Днями «Financial Times» опублікувала статтю колишнього українського прем’єра Арсенія Яценюка «Європі потрібен новий план для Східної Європи». Приводом для публікації стали події у Білорусі. Але я б сказав, що йдеться не так про Білорусь, як про весь регіон і Україну.
Виступ Арсенія Яценюка став критичною оцінкою політики Заходу щодо держав колишнього СССР, які ще не набули членства в НАТО і ЄС.
Однак матеріал не про те, хто винен, а про те, що робити: про конкретні заходи, яких треба вжити. Щоб врятувати від катастрофи не Україну, Грузію, Молдову чи Білорусь, а Європу і весь Захід.
Отже, основні пункти плану Арсенія Яценюка:
1. Разом з посиленням тиску на Кремль, перезавантажити процес мирного врегулювання всіх (!) збройних конфліктів, розпалених Москвою у Східному регіоні. Ініціювати проведення зустрічі високого рівня, на яких формувати новий підхід.
2. Без звільнення Криму не буде звільнено Донбас. Саме такою має бути послідовність, а не навпаки. Спочатку Крим, а потім Донбас (!).
3. Захід повинен зробити «інвестиційне втручання» у Східну Європу.
4. Потрібно створити регіональний фонд для протидії антизахідній пропаганді та для захисту свободи слова. І започаткувати спільну місію високого рівня на захист свободи та демократії у Східній Європі.
5. Надати Україні, Білорусі, Грузії і Молдові чіткий та ясний сигнал про досяжність мети вступу до ЄС і НАТО. Вже нині ці держави слід запросити до членства в таких группах, як Ініціатива «Трьох морів», та інших інфраструктурних ініціативах.
Це цілком реалістичний і підйомний план для НАТО та Європейського Союзу, якщо вони хочуть врятувати не нас, а себе. Думаю, такі пропозиції Яценюка точно матимуть продовження у політичній дискусії. І в Україні, і в міжнародних політичних колах.
Натомість погляньмо на заяви і реальні кроки наших урядовців.
Нинішній Прем’єр-міністр Денис Шмигаль нає намір взяти міжнародні кредити на відновлення Донбасу, який зруйнували росіяни. А це сто мільйонів доларів, які віддавати нам!
Так само глава уряду анонсує якийсь реінтеграційний пакет на вересень. Війна для них закінчилася, консолідовану претензію до Росії вже напевно підготували? Ну і Україна під президентством Володимира Зеленського досягла, мабуть, небувалого економічного процвітання. Тож саме час брати кредити для відновлення поруйнованого і розграбованого ворогом регіону…
Що це, як непряме визнання Україною своєї ж таки відповідальності за все, що відбувається на Донбасі?
Марно чекати адекватності від сьогоднішніх українських владців. Ламають дрова, аж гай шумить!
А дрова, як відомо, займаються.
Залишити відповідь