Шлях з України до Естонії нині непростий: ми відмежовані чужими кордонами і позбавлені прямого транспортного сполучення. Включно з повітряним. Колись, коли Читати далі…
У середмісті жовтневого Монреаля запахло рідним борщем: кілька років поспіль о цій порі тут відбувається фестиваль української вдячності канадцями, котрі з
Вересень 26, 2024Андрій МИХАЙЛИК, кінорежисер; світлини автораКоментарів немає
Як повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, за проєктом державного бюджету на 2025 рік доходи очікуються на рівні 2 трлн, а видатки – на рівні 3,6 трлн гривень. Першочерговими для головного кошторису держави будуть оборона, соцзахист і підтримка регіонів та бізнесу. Натомість на державні культурні інституції, такі як Український інститут книги, Український культурний фонд, Державне агентство з питань кіно (Держкіно), бюджетні витрати суттєво скоротять.
«Людям, які ухвалюють ключові рішення в державі, катастрофічно бракує розуміння базової речі: тією невидимою силою, яка робить нас єдиною нацією всередині країни і через яку ми можемо бути зрозумілими для світу, є українська культура», – так оцінив урядовий проєкт Держбюжету–2025 історик, народний депутат України Володимир В’ятрович. Наголосивши: У світовій історії немає прикладів успішного розвитку держав, які нехтують національною культурою та не інвестують у її розвиток».
Сумні часи настають і для національного кінематографа. Кабмін передбачає скорочення бюджетного фінансування Держкіно на 69,2%. Так теперішні державні очільники оцінили «чарівну силу екрана», яка, здається, допомогла прийти до влади нинішній політичній силі.
«Висновок, на жаль, очевидний: керівництво держави, яке має захищати цінності, натомість захищає і збагачує чиновників, тобто, самих себе, – коментує кінознавець, кінокритик і сценарист Сергій Тримбач. – Розрахунок на те, що ми посеред війни не повстанемо проти «рідної партії і правітєльства»… Війна вестиметься в односторонньому порядку – нищитимуть нас».
Суттєво обкраюючи державні витрати на кінематограф, творці проєкту державного кошторису пропонують депутатам узаконити оригінальний розподіл цих коштів: 30,4 млн грн – для керівництва й управління у сфері кінематографії та 173,7 млн грн – на державну підтримку кінематографії, зокрема документування воєнних злочинів.
«Так, двом десяткам чиновників на «управлєніє і кормлєніє» – 30 мільйонів, а на підтримку фільмовиробництва, за участі сотень і тисяч кінематографістів – 173 мільйони, – констатує Сергій Тримбач. – Це шедевр, який залишає далеко позаду самого Миколу Гоголя – навіть він би таку колізію не вигадав.
Тільки ж це не тільки про нашу сферу, кінематографічну. У бюджеті передбачено збільшення фонду оплати праці апарату Верховної Ради – на 26,2%, Офісу Президента – на 11,2%, Кабміну – на 19,7%, НАБУ – на 28,% . Чемпіонами є Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку – на 49,6% (цінні бомаги, цінні і маги при тім, це вам не «кіношку фотограхвіровать»), Рахункова палата – на 38,2%. І це при тому, що нам усім, сірякам, зарплати і пенсії заморожують… І це при тому, що високе начальство у міністерствах і відомствах попіднімало собі зарплату й без того до небес».
Непереливки буде і майстрам друкованого українського слова – більш ніж удвічі урізали фінансування Українського інституту книги (замість 466 млн грн 2024 року, наступного року «знайдуть» лише 178,5 млн грн).
Значно обмежують витрати для Українського культурного фонду: 145,7 мільйонами проти цьогорічних 215,7 млн гривен.
«Гірко тільки бачити, що проти нас не тільки рашисти воюють, а й так звана П’ята колона (і не в центрі Мадрида, як ви розумієте), яка сформувалась не сьогодні і навіть не вчора… Війна на кілька фронтів, на кілька», – з сумом дорікає Сергій Тримбач.
Замість післямови
Серпень 2019 року. Наша творча група документального кінопроєкту «Олесь Гончар. Записки з полону» – на Полтавщині та Січеславщині. Цей підготовчий етап проєкту підтримав саме Український культурний фонд.
Обіч дороги, яку верстає наш знімальний бус, – поля достиглого, вже сухого соняшнику. А перед цією поїздкою я як режисер проєкту разом з кіноархівістом Миколою Попелухою переглянули, напевне, кілометри німецької кінохроніки. Особливо врізалися в пам’ять змарнілі обличчя радянських полонених.
– Олегу, – звертаюся до оператора-постановника Олега Маловіцького. – Треба зняти цей соняшник. Бачу великі плани облич полонених і ці пожухлі голівки.
– Це вже якесь поетичне кіно виходить, – зауважує автор сценарію Сергій Тримбач.
Я тоді нагадав колегам Гончареву фразу, з його роману «Циклон»: «Майбутнє екрана – це епос фактів, поезія документальності!…»
Восени того ж року в Будинку кіно частково відзнятим матеріалом, визначеними локаціями, написаним літературним сценарієм і змонтованим тизером майбутньої стрічки наша група звітувала кіноспільноті і Українському культурному фонду про успішне завершення підготовчого періоду.
Цим наше кіно і завершилося. Двічі потому подавали наш проєет на пітчинг Держкіно, проте він не переміг, хоча й увійшов до числа 25 найочікуваніших українських кінопроєктів 2020 року. Напередодні пітчингу продюсерка студії, яка подавала на конкурс наш проєкт, переказала прохання анонімних членів експертної комісії Держкіно прибрати з тизера кадри кінохроніки теперішньої війни.
Очевидно, саме ці члени потім визнали проєкт недостатньо актуальним. Фільм про війну у час війни.
Важко не погодитися із Сергієм Тримбачем: війна справді триває на кілька фронтів.
Важко уявити людину без акаунту в соціальних мережах. Всемережжя стало невід’ємною частиною нашого життя, надає можливість спілкуватися з рідними та друзями,
Марія Мінєєва не здалася після першої невдачі зі вступом до Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого. Мрія
Від початку повномасштабного рашистського вторгнення колектив першого в Україні танго-оркестру «Kyiv Tango Orchestra» припинив концертну діяльність. Музиканти стали активними волонтерами, створили
На Михайлівській площі столиці розгорнули фотовиставку «Дні пам’яті героїв Іловайської битви 2014». 62 світлини авторства фотокореспондентів Макса Левіна, Максима Дондюка, Олександра
Яскравий мерч, святкові декорації і сотні слів подяки – так відзначилася книгарня «Сенс» на цьогорічному міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал». Організатори вирішили
Ця давня канадська традиція віщує неофіційний початок осені. Сягає корінням XVII століття – тоді французькі поселенці посадили яблуні у Нової Шотландії,
Документальний фільм від Netflix «Таємниці теракотових воїнів» розкриває захопливу історію однієї з найбільших археологічних знахідок – теракотових воїнів та могилу першого
Власник соцмережі «X» мільярдер Ілон Маск незадоволений рекламодавцями, які відмовляються використовувати його платформу. На конференції «DealBook Summit», відповідаючи на запитання про
Залишити відповідь