Лувр віртуальний

Цей розкішний 830-літній палац французьких королів уже майже 230 років є однією з найбільших мистецьких скарбівень світу. Нині у його сховищах – понад 480 000 експонатів, і лише 35 000 їх – басать відвідувачі. Набутки з усього світу утворили тематичні колекції: Стародавній Єгипет і Стародавній Схід, Античність, образотворче мистецтво і живопис, скульптура, прикладне мистецтво, графічне мистецтво, мистецтво ісламського Сходу…

Не одне десятиліття Лувр тримає пальму першості за відвідуванням. У 2018 році видання «Art Newspaper» склало рейтинг найвизначніших музеїв світу. Зведена статистика півтори тисячі виставок у 400 славних експозиціях світу показала, що з його 10,2 млн відвідувачів Лувру немає рівних у світі.

Фото: Art Newspaper

Мистецтво онлайн

Зі спалахом пандемії Covid-19 більшість музеїв втратили до 80% своїх прибутків. І то буквально за одну ніч – щойно певна країна оголошувала карантин.

Більшість, але не Лувр: навіть минулого «пандемійного» року паризьке музейне диво стало найвідвідуванішим у світі. Виставка витворів Леонардо да Вінчі скликала щодня понад 10 000 відвідувачів. Загалом торік у Луврі побувало 2,7 мільйона чоловік – на 72% менше, 2019 року.

За підрахунками ЮНЕСКО та Міжнародної музейної ради (ICOM), після зняття антиковідних обмежень кожен десятий музей може вже й не відкритися для відвідувачів. Пандемія наглухо зачинила вхідні двері понад 85-ти тисяч музеїв. Кожні 9 із 10. Лише найвідоміші та найбагатші музеї на час карантину змогли запропонувати онлайн екскурсії. Лувр – у тому славному числі.

Наприкінці березня 2021 року музей оцифрував свої архіви та зробив їх доступними для перегляду онлайн цілком безкоштовно. Нині на офіційному сайті Лувру можна переглянути всі експонати. Розміщені в залах музею і у сховищах. Предмети живопису, скульптури, меблі, текстиль, ювелірні вироби, літературні пам’ятки.

«Кожен може отримати доступ до всієї колекції творів із комп’ютера або смартфона, незалежно від того, виставляються вони в музеї, здаються в оренду чи зберігаються в сховах», – йдеться у заяві президента та директора Лувру Жан-Люка Мартінеса.

Тож я вирішила протестувати цю онлайн-версію: наскільки цікавою буде ця подорож з екрана смарфона.

Виставки

На сайті розміщено чотири експозиції Малої галереї Лувру.

Першу «Пришестя митця» («The Advent of the Artist») присвячено геніям епохи Відродження Леонардо да Вінчі, Донателло, Мікеланджело та Альбрехту Альтдорферу. Організатори виставки мали намір показати, як художники Ренесансу відстоювали свою мистецьку незалежність і вимагали визнання авторства.

Онлайн-експозиція – лише франкомовна, однак візуальний ряд допомагає інтуїтивно зрозуміти суть. За допомогою меню можна переміщатися залами. Кожну картину легко наблизивши, натиснувши на знак лупи, а «іконки» зі знаком запитання розгортають додаткову інформацію.

Друга експозиція «Сила грає» («Power plays») – про зв’язки мистецтва та політичної влади: від античності до сьогодення. Організатори показали, як мистецтво в руках влади може стати інструментом пропаганди. І яким може бути рупором протесту.

Творці третьої виставки «Тіло в русі» («The body in movement») досліджували одне зі сценічних мистецтв: танці. І те, як художники використовували різні матеріали та техніки, щоб зобразити рух ще задовго до появи хронофотографії.

Якщо ви загубилися в цих двох турах, зверніть увагу на мапу ліворуч у нижньому кутку: з нею буде легше пересуватися луврськими залами.

Останній віртуальний простір – «Фундаційні міфи: від Геракла до Дарта Вейдера» («Founding myths from Hercules to Darth Vader»). Це показова оповідь про те, як ілюстратори, скульптори, художники, кінематографісти та музиканти усього світу черпали натхнення з міфології, надавали міфам форми, оживляли. В експозиції – легендарні Гільгамеш, Орфей, Геракл та Ікар. Відвідувачі побачать, як цих міфічних героїв змальовували сучасні художники. Екскурсія двомовна – французькою та англійською.

Віртуальна Мона Ліза

Тут ніколи раніше не презентували твори в режимі віртуальної реальності, але для масштабної виставки до 500-річчя від дня смерті Леонардо да Вінчі Лувр освоїв високі технології. На виставці було представлено незвичайний проєкт «Mona Lisa: Beyond the Glass».

Поринути у віртуальну реальність допоможе додаток, який має таку ж назву. Його можна безкоштовно завантажити в магазинах «Google Play» та «Apple Store», а також на платформах VR.

Ця віртуальна реальность до поможе по-новому глянути на знаменитий портрет пензля геніального да Вінчі. Технології покажуть деталі картини, непомітні неозброєним оком.

VR-подорож починається на площі біля головного входу в музей. Згодом опинаємося у нинішньому інтер’єрі луврської зали, віч-на-віч із «Моною Лізою». І на наших очах вона, Ліза Джерардіні, дружина Франческо дель Джокондо, оживає. Показує, як виготовляли її вбрання, як укладено волосся…

Це тільки у віртуальній реальності відвідувач може спостерігати таїну творення геніального полотна. І зміни, які позначили на ньому 5 віків. Це мимоволі розвіює деякі з численних міфів про знамениту картину, збагачує нас маловідомою інформацією про жінку, чию загадкову усмішку силкується відгадати світ упродовж багатьох віків.

* * *

Віртуальні музеї з’явилися задовго до пандемії, але активно про них писати почали лише з початком нинішнього карантину. Такі онлайн-екскурсії захоплюють, якщо сприймати їх як варіант квесту у відеогрі: потрібно лише пересуватися приміщеннями, шукати інформацію, роздивлятися все навколо. Можна наближатися до картин, бачити все від першої особи, що створює ефект присутності. На жаль, у тривимірному варіанті не все на виду. Але хіба це не стимул, щоб згодом, як тільки світ поборе страшну напасть і двері музейних скарбівень широко відчиняться для відвідувачів, доповнити ці свої враження «наживу»?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company