Під завісу традиційних «Грінченківських днів» на честь 161-ліття Бориса Грінченка у столичному університеті його імені демонстрували документальну стрічку «А між снарядами Читати далі…
Презентація соціального журналу-коміксу «Очима журналістів» зібрала у столиці відомих представників українських і зарубіжних медіа, які висвітлюють наш самовідданий спротив рашистській окупації Читати далі…
На столичній Контрактовій площі, біля інсталяції «Битва за світло» Сергій Жадан читав свої вірші. Цим «літературником» підтримав українських енергетиків, які щодня Читати далі…
Ініціатори всеукраїнської премії імені Джеймса Мейса в галузі журналістики «Громадянська позиція» сімнадцятий раз провели урочистий чин вшанування нового лауреата. Цього року
П’ятнадцятирічний український шахіст Ігор Самуненков, наймолодший гросмейстер світу, провів партію сьомого туру чемпіонату Європи з шахів , проти Габріела Саркісяна. Вірменський
Напередодні зимових свят небайдужі вкотре творять справжнє диво – волонтерський проєкт «Олені Святого Миколая». Щоб нагадати суспільству про людський обов’язок взаємодопомоги,
Лондонський стадіон «Стемфорд Бридж» приймав знакові команди Англійської премʼєр-ліги: «Челсі», яка в останніх 6-ти матчах цього сезону на знала поразки, й
Під завісу листопада стартував новий сезон біатлоністів. Приймати перший етап Кубка світу випала честь фінському Контіолахту. Відкривали змагання естафетами.
Вересень 26, 2024Андрій МИХАЙЛИК, кінорежисер; світлини автораКоментарів немає
Як повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, за проєктом державного бюджету на 2025 рік доходи очікуються на рівні 2 трлн, а видатки – на рівні 3,6 трлн гривень. Першочерговими для головного кошторису держави будуть оборона, соцзахист і підтримка регіонів та бізнесу. Натомість на державні культурні інституції, такі як Український інститут книги, Український культурний фонд, Державне агентство з питань кіно (Держкіно), бюджетні витрати суттєво скоротять.
«Людям, які ухвалюють ключові рішення в державі, катастрофічно бракує розуміння базової речі: тією невидимою силою, яка робить нас єдиною нацією всередині країни і через яку ми можемо бути зрозумілими для світу, є українська культура», – так оцінив урядовий проєкт Держбюжету–2025 історик, народний депутат України Володимир В’ятрович. Наголосивши: У світовій історії немає прикладів успішного розвитку держав, які нехтують національною культурою та не інвестують у її розвиток».
Сумні часи настають і для національного кінематографа. Кабмін передбачає скорочення бюджетного фінансування Держкіно на 69,2%. Так теперішні державні очільники оцінили «чарівну силу екрана», яка, здається, допомогла прийти до влади нинішній політичній силі.
«Висновок, на жаль, очевидний: керівництво держави, яке має захищати цінності, натомість захищає і збагачує чиновників, тобто, самих себе, – коментує кінознавець, кінокритик і сценарист Сергій Тримбач. – Розрахунок на те, що ми посеред війни не повстанемо проти «рідної партії і правітєльства»… Війна вестиметься в односторонньому порядку – нищитимуть нас».
Суттєво обкраюючи державні витрати на кінематограф, творці проєкту державного кошторису пропонують депутатам узаконити оригінальний розподіл цих коштів: 30,4 млн грн – для керівництва й управління у сфері кінематографії та 173,7 млн грн – на державну підтримку кінематографії, зокрема документування воєнних злочинів.
«Так, двом десяткам чиновників на «управлєніє і кормлєніє» – 30 мільйонів, а на підтримку фільмовиробництва, за участі сотень і тисяч кінематографістів – 173 мільйони, – констатує Сергій Тримбач. – Це шедевр, який залишає далеко позаду самого Миколу Гоголя – навіть він би таку колізію не вигадав.
Тільки ж це не тільки про нашу сферу, кінематографічну. У бюджеті передбачено збільшення фонду оплати праці апарату Верховної Ради – на 26,2%, Офісу Президента – на 11,2%, Кабміну – на 19,7%, НАБУ – на 28,% . Чемпіонами є Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку – на 49,6% (цінні бомаги, цінні і маги при тім, це вам не «кіношку фотограхвіровать»), Рахункова палата – на 38,2%. І це при тому, що нам усім, сірякам, зарплати і пенсії заморожують… І це при тому, що високе начальство у міністерствах і відомствах попіднімало собі зарплату й без того до небес».
Непереливки буде і майстрам друкованого українського слова – більш ніж удвічі урізали фінансування Українського інституту книги (замість 466 млн грн 2024 року, наступного року «знайдуть» лише 178,5 млн грн).
Значно обмежують витрати для Українського культурного фонду: 145,7 мільйонами проти цьогорічних 215,7 млн гривен.
«Гірко тільки бачити, що проти нас не тільки рашисти воюють, а й так звана П’ята колона (і не в центрі Мадрида, як ви розумієте), яка сформувалась не сьогодні і навіть не вчора… Війна на кілька фронтів, на кілька», – з сумом дорікає Сергій Тримбач.
Замість післямови
Серпень 2019 року. Наша творча група документального кінопроєкту «Олесь Гончар. Записки з полону» – на Полтавщині та Січеславщині. Цей підготовчий етап проєкту підтримав саме Український культурний фонд.
Обіч дороги, яку верстає наш знімальний бус, – поля достиглого, вже сухого соняшнику. А перед цією поїздкою я як режисер проєкту разом з кіноархівістом Миколою Попелухою переглянули, напевне, кілометри німецької кінохроніки. Особливо врізалися в пам’ять змарнілі обличчя радянських полонених.
– Олегу, – звертаюся до оператора-постановника Олега Маловіцького. – Треба зняти цей соняшник. Бачу великі плани облич полонених і ці пожухлі голівки.
– Це вже якесь поетичне кіно виходить, – зауважує автор сценарію Сергій Тримбач.
Я тоді нагадав колегам Гончареву фразу, з його роману «Циклон»: «Майбутнє екрана – це епос фактів, поезія документальності!…»
Восени того ж року в Будинку кіно частково відзнятим матеріалом, визначеними локаціями, написаним літературним сценарієм і змонтованим тизером майбутньої стрічки наша група звітувала кіноспільноті і Українському культурному фонду про успішне завершення підготовчого періоду.
Цим наше кіно і завершилося. Двічі потому подавали наш проєет на пітчинг Держкіно, проте він не переміг, хоча й увійшов до числа 25 найочікуваніших українських кінопроєктів 2020 року. Напередодні пітчингу продюсерка студії, яка подавала на конкурс наш проєкт, переказала прохання анонімних членів експертної комісії Держкіно прибрати з тизера кадри кінохроніки теперішньої війни.
Очевидно, саме ці члени потім визнали проєкт недостатньо актуальним. Фільм про війну у час війни.
Важко не погодитися із Сергієм Тримбачем: війна справді триває на кілька фронтів.
Владислав Шалота, випускник Київського університету імені Бориса Грінченка, – нині футбольний коментатор, працює на матчах турнірів різних масштабів, які транслюють декілька онлайн-платформ і
В Національному музеї літератури вшанували видатну письменницю та історикиню Раїсу Іванченко. На творчий вечір, присвячений її 90-річчю, зібралися письменники, науковці, колишні
У Національному центрі «Український Дім» згадували Помаранчеву революцію. Знакову, доленосну в історії України. Двадцять років тому українці вийшли на Майдан, щоб
У київському парку «Наталка» Ольга Пономарьова, мобільний фотограф та контент-мейкер, провела бранч «Контент як СУПЕРсила». Зібралося понад два десятка учасників: SMM-спеціалісти,
Свою національну ідентичність ми відстоювали за всіх імперій: російської, австро-угорської, нацистської, радянської. Наукова праця Радомира Мокрика «Бунт проти імперії: українські шістдесятники»
Ця давня канадська традиція віщує неофіційний початок осені. Сягає корінням XVII століття – тоді французькі поселенці посадили яблуні у Нової Шотландії,
Документальний фільм від Netflix «Таємниці теракотових воїнів» розкриває захопливу історію однієї з найбільших археологічних знахідок – теракотових воїнів та могилу першого
Американська співачка Лана Дель Рей анонсувала свій десятий студійний альбом, названий «The right person will stay». Запевнивши фанатів, що він побачить
Близько тисячі меломанів зібралися у столичному ТРЦ «Гулівер» на концерті MELOVIN. Відомий український співак підкорив публіку харизмою. Виконував композиції наживо. І
Залишити відповідь