На найбільшій в Європі Запорізькій атомній електростанції, з 4 березня хазяйнують російські загарбники. Розміщують на промисловому майданчику станції військову техніку, боєприпаси, обстрілюють прилеглу територію. Гатять і по самій станції, цинічно звинувачують в цьому ЗСУ. Як наслідок – відключення енергоблоків.
30 вересня, дорогою від станції до Енергодара росіяни затримали гендиректора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова і силоміць із зав’язаними очима вивезли в невідомому напрямку. Втім 3 жовтня повернули його на територію, підконтрольну Україні. У відповідь на заклик надати роз’яснення з приводу захоплення генерального директора ЗАЕС російська сторона повідомила МАГАТЕ, що його було «тимчасово затримано».
– Викрадення директора Запорізької атомної електростанції Мурашова можна розцінювати тільки як акт ядерного тероризму, – заявив на брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ ексголова Державної інспекції ядерного регулювання Григорій Плачков. – Це найвища ліцензована посадова особа на Запорізькій АЕС, від рішень якої залежали, залежать й залежатимуть основні питання ядерної та радіаційної безпеки.
Григорій Плачков наголосив: є повідомлення, що росіяни знущаються над персоналом станції, а окупаційна влада намагається перевести об’єкт під юрисдикцію рф. Водночас, за словами Григорія Плачкова, немає такого юридичного механізму у міжнародному праві, який би міг дозволити легалізувати окупацію ЗАЕС.
– Активні зони, ядерні установки, весь матеріал, який є на Запорізькій АЕС, гарантований Україною, – акцентував Плачков. І нагадав, що нині всі енергоблоки ЗАЕС знаходяться в режимі «холодний зупин». Ситуація на об’єкті залишається напруженою.
– Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі намагається зробити навколо Запорізької атомної електростанції демілітаризовану зону. І, на мій погляд, це єдина можливість убезпечити світ від катастрофи. Станцію треба деокупувати й демілітаризувати, – сказав Плачков. Наголосивши, що на росію треба тиснути всіма можливими важелями. Зокрема, можна відсторонити агресора від прийняття рішень у міжнародних організаціях (МАГАТЕ, ООН).
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду наголосив, що персонал Запорізької атомної електростанції повинен мати можливість працювати в спокійних, нестресових умовах, без російських військових, тому влада продовжує роботу з партнерами для демілітаризації електростанції та створення навколо неї 30-кілометрової безпечної зони.
У МАГАТЕ заявили, що звільнений із полону генеральний директор Запорізької АЕС Ігор Мурашов не продовжуватиме роботу на станції.
Обов’язки генерального директора ЗАЕС взяв на себе президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін і наголосив, що всі рішення стосовно функціонування станції надалі прийматимуть безпосередньо у центральному офісі компанії.
– Адміністрування станції перенесене до Києва, починаючи з моменту викрадення окупантами гендиректора ЗАЕС Ігоря Мурашова, – сказав Петро Котін. Водночас усі технічні питання роботи ЗАЕС вирішуватимуться, як і раніше, персоналом станції за погодженням із центральним офісом.
За повідомленням російських ЗМІ, президент путін 5 жовтня підписав «указ», за яким Запорізька АЕС має перейти у «федеральну власність» росії. Міністерство закордонних справ України назвало такий крок російської влади «нікчемним». І рішуче засудило цей злочин, який ще більше посилює ризики та загрози у сфері ядерної безпеки, спричинені російською окупацією ЗАЕС, а також закликало всі держави дотримуватися послідовної позиції, щоб забезпечити обов’язковість політичних, економічних та правових наслідків для держави-терориста за всі її злочинні та протиправні дії.
Євросоюз спеціальною заявою засудив спроби росії привласнити українську ЗАЕС, і закликав рф вивести війська і повернути станцію під повний контроль України.
«Ми серйозно занепокоєні діями росії на Запорізькій АЕС та навколо неї, як і на інших ядерних об’єктах в Україні, що становлять загрозу безпеці ядерних установок та персоналу і значно підвищують ризик ядерної аварії. Ми засуджуємо спроби росії легітимізувати незаконне захоплення нею ядерних об’єктів на суверенній території України, включно з нещодавнім «указом» президента путіна щодо Запорізької АЕС», – йдеться у заяві.
Міністр енергетики України Герман Галущенко звернувся листами до МАГАТЕ, єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон, профільних міністрів держав G7. Закликавши до рішучих дій стосовно ядерної промисловості рф через її наміри «юридично закріпити» окупацію ЗАЕС.
Запорізька АЕС, розташована у тимчасово захопленому росією Енергодарі, залишається українським підприємством, наголосили в МАГАТЕ.
– Це питання з галузі міжнародного права, ми хочемо, аби війна негайно припинилася і, звісно, позиція МАГАТЕ полягає у тому, що ЗАЕС – українське підприємство, – сказав на брифінгу у Києві генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
– Запоріжжя – це Україна, Запорізька АЕС належить Україні, електроенергія, яку вона виробляє, по праву належить Україні, – зауважив на брифінгу у Вашингтоні заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател. І додав, що путін «не має абсолютно жодних повноважень присвоювати АЕС в іншій країні». Тому, «шмат паперу, виданий путіним або його урядом, звісно, також нічого не змінює».
Європа може залишатися в радіаційній безпеці лише за умови відходу російських бойовиків з території Запорізької атомної електростанції, переконаний Президент України Володимир Зеленський після зустрічі з директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі.
– Поки що не вирішено головне питання щодо присутності на території ЗАЕС бойовиків. За нашими даними, які підтверджують наші робітники, їх близько 500, – повідомив Глава держави, попереджаючи міжнародну спільноту про небезпеку світового масштабу.
Залишити відповідь