«Культура скасування» як соціально-політичний термін з’явився у США та Європі. Так називають форму остракізму, коли людина чи группа людей позбавляються підтримки і зазнають осуду соціальних чи професійних спільнот: онлайн-середовища, медіа, навіть близького оточення.
«Культуру скасування» відчув на собі один із найупливовіших, найпопулярніших музикантів сучасності Жак Берман Вебстер, якого ще знаємо за сценічним псевдонімом Travis Scott (Тревіс Скотт).
Випустивши провідний сингл майбутнього альбому, виконавець вирішив провести тур на підтримку майбутнього релізу. Назвав його «Astroworld», як і свій попередній альбом, ще 2018 року. Саме він збільшив популярність артиста у кілька разів.
Отож 5 листопада стартував фестиваль у Х’юстоні, штат Техас. Свято зібрало 50 000 глядачів. О 21 годині великий натовп почав рухатися до сцени, створюючи тисняву, через яку дехто непритомнів і падав під ноги інших. Тревіс кілька разів зупиняв свій виступ і просив допомогти постраждалим, але фестиваль не відмінили. В 11-ти глядачів діагностували зупинку серця. Загинуло восьмеро, згодом повідомили ще про два летальні випадки. Очевидці зняли на відео, як медики роблять одному з глядачів непрямий массаж серця, а тимчасом тисячі фанатів стрибають під музику Тревіса. Кілька фанів скочило на поліцейську машину, заважаючи правоохоронцям евакуювати людей…
Того дня понад 300 чоловік доставили з фестивалю до лікарні: травми, теплові удари, алкогольні отруєння та передозування нарокотиками… Наступного дня фестиваль скасували.
Зрозуміти масштаби трагедії можна, порівнявши її із сумнозвісним EDM-фестивалем «HARD Summer Music» 2016-го. Тоді загинуло троє людей, а захід відвідали 200 000 глядачів. Цього разу на 50 000 –10 жертв! Глядачів не обмежували за віком, тому дехто прийшов із дітьми. Наймолодшому у списку загиблих було 9 років.
Вже за добу західний медіаростір пішов наступом на Тревіса. Той був змушений опублікувати звернення до слухачів. «Молюся за тих, кого ми втратили минулої ночі, – написав в Instagram – Ми працюємо над тим, щоб знайти сім’ї загиблих та допомогти їм у ці важкі часи. Мої фанати означають для мене все. Я завжди хочу дати їм позитивний досвід. Щоразу, коли я розумію, що відбувається щось не те, я зупиняю концерт і допомагаю тому, кому це потрібно. Я не завжди розумію серйозність ситуації. Якщо у вас є будь-яка інформація, зв’яжіться з місцевою владою. Я спустошений. Ніколи не міг таке уявити. Я зроблю все, що в моїх силах, і триматиму вас у курсі».
8 листопада з’явилися перші судові позови проти репера. Глядач Мануель Соуза подав до суду на Travis Scott і організаторів «Score More» і «Live Nation», назвавши фестиваль «передбачуваною трагедією». За його словами, організатори більше дбали про гроші, ніж про здоров’я та безпеку глядачів. Соуза вимагає $1,000,000 за завдану йому шкоду.
А Крістіан Паредес подав до суду не тільки на Travis Scott, але й на Drake, який вийшов на сцену, щоб виконати кілька треків. Він звинувачує артистів у підбурюванні натовпу до заворушень. Паредес, як і Соуза, хоче отримати $1,000,000.
ЗМІ повідомляють, щоTravis Scott не усвідомлював усієї серйозності того, що сталося на фестивалі «Astroworld», тому після його закінчення вирушив на афтепаті в компанії Drake. Згодом він пообіцяв відшкодувати збитки потерпілим.
Тимчасом великі компанії пішли на розрив із Тревісом. Вже 9 листопада про це сповістили «Sony» та «Fortnite». Перша компанія видалила минулорічний проморолик на підтримку PS5 за участю артиста, а друга прибрала голос та емоції Тревіса із внутрішньо ігрового магазину.
16 листопада стало відомо, що «Nike» відклала випуск кросівок від Travis Scott. Модель Nike Air Max 1 «Cactus Jack» очікувалася в магазинах вже 16 грудня. «З поваги до трагедії, що відбулася на фестивалі «Astroworld», – офіційно пояснили це рішення представники спортивного бренду.
18 листопада Travis Scott і Drake, а також партнери-компанії «Apple» і «Live Nation» отримали колективний судовий позов на суму 750 мільйонів доларів. Від 125-ти відвідувачів фестивалю «Astroworld». За фізичні та психологічні збитки, заподіяні постраждалим та родичам загиблих.
Наслідки
• Концерт у Х’юстоні спричинив найбільшу кількість жертв в історії шоубізнесу США.
• Після трагедії на фестивалі «Astroworld» Travis Scott скасував свій концерт у Саудівській Аравії, за який йому мали заплатити $5,5 млн. Також скасовано його виступ на «Day N Vegas Festival».
• Корпорація «Mc Donald’s» та модний дім «Dior» теж призупинили свою співпрацю з музикантом.
• Трагедія збурила зацікавлення альбомом Travis Scott «Astroworld». Кількість його прослуховувань на стрімінґових сервісах збільшилася на 40%, а продаж за минулий тиждень становив 15,000 копій. Альбом повернувся до ТОП-40 чарту «Billboard 200».
• Упродовж тижня після смертоносного концерту Тревіс, за словами його адвоката, жодного разу не виходив зі свого будинку.
• Як з’ясувалося, артист не мав права зупиняти виступ. Такі були умови контракту, але обурення громадськості цей факт не пригасив.
• СНД-простір, на відміну від західного, висловлює підтримку артистові, звинувачуючи англомовне співтовариство у поспішних висновках та відсутності критичного мислення, а також у факторі провини самих відвідувачів концерту, бо через їхню недисциплінованість, мовляв, і почався хаос.
Залишити відповідь