Новий мінісеріал від «Netflix» «Оленя» вже заполонив всі стрічки в соцмережах. Це заснована на реальних подіях історія про сталкінг і сексуальне насилля.
Сім епізодів занурюють глядача в моторошну історію з життя Річарда Гедда (в мінісеріалі Донні Дан), шотландського коміка, письменника і сценариста. Сам Гедд у цій стрічці не лише в головній ролі самого себе – він створив її і як режисер.
Сюжет насичений подробицями особистого життя Річарда, невдачами у його кар’єрі коміка, психологічними проблемами, осоружною роботою в барі з неприємним колективом, пошуком себе. У такий непростий для героя життєвий період з’являється Марта. І не просто закохується у ввічливого й доброго хлопця, а стає одержимою ним. Цілковито заповнивнює своє життя нав’язливим переслідуванням Донні.
«Оленя» розгортає перед глядачем аномальну природу сталкінгу, домагання уваги проти волі самої людини. Такі дії несуть реальну небезпеку й у деяких країнах навіть визнані злочином. Який, утім, зазвичай складно довести.
Марта щодня з’являється у Донні на роботі, вивчивши його робочий графік. А далі, розшукавши його електронну пошту, набридає листами. Серіал ряхтить цими повідомленнями і бринить нескінченним звуком сповіщень. Зрештою Марта стає липкою тінню Донні. Вона ходить за ним назирці як мара.
Серіал так психологічно точно передає напружену атмосферу переслідування, що мимоволі перебираєш на себе емоції жертви переслідування. Відчуття постійної присутності стороннього, беззахисності, неможливості бути на самоті. Спостерігати за реакцією Донні, розгубленого, травмованого, – це справжній виклик для глядача. Дан спершу намагається лагідно пояснити Марті, що між ними нічого не може бути, крім дружніх стосунків. Але там, де одержимість, дружбі не бувати.
Довідується глядач і про жорстоку історію сексуального насилля над Річардом Хеддом. Ця проблема не часто розголошується, але якщо про сексуальне насилля над чоловіками не говорять, це не означає що цього немає. В серіалі глибоко розкрито наслідки цього лиха – як воно впливає на людину та її психологічний стан. Як жертва боїться приймати цей факт і як справляється з пережитим.
Є у цьому серіалі одвічна проблеми батьків і дітей, є й «трендова» – суспільного неприйняття «іншої» сексуальної орієнтації або ідентифікації. Кінострічка яскраво передає психологічне пограниччя життєвих колізій, які герою довелося пережити. В ній нема і сліду романтизації, тому у глядача й виникає найширший спектр емоцій – від шокованості, відрази, злості до співчуття й розуміння.
Складно повірити, що все, відтворене у цьому серіалі, було насправді, і тим паче вражає, як актор Річард Хедд зумів ще раз на екрані пережити вкрай драматичні колізії своєї долі.
В цьому серіалі немає хороших і поганих героїв, немає правильних і неправильних почуттів, рефлексій. «Оленя» – це правдива історія людини, яка зазнавала насилля і не зламалася.
Залишити відповідь