17 жовтня збурило нову хвилю вуличних протестів – переважно в урядовому кварталі столиці. Організатори акцій – «Рух нових сил» Міхеїла Саакашвілі, «АвтоМайдан», «Антикорупційний штаб», громадський рух «Чесно» та інші. Їхні головні вимоги: внести зміни до закону про вибори з відкритими партійними спискам, скасувати депутатську недоторканність, створити Антикорупційний суд. У центрі Києва вкотре посилено заходи безпеки та частково перекрито деякі вулиці.
Першого ж дня, поки мітингувальники гуртувались довкола парламенту, а депутати сходилися на засідання погоджувальної ради, відбулась і перша сутичка між позафракційним депутатом Володимиром Парасюком та начальником УДО Валерієм Гелетеєм.
Президент України Петро Порошенко зауважив, що ставиться з розумінням до акції протесту і робитиме все, аби уникнути конфліктних ситуацій. Заявивши: «Я вважаю, що мирні маніфестації є надзвичайно важливим елементом демократії, і з повагою ставлюся до їхніх учасників». Натомість організатор акції Михеїл Саакашвілі має доволі радикальні погляди на подальший хід подій. Аж до масових вимог відставки Президента якщо їх не почують.
А тим часом під Верховною Радою зосередили близько 3,5 тисячі правоохоронців. Мітингувальників у перший день прийшло близько 6 тисяч. Більшість видань переконані, що все відбувається мирно, проте з обох сторін уже є постраждалі. Мітингувальники навіть трохи пошарпали декотрих «слуг народу». Дірки по шву з’явилися на депутатьському піджакові, що був на Олегові Барні. Незадоволені протестанти провели народного депутата від БПП «коридором ганьби» і навіть намагалися його роздягнути. А колегу Барни по фракції Олексія Гончаренка закидали тухлими яйцями, ще й обізвали «губошльопом»…
Дехто з народних обранців не на жарт налякався. І щоб потрапити до будинку Верховної Ради,.. одягали перуку, клеїли вуса. Або пробиралися на робочі місця спеціальними підземними переходами.
Посеред вулиці Грушевського і в Маріїнському парку на третій день протесту, стоїть близько 50 наметів. Голова Національної поліції України Сергій Князєв заявив, що правоохоронці не збираються силою відтісняти мітингувальників. Генеральний прокурор України Юрій Луценко у своєму блозі також запевняє: «Ніякого зносу наметів не буде. Але для уникнення провокацій та для безпеки самих мітингуючих вхід в зону мітингу буде здійснюватися через рамки металошукачів. Будь-які зміни в країні можливі лише через політичний діалог. Насильство вб’є країну. Випадки фізичних побоїв громадян, захищених законом силовиків та депутатів будуть жорстко переслідуватися».
А от думки експертів розділилися. Деякі вважають, що нині потрібні такі акції протесту, щоб контролювати владу. Інші, навпаки, бачать в цих діях лише боротьбу за владу. антикорупційного суду та обмеження депутатської недоторканності.
«Акції протесту – це добре, нашу владу потрібно завжди тримати в тонусі», – запевняє політичний експерт Юрій Романенко. На його думку, організована сила завжди б`є неорганізовану, тому українці зможуть добитися виконання своїх вимог. За словами аналітика, участь у протестах структур, афілійованих з владою, – кращий спосіб зберегти контроль. Але такий контроль з легкістю втрачається, якщо влада або третя сторона застосовує насильство, яке мобілізує всіх незадоволених.
А народний депутат з правлячої коаліції Антон Геращенко заявив у кулуарах парламенту, що мітинг під стінами ВР – провокація, яку готували кілька тижнів. Проте «для третього Майдану повинні бути умови, їх сьогодні нема. Сьогодні це штучні умови, які використовують, щоб повалити чинну владу і прийти до влади самим».
Організатори акції вже заявили, що «під тиском тисяч людей з вулиці президент вночі з 16 на 17 жовтня подав до парламенту як невідкладний проект закону під номером 7203, який пропонує скасувати недоторканність народних депутатів».
Як підсумок, процитуємо блогера Мирослава Гая. Він переконаний, що від протестів виграли всі. «Президент показав себе демократом. Вніс до Ради потрібні йому закони, змусивши тим самим голосувати навіть тих, хто не бажав знімати з себе недоторканність. Мітингувальники і партії-організатори показали спонсорам, що здатні лобіювати закони і мобілізували своїх прихильників. Опозиція вперше об’єдналася для проведення чогось спільного з розумними вимогами. Політтехнологи та організатори масових заходів освоїли бюджети. Багато хто подихав свіжим повітрям, а дехто навіть заробив на хліб. Все пристойно і чинно. Аби не було провокацій і бездумного насильства. А взагалі, наявність мирних мітингів, опозиції і такої форми лобіювання реформ – це ознака демократичних країн. Нам ще далеко до Європи чи США, але головне – це наявність живої політики в країні. Десь в цьому потоці народжується нова еліта, яка вже скоро змінить стару».
(За інтернет-виданнями «Українська правда», «Апостроф», «Обозреватель», «Главред»).
Залишити відповідь