Україна позбувається радянського мотлоху. «Братній» народ допоміг – варварською війною. Їдкий дим від палаючих міст і сіл, кров убитих оборонців, зґвалтованих жінок, дітей, замордованих стариків розкрили наші очі і змили полуду: позбуваємося і сліду тієї облудної історії, освіти і культури, яка породила рашизм, – у пам’ятниках, назвах вулиць, у книжках апологетів «русского міра» і московського реваншизму.
Зносимо на смітник їхній блатний «шансон», їхній співаний «патріотичний чад» їхні примітивні фільми і серіали. Але про дещо забуваємо. Про, здавалося б, невинні совкові мультики. Хтось здивується: а що в них, мовляв, такого? А ось що: стереотипізація, спотворене сприйняття дійсності, гендерні утиски… Цей ганебний перерахунок можна продовжити. Звісно, не всі совєцькі мультфільми однаково погані, деякі є навіть перлинами – і вони переважно українського виробництва.
Але згадаймо ті, якими так пишалася і нині пишається «вєлікая русь».
«Ну, погоди!..»
Головний герой мультсеріалу Вовк палить, п’є, влаштовує розбій. В багатьох серіях погрожує Зайцю вбивством. Чого це навчає? І що має відкладатися у голові дитини, яка це дивиться?
«Каникулы Бонифация»
Цей мультфільм про циркового лева та його відпустку в Африці. За сюжетом лев Боніфацій повертається у відпустку на батьківщину до своєї африканської бабусі. І там, зазнайомившись із дітворою, щодня виступає перед ними з цирковими трюками. Все б нічого, чорношкірих дітей зображено явно тенденційно – не безпосередніми, а якимись, даруйте придуркуватими, з неадекватною поведінкою. Це формує упереджене ставлення у глядача, особливо у дітей. Про расову дискримінацію? Ні, не чули… Як і творці радянських мультиплікаційних стрічок «Сенька-Африканец», «Машенькин концерт».
«Бременские музыканты»
Зневажливе та упереджене ставлення до ромів.
«Жил был пёс»
Збірник стереотипів про українську етнічність. Цей мультфільм принижує гідність українців, формує зневажливе до нас ставлення.
Радянщина, попри тріскучі лозунги про «дружбу народів» і «всесвітнє братерство трудящих», виховувала людей упереджених до інших культур, народів. Спонукала любити совок вєлікого русского народа, і, як писав український поет, іти «з утопії в утопію». Упосліджуючи інші культури, зневажаючи національності.
Спробуйте переглянути кілька мультиків радянського виробництва. Ви помітите багато нового. Так, для когось це теплі спогади дитинства, але часи міняються і ми міняємося разом з ними. Цивілізація сягнула далеко вперед, а ця мультиплікація хворої епохи?.. Нехай її забирає з собою у забуття совок.
Залишити відповідь