Символічно: саме у День журналіста майбутнім медійникам, студентам Столичного Грінченкового університету презентували документальне публіцистичне дослідження – книжку «Кривава межа».
«Перед нами довгий шлях війни, і дуже важливо, не забувати з чого він починався», – наголосив автор книжки письменник і журналіст, випусковий редактор видання «Грінченко-інформ» Микола Гриценко.
«Кривава межа» висвітлює події весни – осені 2014 року, коли росія руками своїх найманців під пропагандистським прикриттям «защіти русскоязичного насєлєнія» почала часткову окупацію території України. Першими удар організованих і керованих російськими спецслужбами формувань кадирівських найманців та сепаратистів прийняли на себе українські прикордонні застави Донеччини і Луганщини. Про цю істинну героїку, все ще мало висвітлену медіа та літописцями нинішньої війни, і йдеться у книжці.
Її «хрещеним батьком» є славетний прикордонник, повний кавалер орденів Богдана Хмельницького генерал-майор Валерій Суботіна, безпосередній учасник описаних подій. Саме його розповіді Миколі Гриценку надихнули журналіста дослідити цю тему в глибинах та обсягах книжки. Валерій Олександрович консультував автора, організовував його зустрічі з майбутніми героями, учасниками тих подій: від рядового і до генерала…
«З Валерієм Суботіним нас познайомила саме журналістика», – зауважив Микола Гриценко.
На час їхнього знайомства автор книжки очолював Благодійний фонд сприяння газеті «День». Тоді редакція популярного друкованого видання долучилася до волонтерської діяльності, налагодила постачання прикордонникам на східні рубежі свіжих номерів газети та книжок із серії «Бібліотека газети «День». Там майбутній автор «Кривавої межі» і зустрівся та заприязнився з бойовим генералом-прикордонником Валерієм Суботіним.
– Розумів, що треба було в наші прикордонні підрозділи донести чіткий постулат: чия мова – того й земля, – згадує Валерій Олександрович, – а газета «День» друкувала українською цікаві матеріали на теми нашої історії та ідентичності.
В книзі «Кривава межа» детально розповідається, як під час анексії росіянами прикордонних територій саме генерал Суботін першим в історії новітньої російсько-української війни, порушив заборону і відкрив вогонь по російських терористах, які намагалися штурмом знищити прикордонний пункт «Валуйське» неподалік Станиці Луганської. Цей приклад генерала, який узяв на себе керівництво обороною повернув місцевим прикордонникам бойовий дух: наші оборонці тоді дали відсіч нападникам, які змушені були зняти облогу і відступити. Важливо, що захисники прикордонного пункту не втратили вбитим жодного бійця.
Втім сам генерал-майор отримав у цих боях за кордон важке поранення і контузію. Після лікування його відправили в запас і тоді, як каже сам військовик, у його біографії сталося «затишшя»: треба було підніматися з інвалідного візка.
Тоді бойового генерала запросили долучитися творчо-патріотичне об’єднання «Музичний батальйон» одним із засновників якого Микола Гриценко. Згодом Валерій Суботін очолив цей мистецький підрозділ.
Разом із музичними гуртами, артистами, письменниками, журналістами – «особовим складом» «Музичного батальйону» генерал Суботін відвідав багатьох побратимів, які служили: проєкт опікувався гуманітарною волонтерською допомогою, організовуючи цікаві зустрічі, концерти… 2018 року разом із Миколою Гриценком та іншими «музбатівцями» побували на місцях боїв у Станиці Луганській, Щасті, Лисичанську, зустрічалися з учасниками подій 2014 року, розповіді яких також увійшли до книжки «Кривава межа». Яка відбулася рукописом ще до широкомасштабного вторгнення росії.
Відповідаючи на запитання грінченківців, генерал Суботін відверто зізнався: коли почалася широка війна, був упевнений, що розповідь про захоплення прикордонних дільниць не на часі… Але згодом разом з автором вирішили: люди мають знати, як і з чого починалася ця новітня російська воєнна агресія проти України. Так книжка про 2014-й побачила світ через десятиліття.
Це данина пам’яті лицарям рубежів України, охоронцям державного кордону, які стали його першими самовідданими оборонцями. І поклали життя на тій межі між двома світами, яка стала кривавою і вже відділятиме ті ментальні світи непробивною стіною.
Залишити відповідь