Новина про стрімке падіння 16-го за величиною банку США SVB збурила глобальну фінансову паніку: крах банку є другим за масштабами в історії США і найбільшим після фінансової кризи 2008 року.
Того ж дня Федеральна корпорація зі страхування вкладів FDIC заявила, що візьме під свій контроль Банк Кремнієвої долини (SVB), який має майже $175 млрд депозитів клієнтів.
А вже за два дні закрилася інший банк – «Signature Bank». Уряд відразу втрутився, щоб захистити депозити цих банків і створити спосіб для інших банків отримати доступ до більшої кількості готівки. Незастраховані вкладники двох банків отримали спеціальні державні гарантії. FDIC разом з Міністерством фінансів , секретарем Джанет Йеллен, Федеральною резервною системою FRSі і самим президентом Джо Байденом заявили, що будуть використовувати «виняток з системного ризику» для покриття незастрахованих депозитів SVB і «Signature Bank».
Що ж спричинило банківську кризу?
Як пише «The Wall Street Journal», на початку пандемії SVB купував багато з того, що вважається «безпечними» активами: цінні папери казначейства США та іпотечні облігації, забезпечені урядом. Але коли процентні ставки почали швидко зростати, як це було торік, їхні фіксовані процентні виплати стали пасти задніх. Ці активи вже не коштували того, що банк заплатив за них, і наприкінці минулого року банк отримав хвилю у $42 млрд запитів на зняття депозитів. Він не зміг зібрати необхідної для покриття відтоку готівки, і регулятори змусили його закрити.
Побоювання у вкладників могли з’явитися після того, як банк оголосив про залучення капіталу і продаж великої кількості цінних паперів собі у збиток. Банк обслуговував технологічні стартапи. Оскільки це були корпоративні депозити, вони часто були більшими, ніж страховий ліміт FDIC у розмірі $250 тис. Станом на кінець минулого року SVB мав понад 150 мільярдів доларів США незастрахованих депозитів.
Проблеми SVB, схоже, перекинулися на «Signature Bank». Його вкладники теж враз і масово забажали вивести свої кошти. Як і SVB, «Signature Bank» мав відносно велику кількість незастрахованих депозитів через свою бізнес-модель, яка обслуговувала приватні компанії.
Як повідомляє «The New York Times», Федеральна резервна система ініціювала розслідування, що саме пішло не так з наглядом SVB банку, яке очолив Майкл С. Барр, заступник голови FRS з нагляду. Очікується, що результати розслідування оприлюднять до 1 травня.
Конгрес також планує розібратися в тому, що трапилося. «Один з найабсурдніших аспектів банківського провалу Кремнієвої долини полягає в тому, що його генеральний директор був директором органу, відповідального за його регулювання», – написав у твіттері сенатор від Вермонту Берні Сандерс. І пообіцяв, що внесе «законопроєкт про припинення цього конфлікту інтересів, заборонивши керівникам великих банків працювати в правліннях FRS».
Залишити відповідь