20 травня, в Міжнародний день вишиванки, у Києві відкриють перший пам’ятник Василеві Вишиваному. Як символ запізнілої вдячності українців. Ми вже повідомляли, що бронзовий монумент з’явиться неподалік Лук’янівського СІЗО в Києві: там Василь Вишиваний загинув 1948 року.
Історія цієї особистості сягає початку ХХ століття, часів Першої світової. Вільгельм фон Габсбург, представник давньої австрійської правлячої династії, мандрує інкогніто Європою, вперше відвідує Україну й закохується в неї. Згодом він досконало вивчить українську, писатиме нею вірші, а ще боронитиме українців у підрозділі, яким командуватиме в роки війни. Захищатиме від польських офіцерів, які карали за українську, спонукатиме говорити українською… Спершу українські солдати сприйматимуть це як дивацтво, а потім полюблять офіцера і називатимуть його Василем Вишиваним.
Згодом Вільгельм уже командуватиме легіоном Українських Січових Стрільців.
За словами президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля: «Василь Вишиваний – це символ того, як люди іноземного кореня можуть стати справжніми українцями. Не по крові, а по духові! І пам’ятник, який йому встановлять, символізує нашу вдячність. Австрійцям також буде приємно, що представника їхнього древнього роду вшановують в Україні».
Автори пам’ятника Михайло Горловий та Олександр Фурман сподіваюся, що люди більше цікавитимуться постаттю Василя Вишиваного. Біля монумента планують встановити QR-код, за яким в інтернеті можна буде детально почитати про цю легендарну особистість…
Створення монумента та збір коштів на його спорудження ініціювала громадська спілка «Музичний батальйон», яка свого часу разом із однодумцями реалізувала аналогічний проєкт: встановила пам’ятник полковникові Петру Болбочану – визволителю Криму. В планах громадськості – організувати спорудження пам’ятника Євгенові Коновальцю. Всі троє – знакові фігури української історії часів Визвольних змагань, були знайомі, кожен зробив свій внесок у розвиток української Ідеї. І всі троє за цю Ідею загинули.
До встановлення пам’ятника Василеві Вишиваному також долучилися громадська спілка «Народний музей України», Історичний клуб «Холодний Яр», громадська організація «Всесвітній день вишиванки». Так що столиця матиме ще один народний пам’ятник. Такими є сучасні мистецько-історичні форми боротьби в гібридній війні, розпочатій Росією. Монументи українським героям – це стовпи, що тримають українське небо. Адже культурна є нашою духовною бронею.
Залишити відповідь