Багато літ переливаємо з пустого в порожнє: можна чи не можна дозволяти українцям зброю для самооборони? Такий собі «римейк» риторичного запитання героя однієї хрестоматійної радянської драми: «Чи треба боятися людини з рушницею?»
В Америці все набагато простіше: друга поправка до Конституції закріплює право кожного громадянина США на володіння вогнепальною зброєю для самозахисту. Нині на руках американців – близько 250 млн. одиниць вогнепальної зброї. Таким чином, на душу населення, включаючи немовлят, припадає пістолет або рушниця. Щороку в США продається населенню до 5 млн. «стволів», зокрема пістолетів, карабінів, рушниць. Дехто має вдома цілі арсенали, ясна річ, цілком легальні і законні.
Портрет середньостатистичного покупця вогнепальної зброї, за версією The National Sporting Goods Association (Асоціації спортивних товарів), – це чоловік середнього класу віком 25-34 роки. Статистика ФБР свідчить, що кількість випадків застосування вогнепальної зброї в США, починаючи з середини 90-х років, поступово знижується. Останній піковий – близько 40 тисяч разів – випав на 1993 рік. У той же час загальне число злочинів істотно зменшилося.
У 32 штатах дозволено для самозахисту носіння вогнепальної зброї. Дослідники з Чиказького університету стверджують, що наявність такого дозволу на законодавчому рівні призводить, в середньому, до скорочення кількості вбивств на 8 відсотків, грабежів – на 7, зґвалтувань – на 5 відсотків. У цих штатах показник кількості насильницьких злочинів нижчий від середнього по країні. Приміром, 1976 року у Вашингтоні, столиці США, запровадили заборону на володіння вогнепальною зброєю. В результаті до 1991 року кількість пограбувань тут зросла втричі, в той час як загалом по країні цей вид злочинів збільшився лише на 12 відсотків. Показове для нашої дискусії і Чикаго – великий промисловий центр США. Місто славиться найбільшою в країні кількістю вбивств. Проте володіти вогнепальною зброєю тут заборонено.
Криміналіст Гері Клеек на початку 90-х років провів дослідження. Згідно з отриманими даними, вогнепальну зброю в США щорічно використовують для самооборони понад 2,5 млн. разів. Цей показник в 3-5 разів вище, ніж кількість зафіксованих випадків застосування вогнепальної зброї з кримінальною метою. Статистика свідчить, що власники вогнепальної зброї набагато рідше стають жертвами насильства і грабежів. Примітно, що до кровопролиття у разі застосування вогнепальної зброї як засобу самооборони доходить рідко. Злочинці відбувалися пораненнями тільки в 1 відсоткові, а гинуть – лише в 0,1відсотка випадків.
Реальне співвідношення рівня злочинності і легального продажу зброї, за даними фахівців, заперечує аргументи прихильників заборон: насправді в регіонах, де на руках в населення значна кількість законної вогнепальної зброї, відбувається менше злочинів насильницького характеру. Натомість злочинці частіше за все використовують незареєстровану зброю. Дослідження організації Handgun Control свідчить, що майже в 50 відсотках злочинів фігурувала нелегальна і незаконна зброя.
Досвід США свідчить: не треба боятися законного «озброєння» населення. Офіційна вогнепальна зброя для самооборони не погіршить криміногенну ситуацію в країні. Навпаки, створить реальну небезпеку передовсім для криміналітету, який десятиліттями коїв тяжкі злочини в умовах безсилля правоохоронної системи і фактичної безкарності.
Залишити відповідь