«Якби почалася війна, кожен третій поляк вирішив би втекти з місця проживання, лише 15,7 відсотка респондентів пішли б добровольцями до Війська Польського», – таку соціологію оприлюднило видання «Rzeczpospolita» після опитування, проведеного компанією «IBRiS». Така картина суспільних настроїв у нашого західного сусіда і безпекового партнера не те, що «викликає занепокоєння і стурбованість», – вона відверто шокує.
А якщо зважити на те, як московські ракети «невимушено» пролітають над польськими теренами?.. Далі логічний ряд «совпадєній» не подовжуватиму…
І це при тому, що польські політики й політичні аналітики б’ють тривогу: росія готується до протистояння з країнами НАТО. Скажімо, голова Бюро національної безпеки Яцек Сівера вважає, що східний фланг НАТО має трирічний «часовий овид» для підготовки до протистояння. На його думку, симптомами підготовки росії до війни із Заходом, є той факт, що російський ВПК працює в три зміни і здатен відновити свої ресурси протягом наступних трьох років.
Приблизно такої ж думки і міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. В інтерв’ю «Welt am Sonntag» він теж підтвердив, що росія погрожує Заходу війною. «Зараз у нас є близько п’яти-восьми років, щоб наздогнати – як у збройних силах, так і в промисловості та суспільстві», – сказав Пісторіус, маючи на увазі німецькі збройні сили.
До закликів бути пильними приєднався й прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. Поінформувавши суспільство, що разом із очільником дипломатії Радославом Сікорським підготував заклик посилити можливості європейського ОПК «не лише заради якомога швидшої підтримки України» і не лише тому, що «майже вся російська економіка перелаштувалася на воєнну систему озброєння під час війни, а Європа залишається далеко позаду».
«Ми хочемо мобілізувати весь Євросоюз, – підсумував очільник польського уряду. – Застосовуємо для цього всі можливі дипломатичні засоби і переконання, аби він зрозумів, що без радикального збільшення зусиль щодо озброєння ми залишимося далеко позаду, це означатиме одне: Європа упродовж найближчих кількох років наражає себе на безпосередній напад росії».
«Rzeczpospolita» наводить пересторогу деяких аналітиків: війна в Європі може початися, коли Китай вирішить силою захопити Тайвань, що, на думку китайських лідерів, може статися до 2027 року. Малоймовірно, що росія упустить можливість скористатися цим моментом. Інші вказують, що оптимістичний варіант передбачає збереження миру до кінця цього десятиліття, тобто на сім-вісім років. Хоча є й ті, хто каже, що росія здатна «вжити заходів» проти країн Балтії вже наступного року, скориставшись моментом, коли американська адміністрація буде зосереджена на президентських виборах.
А тимчасом, унаслідок ранкової масованої атаки рашистів по Україні 2 січня 130 людей дістали поранення і п’ятеро загинули, пошкоджено понад 250 цивільних об’єктів. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав партнерів, зокрема, прискорити надання Україні систем ППО, надати безпілотники та далекобійні ракети, передати російські активи та ізолювати російських дипломатів.
Залишити відповідь