Згадався багатосерійний фільм Ризької кіностудії початку 1980-х за участі уславлених акторів: Ліліти Озоліні, Юозака Кіселюса, Олмульдаса Романаускаса…
Його назвою тепер можна означити важку дорогу України до членства в ЄС. Як відомо, на початку листопада 2023 року Європейська комісія офіційно рекомендувала розпочати процес перемовин про вступ України до Європейського Союзу.
Коротка передісторія. Влітку 2022 року Україна отримала довгоочікуваний статус кандидата на вступ до ЄС, зобов’язавшись виконати сім рекомендацій від Євросоюзу. Це стосувалося впровадження законодавства щодо процедури відбору суддів Конституційного суду України, завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції та відбору кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів, посилення боротьби з корупцією, призначення нового керівника САП та нового директора НАБУ, відповідності законодавства про боротьбу з відмиванням коштів, реформи інформаційної галузі, запровадження «антиолігархічного закону», вдосконалення законодавчої бази щодо національних меншин.
Нині виконаними вважаються чотири пункти: реформа Конституційного суду; продовження судової реформи; боротьба з відмиванням коштів; узгодження аудіовізуального законодавства з європейським. До трьох пунктів в Єврокомісії є застереження. Стосуються вони боротьби з корупцією, антиолігархічного законодавства та законодавства про нацменшини. Та попри те Єврокомісія вважає за необхідне ввімкнути «зелене світло» на дальшому шляху України до євроінтеграції.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн у щорічному звіті зазначила, що продовження антикорупційних реформ в Україні дозволило Європейській комісії рекомендувати розпочати офіційні переговори про вступ країни до ЄС. Бойові дії через вторгнення РФ не завадять цьому процесу. «Ми вражені прогресом України. З початку протестів на Майдані Україна чітко вказувала на своє бажання доєднатися до Євросоюзу і вона справді боролася за це», – резюмувала пані Урсула.
Коментуючи ухвалені документи, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що Україна не зупиниться на досягнутому й готова далі йти шляхом євроінтеграції аж до остаточного вступу до ЄС. З оптимістичною заявою виступив і Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, наголосивши, що рекомендація Єврокомісії стане вирішальною при ухваленні політичного рішення лідерами ЄС у грудні цього року.
Але не встигла добра новина облетіти Європу, як від одного з члена ЄС, Угорщини, прозвучали категоричні заяви. Прогнозовано, що з ними виступили міністр закордонних справ цієї країни Суярто, а слідом за ним прем’єр-міністр Орбан. Без будь-яких конкретних аргументів запевнили, що блокуватимуть переговори про вступ України до ЄС. Адже за законодавчими нормами ЄС рішення керівників Євросоюзу про початок переговорного процесу має бути одностайним.
А Угорщина шантажує накладенням вето. Його промосковське керівництво кидає виклик не лишень Україні, а всьому Євросоюзу. І то не вперше. Рік тому Європарламент вже оголошував про те, що Угорщина тимчасово не може вважатися функціональною демократією через дії уряду Віктора Орбана. Зокрема, єврокомісар з питань бюджету й адміністрування Йоганнес Ган зазначав: Угорщина не зможе постійно шантажувати Україну правом вето, а в Єврокомісії є механізм прийняття необхідних рішень і без Угорщини. Але чи буде знайдено такий механізм у грудні, коли керівники країн Євросоюзу ухвалюватимуть рішення про переговори з Україною? Питання відкрите.
Лишилося недовго чекати, аби переконатися, чи «троянський кінь» кремля може завадити стремлінню нашої країни до ЄС, чи загальмує процес двосторонніх переговорів України з країнами – членами ЄС. Українській стороні просто «чекання» не допоможе. Сподіваємося, що за лічені тижні вітчизняна дипломатія активізується, і промосковські маргінали не перетворять наш довгий шлях в євродюнах на безпросвітнє блукання.
Залишити відповідь