Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, яка визнає режим у Росії «терористичним». Зі ста депутатів ПАРЄ «за» проголосували 99, жодного «проти» і лише 1 «утримався». Голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ Марія Мезенцева на пресконференції в Укрінформі назвала таке рішення історичним і розповіла про його наслідки для України та країни-агресора.
За її словами, дискусії на засіданні точилися виключно довкола формулювань і визначень, аби кожне слово в документі звучало справді вагомо. Наші дипломати вважають кінцеву редакцію резолюції вдалою. Визнання росії державою-терористом не тільки яскраво показує сутність цієї держави та її влади, але й дає поштовх такій інституції, як ООН, реагувати та ухвалювати нові радикальні рішення. Пані Мезенцева уточнила: очікуємо, що статус терористичного режиму таки вплине на країни – учасниці Об’єднаних Націй, і агресора врешті-решт позбавлять членства ООН. Доти для цього не було достатніх правових підстав, адже єдина структура ООН, яку покинула Росія, – це Спеціальна комісія з прав людини.
Реакції країни-терориста не довелося довго чекати. Розпочався шантаж з приводу зернової угоди, ситуацією на ЗАЕС, погрози екоцидом і вкотре – ядерними ударами. Щоб забезпечити нормальне виконання Україною зернової угоди, країни-партнери готові об’єднати свої зусилля.
Для України важливо, що дипломати 45-ти країн у своїх виступах на ПАРЄ, посилаючись на резолюцію, відверто називали путіна представником терористичного режиму. Це вагома підстава створити міжнародний трибунал для суду і винесення справедливого вироку йому та його оточенню.
– Історичну роль України в цьому питанні не має бути применшено, – наголосила Марія Мезенцева. – Саме ми нині створюємо такі механізми, про які писатимуть в книжках з міжнародного права і міжнародного гуманітарного права, і вже цим можемо пишатися.
Фінальний варіант документа про створення спеціального міжнародного трибуналу для переслідування злочину агресії проти України може бути напрацьовано вже в грудні-січні. За словами пані Мезенцевої, трибунал базуватиметься в Гаазі. До його складу входитимуть 70-80% міжнародних прокурорів, а також українські прокурори. Народний депутат зауважила: є два сценарії напрацювання формату роботи трибуналу.
– Або беремо групу країн-засновниць і вже до них додаємо кожну країну за двосторонніми договорами, або майданчик Ради Європи, де є 45 країн, або ще ширший майданчик – ООН, але це буде важче.
Важливо, що підтримку трибуналові вже висловили понад півтора десятка країн-партнерів. Марія Мезенцева запевнила, що як парламентарії вони продовжать адвокацію цього трибуналу не тільки серед 45-ти країн ПАРЄ, але й серед світової спільноти.
Зокрема, за її словами, тривають перемовини з Австралією. Так через інструменти міжнародного права, які створюються саме сьогодні, все більше країн долучатимуться до відновлення справедливості.
Голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ наголосила на вагомому внескові у це рішення культурної дипломатії й розповіла, що напередодні прийняття резолюції в головному холі Ради Європи відбувся захід: британсько-португальський митець під виступ трупи Харківського національного театру опери та балету писав картину «Надія для України». Як зазначила пані Мезенцева, це викликало бурхливі емоції колег.
– Мистецтво у час війни показує, що знищують не просто університети, садочки, майданчики, будинки, але й намагаються стерти з лиця землі нашу культуру, мову. Але ворогу це не вдасться!
Залишити відповідь