Люди з майбутнього

Альфа ще маленькі, не сформувалися остаточно, але футурологи, маркетологи і психологи вже говорять про намічені тренди: покоління альфа буде жити в світі роботів, зруйнує ґендер, матиме високі моральні стандарти, зможе дожити до ста років та врятувати планету від сміттєвого хаосу. 

Покоління альфа – діти віком до десяти років і всі ті, хто народяться найближчими роками. Альфа формуються в суспільстві технологій та споживацтва, і їм ще з дитинства притаманні екозвички. Цінують індивідуальний підхід, здатні сприймати колосальний об’єм інформації. Не терплять насилля над собою, ні морального, ні фізичного. Гіперчутливі. Мають менше контакту з людьми, ніж попередні покоління.

Австрійський соціолог Марк МакКріндл в інтерв’ю «The New York Times» сказав: «Альфи є учасниками ненавмисного глобального експерименту. Їм з наймолодшого віку замість сосок, аніматорів і навчальних книжок пропонують дивитися в екрани».  Він вперше використав назву нового покоління. МакКріндл вважає, що альфи з’явилися в 2010-му і будуть народжуватися до 2024-го (втім, варто пам’ятати, що кордони поколінь – завжди досить умовні).

Знищать ґендер і «розмиють» поняття «стать»

Тринадцятирічна Шайло стала Джоном… Про це проінформував авторитетний fashion-глянець «Harper’s Bazaar». У 2008 році Опра Вінфрі дізналася в Анджеліни Джолі, що донька Шайло просить ідентифікувати її з хлопчиком, а не з дівчинкою. Власне, з роками позиція дочки Джолі не змінилася: Шайла тепер офіційно стає хлопчиком. Бо вважає, що живе не в своєму тілі. Інша американська кінодива Меган Фокс дозволяє своєму синові самовиражатися через вбрання: хлопчик полюбляє носити сукні.

Можливо, виникає думка: «Та в цих знаменитостей лише піар на думці!». Але ні! У них просто трансформоване ставлення до стереотипів. Головне, щоб цей маленький індивід відчувався в безпеці.

Ще 1985 року провідна дослідниця історії науки та технологій Донна Гаравей в «Маніфесті кіборгів» – іронічній утопії про кохання між індивідами, живими організмами та машинами,  описувала постґендерне суспільство (у якому буде жити альфа-покоління), націлене усунути соціальну нерівність через стирання ґендеру. Текст американської філософині-феміністки на межі з академічним поглибленням та нігілістичним запалом кіберпанку, проте є в ньому цікаві позиції щодо альфа-покоління. По-перше, немає ґендеру – немає нерівності. По-друге, штучна матка та інтерсекс: на думку Донни Гаравей, залежно від того, як розвиватимуться репродуктивні технології, але секс заради потомства незабаром може втратити сенс. Постґендерні люди будуть своїм дітям і матерями, і батьками. Донна Гаравей прибічниця заборони коригувальних операцій і насильницького визначення статі. Вона критикує традиційні погляди на фемінізм; уживаючи метафору кіборга, підштовхує феміністок іти далі усталених понять про поле і ґендер. І в підсумку описує тенденцію розмивання ґендеру, яка буде актуальною і для альф.

Весна 2019 року. Ще одна історія про «розмиття» статі. На просторах Instagram розгорілася суперечка: соціальна мережа заблокувала публікації довговолосого хлопчика без сорочки. Причина досить суперечлива, адже Instagram розпізнав у ньому дівчинку. Мама тоді вирішила боротися за права сина.

Власне, випливає з цього і сексизм. Треба пригадати флешмоб #freethenipple. Про нього почули ще в 2015 році. #freethenipple, як стверджують креатори, – ще один крок у боротьбі за рівноправність чоловіків і жінок. Ініціатори руху виступають за легалізацію знімків жіночих оголених грудей у соціальних мережах. Привід для нової хвилі флешмобу простий: світлини чоловіків з голим торсом, на яких видно соски, легальні, а ось відверті жіночі знімки часто блокуються популярними соцмережами.

Ця «ґендерна війна» змиється постґендеризмом та завдяки поколінню альфа.

Альфа-мільйонери

Власне, варто оцінити альфа-дітей: вони творять новий тип контенту. Як саме? Вигадують інші формати, або трансформують старі. І вуаля – перший мільйон у них. У книзі Соболева «YouTube: Шлях до успіху. Частина 1. Як отримувати фури лайків і тони грошей» описується феномен покоління альфа-дітей. Їхні якісні дитячі відеоролики набирають мільйони переглядів, буває навіть – сотні мільйонів, а особливо успішні – більше мільярда. Добірка дитячих пісень «Wheels On the bus» набрала більше 1,55 млрд переглядів на YouTube-платформі. Цей ролик посідає 11 місце у списку тих, які найбільше переглядали глядачі.

У 2018 році найбагатшим YouTube-блогером став 7-річний Раян. Хлопець є автором каналу «Ryan ToysReview», на якому з 1 червня 2017 року до початку літа 2018-го Раян заробив 22 мільйони доларів. Блогер створював трендовий відеоконтент – «анпакінг», себто на камеру розпаковував дитячі іграшки.

Отже, якщо якийсь Костик з Ужгорода їсть на камеру авокадо кольору газону в мейнстримному відеоролику – знайте, це новий альфа-мільйонер.

«Апологети Ґрети Тунберґ»: екосвідоме покоління

Вони врятують планету від радіоактивного пилу, сміттєвої навали та глобального потепління… У них високі моральні стандарти. Певно, пристрасний спіч 16-річної екоактивістки зі Стокгольму Ґрети Тунберґ на Саміті ООН з питань клімату запам’ятався кожному. Фразу Ґрети  «Як ви смієте?!» до світових лідерів трактували як початок екореволюції. Її злегка «пригальмувала» пандемія коронавірусу, але не будемо вдаватися до деталей.

Альфа з дитинства гортають стрічку новин та бачать, що філантроп Леонардо Ді Капріо виділив п’ятнадцять мільйонів доларів на порятунок жирафів, світові бренди стають «eco-friendly» та не шиють сумки зі шкіри екзотичної ящірки. У них інша картина світу, аніж у попередників.

Поки міленіали руйнують екосистеми, альфа-покоління буде змушене жити гуманно. Бо діяти починаєш тоді, коли не залишається права вибору.

До ста?

У світі щодня покращується стан медицини. А в найближчому майбутньому, якщо Ілон Маск постарається, з’являться нейроінтерфейси – мозкові імпланти, які будуть підключатися до хмарного штучного інтелекту. Альфа, мабуть, вже будуть сформовані, коли це з’явиться, проте будуть дотичними до майбутнього.

Експерти з Інституту демографічних досліджень Макса Планка підрахували, що кожна третя дівчинка, народжена в цьому році в Німеччині, відзначить 100-річний ювілей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company