Важко перелаштуватися й відмовитися від усталеної традиції відзначати свято Різдва Христового за юліанським календарем 7 січня. Досі, навіть у патріотично налаштованих ЗМІ, «окремі» медійники бездумно переспівують наративи московських попів, називають святкову дату Різдва 7 січня «православним», натомість 25 грудня – «католицьким».
І це при тому, що остаточне рішення про відзначення Різдва Христового саме 25 грудня було прийнято в 431 році на Ефеському (Третьому Всесвітньому) церковному соборі, коли до остаточного розколу у 1054 р. церкви на православну і католицьку було ще понад 600 років. Та й нині більшість помісних православних церков на чолі з Материнською Церквою Константинополя відзначають Різдво саме 25 грудня.
Ще 2019 року митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що українці за власним бажанням можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем 25 грудня. У Православній церкві України заявили: думатимуть про календарну реформу за умови, що її підтримає більшість вірян.
До слова, Естонська апостольсько-православна церква і Православна церква Фінляндії календарну реформу провели ще 1923 року, 1924-го – Вселенський патріархат Константинополя, Церква Кіпру, Церква Греції, Румунська православна церква. Згодом до реформи приєдналися Александрійський та Антіохійський патріархати, Автокефальна православна церква Албанії, Болгарська православна церква.
Повномасштабне вторгнення прискорило самоідентифікацію українців. За результатами опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг» кількість прибічників перенесення святкування Різдва на 25 грудня, за рік зросла майже вдвічі – з 26-ти до 44-х відсотків. Натомість проти такої ідеї висловився 31% респондентів (у 2021 – 58%). Ще 23% зазначили, що їм байдуже це питання і 2% – не змогли відповісти.
І в цьому контексті так важливо, що 7 січня 2023 р. предстоятель ПЦУ митрополит Єпіфаній, провів різдвяну службу в Успенському соборі –головному соборному храмі Києво-Печерської лаври. Від часів остаточного загарбання московитами Київської митрополії у 1686 р., де ще донедавна славили московських церковних зверхників, у святих стінах знову звучить українська молитва. Відтепер основні храми лаври – Успенський собор і Трапезну церкву – повернули державі.
Шлях до незалежності. Він має й релігійну складову. Напевно, потрібен час, аби українці визначились, кожен для себе, до храму якої конфесії йти, за яким календарем відзначати церковні свята.
Ба навіть за переходу з юліанського на григоріанський (новоюліанський) календар, 6 січня залишиться святковим днем. Правда, замість Святого вечора віряни відзначатимуть Водохреще – Богоявлення Господнє.
Христос рождається! Україна хрещається!
Залишити відповідь