З 1992 року маємо увиразнену календарну дату – Всесвітній день психічного здоров’я. За словами Тедроса Гебреїсуса, генерального директора Всесвітньої організації охорони здоров’я, це «привід об’єднати зусилля світової спільноти і почати заповнювати дефіцит уваги до питань психологічного добробуту».
ВООЗ визначає: цей день має на меті мобілізувати зусилля людства, щоб пригальмувати поширення депресивних, невротичних, афективних та поведінкових розладів, зменшувати вживання населенням психотропних речовин, запобігати самогубствам, поширювати інформацію про ефективні методи профілактики, медичного лікування, соціальної адаптації.
Що таке психічне здоров’я?
За визначенням ВООЗ, це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися із життєвими стресами, продуктивно працювати і бути активним членом суспільства. Охорона психічного добробуту охоплює широкий спектр діяльності, пов’язаної з компонентами душевного добробуту. Йдеться, зокрема, про зміцнення здоров’я, профілактику, лікування та реабілітацію людей, які страждають психічними розладами. На появу психічних захворювань впливає низка факторів: загальна бідність, урбанізація, безпритульність, безробіття, низький рівень освіти тощо. Віднедавна до посутніх причин, що впливають на стан психічного здоров’я, додалися захворювання на Covid-19. Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш наголошує: «Ментальне здоров’я лежить в основі людської природи. Але вірус Covid-19 впливає не тільки на наш фізичний стан, а й посилює психологічні страждання. Депресія і тривожний розлад є однією з найбільших проблем нашої новітньої доби. Протягом десятиліть ми ігнорували і недостатньо інвестували в охорону психічного здоров’я. Пандемія Covid-19 стала тією краплею, що переповнила критичну масу нервових суспільних станів».
Психічне здоров’я світу
Щороку понад 800 тисяч людей на земній кулі накладають на себе руки, а кожні 40 секунд стається випадок суїциду. Таку трагічну статистику ВООЗ оприлюднила ще два роки тому. Навряд чи щось відтоді змінилося на краще.
Серед критеріїв психічного здоров’я ВООЗ виділяє такі стани:
– усвідомлення і відчуття безперервності, постійності й ідентичності свого фізичного та психічного «я»;
– відчуття постійності й ідентичності переживань в однотипних ситуаціях;
– критичність до себе та своєї власної психічної діяльності і її результатів;
– відповідність психічних реакцій (адекватність) силі та частоті впливів середовища, соціальним обставинам та ситуаціям;
– здатність самокерувати поведінкою відповідно до соціальних норм, правил, законів, планувати власну життєдіяльність та реалізовувати заплановане, змінювати спосіб поведінки залежно від зміни життєвих ситуацій та обставин.
Інформування українців
Два роки тому за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) стартував чотирирічний проект «Психічне здоров’я для України». Щоб зробити доступнішою допомогу та психосоціальну підтримку для людей із розладами психіки.
«МОЗ розуміє важливість реформи системи охорони психічного здоров’я, – пояснює перша заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Садов’як. – Ми цінуємо підтримку міжнародних партнерів, адже в Україні тільки розпочинається формування культури про турботу психічного здоров’я і в нас попереду велика освітня робота. Серед найважливішого – перехід від надання психіатричної допомоги до збереження психічного здоров’я українців».
Швейцарський проєкт має свій офіційний сайт. Він є частиною освітньої кампанії проєкту «Mental Health for Ukraine» (MH4U), зі списком гарячих ліній, з безкоштовним освітнім онлайн-порталом, навчальними курсами та вебінарами. Під час карантину експерти проєкту зосередили увагу на психічному здоров’ї медиків, батьків та дітей, які опинилися в ізоляції.
За даними опитування «Психічне здоров’я в Україні: обізнаність та ставлення», проведеного в січні 2020 року компанією InMind, 37% опитаних вважають себе достатньо обізнаними в питаннях психічного здоров’я, 69% респондентів вказують на брак інформації і прагнуть дізнатися більше. А загалом на думку 79% опитаних, психічне здоров’я є серйозною та вартою уваги проблемою.
Насамкінець повторю те, на чому акцентують лікарі: не соромтеся звертатися по допомогу до фахівців! Саме заради нашого психічного здоров’я український уряд і користається з підтримки доброчинних організацій цивілізованого світу.
Залишити відповідь