіки.
Звісно, ми згадали далеко не всі, а лише найвідоміші столиці України та державних утворень на нашій території. Залежно від критеріїв, до столиць можна віднести ще чимало міст і містечок. Головне, щоб ми не забували їхню славетну історію!
Волонтерці з організації «Сміливі відновлювати» («Brave to rebuild») Вікторії Мішурі 20 років. З теми, як вона долучилася до «Сміливих» починається наша
У київському парку «Наталка» Ольга Пономарьова, мобільний фотограф та контент-мейкер, провела бранч «Контент як СУПЕРсила». Зібралося понад два десятка учасників: SMM-спеціалісти,
Цю сімейну легенду початку ХІХ сторіччя про Андріївський узвіз почув нещодавно від шановного пенсіонера з Херсонщини Олега Анащенка, якого теперішнє лихоліття
Свою національну ідентичність ми відстоювали за всіх імперій: російської, австро-угорської, нацистської, радянської. Наукова праця Радомира Мокрика «Бунт проти імперії: українські шістдесятники»
Ця давня канадська традиція віщує неофіційний початок осені. Сягає корінням XVII століття – тоді французькі поселенці посадили яблуні у Нової Шотландії,
Документальний фільм від Netflix «Таємниці теракотових воїнів» розкриває захопливу історію однієї з найбільших археологічних знахідок – теракотових воїнів та могилу першого
Близько тисячі меломанів зібралися у столичному ТРЦ «Гулівер» на концерті MELOVIN. Відомий український співак підкорив публіку харизмою. Виконував композиції наживо. І
Залишити відповідь