Студентські роки – казкові. Але перед багатьма у цей час постає проблема: як поєднувати навчання і роботу? Адже підгодовувати треба не тільки голову, а й шлунок… Тож вирішила дослідити проблему, попитавши самих студентів.
Розмовляю з Анастасією Кугуновою, студенткою третього курсу одного зі столичних вишів.
– Настю, чи вистачає сил та часу ще й на роботу?
– (Сміється) Чи ти студентів не знаєш?
В когось вистачає сил та часу по клубах ходити, хтось встигає курсові вчасно здати, то чому б мені не встигати попрацювати? Хоча, якщо серйозно, то встигаю я тільки тому, що працюю не щодня, а тільки тоді, коли є замовлення.
– І ким працюєш, якщо не секрет?
– Помічником фотографа. Мій друг професійно займається фотографією, у нього безліч замовлень і мільйон ідей в голові. І щоб усе це втілити, потрібно трохи більше, ніж дві руки. Ось цим «трохи більше» виступаю я. Присутня на всіх його зйомках, виконую дрібні доручення… Знаю, може звучить досить просто, але тривалість однієї зйомки – декілька годин (і це в кращому випадку), іноді буває, що замовлення йдуть одне за одним, і часу на перепочинок немає. Але добре, що хоча б не кожен день працювати треба.
– Не виникає проблем із пропусками в університеті, адже зйомка може припасти й на час занять?
– Іноді виникають. Проте і мені, і фотографові зручніше працювати в другій половині дня, тож він намагається саме так підлаштовувати фотосесії. А коли так не випадає, тоді, звісно, з’являються оті проблеми. Доводиться пояснювати ситуацію, розказувати про роботу, і викладачі зазвичай ідуть назустріч.
– Є ж перевірений метод усунення цієї проблеми: заочна форма навчання. Чи розглядаєш такий варіант?
– Я міркувала щодо цього. Але дійшла висновку, що все одно доведеться витрачати час на навчання. Але вже самотужки. Не певна, що мене вистачить на це. Зараз принаймні всотую інформацію з лекцій. Якщо ж перейду на заочну форму, то, знаючи себе, запущу навчання і буду розраховувати тільки на суху «Е» в заліковці.
– Дай пораду студентам, які не вірять, що цілком можна поєднувати навчання у виші з роботою.
– Моє кредо – «вихід є завжди»! Нині багато роботодавців йдуть назустріч студентам, пропонують гнучкий графік роботи. Зрештою, можна почати власну справу, для заробітку. Малюєш – спробуй продавати картини, у тому ж таки інтернеті. Можливо, добре куховариш – створи маленьку Інтернет-крамничку: готуй випічку на замовлення. Ну а якщо добре володієш предметом чи мовою – іди в репетитори. Жодних проблем, головне, просто захотіти і почати щось робити.
Залишити відповідь