Уселенська пошесть Cоvid-19 попсувала життя навіть криміналітету. В Україні теж. Поліцейська статистика констатує тридцятивідсоткове зменшення кількості надзвичайних пригод. І це в усіх містах країни.
Люди нині все більше працюють дистанційно, вдома. А «домушникам» досада: тепер особливо не розвернешся. Тому й крадіжок і квартирних зломів поменшало. З настанням ночі зачиняються бари та нічні клуби – і маємо результат: менше злочинів, скоєних в алкогольному дурмані. Тяжкі часи настали і для магазинних крадіїв: хтось закрив дрібну торгівлю на вимушений карантин, а супермаркети посилили контроль: охоронці пускають покупців так, щоб ті не творили натовп і тримали дистанцію. Спробуй тут стати непомітним.
Та й на кордоні тепер жорсткіше пантрують, а для контрабандистів це суща біда.
Утім радіти, заспокоюватися чи почуватися у безпеці нам усім не доводиться. Бо місце однієї біди заступила інша. Кількість звернень до служб підтримки через насильство в сім’ї зросло більш ніж удвічі. Причина з-поміж усього – ще й неминучий стрес, викликаний цілодобовим перебуванням людей в чотирьох стінах.
Дистанційність, онлайн значно наростили суспільну активність в інтернеті. А тому розгулялася кіберзлочинність, активізувалися різного роду інтернет-шахраї.
– Найпоширенішими видами шахрайства нині є СМС-повідомлення та телефонні дзвінки, що стосуються різного роду державних виплат, метою яких є заволодіння приватними даними громадян, також продаж підробок захисних масок, різного медичного обладнання, засобів для дезінфекції, – розповідає Заур Урусов, головний інспектор Департаменту кіберполіції Національної поліції України.
Так у Запорізькій області 27-річний молодик розмістив у соціальних мережах оголошення про продаж масок та антисептиків. Отримавши гроші, насправді аніякого товару замовникам не відправляв. Нині він відбуває своє покарання. Махінатор ошукав близько 70 людей.
У відеозверненні Президент Володимир Зеленський оголосив про надання певній категорії пенсіонерів надбавки у 1000 гривень. Таку доплату ті мали отримати вже з квітня місяця. Чудовою нагодою ошукати довірливих літніх людей тут же скористалися злочинці. На телефони пенсіонерів почали надходити повідомлення: «НБУ: вам нараховано 1000 грн в зв’язку з надзвичайною ситуацією. Номер для довідки – 0442230023». Декому телефонували нібито «працівники НБУ», щоб видурити секретну інформацію про банківські картки, на які буцімто «відправлять матеріальну допомогу». Дуже стара, сказала б, «класична» схема шахрайства. Та, на жаль, старенькі часто просто не знають про такі способи злодійства і радо видають крадіям інформацію. Після цього шахраї спокійнісінько «обнульовують» банківські картки. Згаданий телефонний номер махінатори використовували й раніше. В пошуковій мережі він значиться як номер, що використовувався у багатьох банківських махінаціях.
Також важливим є інший напрям боротьби з кіберзлочинністю – протидія поширенню фейків та чуток про характер протікання пандемії в країні. Прикладів таких злочинів чимало: повідомлення про дезінфекцію великих міст з літальних апаратів, заборону дітлахам виходити зі своїх домівок на вулицю, зміну тривалості карантину та його умов.
За даними Департаменту кіберполіції, виявлено 228 фактів розміщення на сайтах чи у соціальних мережах неправдивої чи провокаційної інформації про COVID-19. Ідентифіковано 116 осіб, які ці дані поширювали. Працівники служб провели з порушниками профілактичні бесіди, зобов’язали видалити фейки. Проте 24 «фейкометальників» відмовилися це робити. Вирішується питання про притягнення їх до адміністративної відповідальності.
В умовах пандемії значна кількість громадян користується послугами онлайн-торгівлі: замовляють продукти, ліки, товари широкого вжитку тощо. Звісно, злочинці і тут намагатимуться поживитися: скажімо, спробують проникнути в мережі доставки, навіть узяти їх під контроль, або творитимуть фейкові «інтернет-магазини». Кримінал, озброєний новітніми кібертехнологіями, може активізуються у злочинах з виробництва та обігу наркотиків, з продажу контрафактних апаратів для тестування коронавірусу, штучного дихання тощо.
Карантинні обмеження неминуче згортають бізнес, виробництво, сферу послуг. Скорочуючи робочі місця. Від людей, що втратили джерела доходів, особливо якщо це стосується незахищених верств населення, мігрантів, можна очікувати активізації кримінальної діяльності. Поки явних ознак кримінального збурення немає, але якщо події розвиватимуться за несприятливим сценарієм, можна очікувати всякого.
Щоб запобігти поширенню Covid-19, мусимо змінити наші соціальні звички. Щоб підтримувати високий рівень кібербезпеки, гарантувати власну захищеність, мусимо змінити нашу поведінку в Інтернеті.
Залишити відповідь