– Навіть якщо я назву тобі винних, ти їх все одно не покараєш.
– Чому?
– Тому що винна в усьому держава…
(З розмови підозрюваного зі слідчим у серіалі «Зломовчання»).
Мені часто закидають, що я не вітаю патріотичне українське кіно. Те, яким у нас так люблять хвалитися, давати на нього гроші з кишень платників податків, а потім відзначати всілякими преміями і хейтерити всіх, хто сміє сумніватися в якості такого продукту.
Я люблю просто хороше кіно. І патріотичне кіно – це не знятий українською мовою слабенький екскурс в минуле, де актори схожі на пластмасових ляльок в історичному псевдодекорі, нашвидкуруч зляпаному «у підвалі на Малій Арнаутській». Справжній патріотизм – він в іншому. У жорсткій та незручній правді, у сміливості сказати її з екрана – яскраво, потужно, красиво.
Так, як тут, у цьому серіалі сказали про дволикість начальника поліції, про цинізм вітчизняних благодійних фондів, про жадібні обличчя митників та прикордонників, яких «кришує» влада, про жахливі контрабандні потоки…
Чи затребуване нашим суспільством таке кіно? Ні. Коли команда творців запропонувала поставити цей серіал на українських телеканалах, ті перелякано відхрестилися. Всі дружно!
Ризикнув взятися за екранізацію цієї реальної історії за книжкою хорватського журналіста і письменника Драго Хедла новосторений український стримінговий канал «Oll. Tv». Зрештою, інтелігентам нема чого втрачати, крім правильної вимови. Партнерами стала хорватська «Drugi Plan» та українська «Star Media». Несподівано і кошти знайшли. Безпрецедентні: кожна із шести серій коштувала 250 тисяч євро. Режисером став хорват Далібор Матаніч, який уже зняв на «Netflix» гучний серіал «The Paper».
У центрі серіалу «Зломовчання» – теж журналіст, на роль якого запросили відомого хорватського актора Горана Богдана: його глядач встиг оцінити у «Fargo» та багатьох інших цікавих стрічках. Отже, такий собі типовий журналіст, трохи смішний своєю вайлуватістю, наївний у прагненні заробити чесно якусь копійку на утримання вагітної дружини, але який, виявляється, має певні моральні переконання. Вони і змушують його стати на бік правди.
Також у головній ролі — Ксенія Мішина. І знову підтверджує свою «неляльковість», яку їй часто закидають заздрісники. Її краса не завадила глибокому психологізму, з яким виписала роль власкавленої долею дружини високопосадовця та бізнесмена. Героїня Мішиної ніжиться у власному басейні, її возять на дорогому автомобілі у супроводі охоронця, але вона миттю перетворюється на розлючену тигрицю, коли біда стається з рідними їй людьми, а потім знічено відступає, коли стає явною її власна таємниця і власна неправда…
Усі шість серій — це напружена боротьба зі злом, це шалений екшен і нуар, це неможливість відірватися від екрана, це присмак доторку до справжнього кіномистецтва. І це таки справжній патріотизм — сказати те, що всі замовчують. Сказати про ЗлоМовчання!
А ще це раптове європейське визнання української стримінгової платформи «Oll.tv», яка має тепер всі шанси стати нашим рідним «Netflix», і оцінка перспектив українського серіального виробництва. Вперше в історії наш серіал запросили – звідти, самі організатори – взяти участь у престижному «Берлінале», кінофестивалі, де збираються митці та світові дистриб’ютори, щоб купити найкраще з новинок. Фестиваль відкриється вже 10 лютого, і на нього відібрали всього 13 світових серіалів. Наш потрапив не лише як високоякісний, а ще й за те, що «має високий ринковий потенціал».
В цьому житті і справді не знаєш, де загубиш, а де знайдеш…
Залишити відповідь