Урядова постанова про перегляд тарифів «у бік підвищення» розділила життя творчих спілок на «до» й «після». І фактично добиває галузь образотворчого мистецтва. Такої думки голова Національної спілки художників України Костянтин Чернявський, яку й озвучив на пресконференції «Тарифне знищення української культури».
– Ми поставлені на межу існування, – заявляє керманич НСХУ. – Станом на сьогодні теплова енергія та коефіцієнт, який додається у наших розрахунках за теплову енергію, коштує шалених, непідйомних грошей. І для художників, і для членів інших національних творчих спілок.
Костянтин Чернявський переконує: митці поставлені в нереальні умови, оскільки майстерня художника – невід’ємна частина його творчого життя. Але за нових тарифів її утримання обійдеться в 20-30 тисяч гривень на місяць. Це при тому, нагадав митець, що 2015 року національні творчі спілки в тарифах прирівняли до населення та релігійних організацій. Під час війни музи не мовчать: мистецька спільнота активно допомагає військовим – проводять аукціони, збирають гроші для закупівлі військової техніки, виїжджають на передову.
Після того як у листопаді минулого року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв’язку із зміною ціни природного газу», Національна спілка художників України надіслала лист до профільних міністерств з проханням підтримати розроблені нею відповідні поправки до цього документа. Митці очікують цієї підтримки. Бо, як стверджує Костянтин Чернявський, поки їхні пропозиції вивчаються, лічильники у майстернях художників щодня «намотують» від 500 до 800 гривень.
22 грудня під стінами Кабміну зібрали мітинг. Сотня художників вимагала від чиновників нарешті почути українських митців.
– Ми провели переговори з іншими творчими спілками України, вони готові вийти на всеукраїнську акцію протесту, якщо найближчим часом Кабінет Міністрів не внесе до цієї постанови наших поправок, – запевнив пан Чернявський.
– Нещодавно відзначали 155 років Василеві Кандинському, – підтримав розмову з пресою народний художник України, академік, скульптор Анатолій Кущ. – Його знає весь світ, а чи знає хтось міністра культури чи керівника держави часів Кандинського? Ні, не знає, не пам’ятає, та це й не дивно. Дивує інше: наші сьогочасні клерки не зацікавлені в культурному розвиткові суспільства, в духовності. Але ж вона виховує патріотизм, який є рушійною державотворчою силою.
Заслужена художниця України Оксана Полтавець-Гуйда пояснює: майстерні належать НСХУ, а тому новими тарифами держава доводить до банкрутства творчу спілку.
– Нас змушують позбуватися того, що наша спілка, ми побудували за власний кошт. Художники працюють жертовно, майже безкоштовно і просять лише одного: дайте можливість творити!
Залишити відповідь