За хаосом – життя

Столична галерея «PinchukArtCentre» розгорнула виставку номінантів премії «Future Generation Art Prizе»  –  роботи двадцяти одного  митця з різних країн світу.

На перший позір, дивакуваті інсталяції та хаос. «У чому ж сенс?», – роздумую, заходячи у перший зал. Темна кімната. Дещо моторошна атмосфера. Довкола картини у синьо-чорних тонах, а посередині завіса. Щось на ній мигтить, і відвідувачі задумливо споглядають рухливу екранну картинку. Придивляюся – лялькова анімація. Авторка – Дана Кавеліна, українська художниця. І це її мистецькій роздум про справедливість у час війни. Кожна деталь – прихована метафора або символ. Темні барви лише посилюють ефект прочитання.

… З іншої виставкової зали чутно музику.  Наче антитеза до інсталяції Кавеліної. Тут музичні інструменти та постери. І помаранчева вивіска з написом «Music is a normalization of violence» («Музика – це нормалізація насильства»). Проєкт «OK Studio» Джуліана Абрагама «Тоґара» з Індонезії зародився у час пандемії. Мистецький простір став майданчиком для  експериментів зі звуком. Можливо, через те, що кожен по-своєму відчуває музику, творець вивів цей вислів на постері. Тут також є можливість заглибитись в минуле музики завдяки  архівним матеріалам.

А в цій невеличкій залі – стенди й розлога мозаїка на стіні. На поличках розкладено листи, а незвичну мозаїку утворили шматочки порцеляни. Єгипетська художниця Ясмін Ель Меліґі має особливу історію своїх витворів: одного дня жінка помітила на чашці підпис земляка Фаті Махмуда – митця та засновника фабрики з виробництва порцеляни. Ясмін зацікавила його особа і навіть надихнула створити цикл листів до нього. А під впливом мозаїчних робіт Махмуда мисткиня створила власну: розбивала порцелянові чашки і з того биття творила мозаїчну картину. У такий спосіб переосмислювала минуле й шукала для нього місце в сьогоденні.

Кожна картина, кожна скульптура цієї експозиції притягує і заворожує. І ці глядацькі відчуття неважко пояснити: автори творять власні неповторні історії. Незбагненні на перший, побіжний погляд, проте для уважного розкривають глибину мистецьких думок та переживань. Тому це не хаос, як видається верхоглядам. Це непідробне життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company