Важко уявити людину без акаунту в соціальних мережах. Всемережжя стало невід’ємною частиною нашого життя, надає можливість спілкуватися з рідними та друзями, ділитися власною думкою, дізнаватися про останні події. Серед численних переваг соціальних мереж можна виділити підтримку зв’язку з оточенням, швидкий доступ до інформації та можливість самовираження.
Під час війни багато українців виїхали з країни, і соціальні мережі допомагають підтримувати зв’язок з близькими, зменшуючи відчуття самотності. Фахівці часто діляться інформацією про методи подолання стресу та інших психологічних проблем, що особливо корисно для тих, хто не має можливості або бажання звертатися до кваліфікованого спеціаліста. Соціальні мережі також є чудовою платформою для самовираження через блоги, фотографії чи демонстрацію творчих здібностей.
Але попри всі безспірні переваги, соцмережі несуть загрози. Реальні, які можуть серйозно вплинути на наше психічне здоров’я. Для багатьох стало звичкою починати свій день з перевірки соціальних мереж, навіть не встаючи з ліжка. Соціальні мережі зменшують потребу в особистому спілкуванні, відтак ми втрачаємо здатність спілкуватися з незнайомими людьми. Короткі відео в Tiktok та Instagram стимулюють викид дофаміну. І залежність та демотивацію саморозвитку. Перегляд соціальних мереж до пізньої ночі порушує сон і пригнічує когнітивні функції мозку.
Молодша професорка психології Джорджтаунського університету Єлена Кецмановіч пропонує кілька простих, але ефективних рекомендацій для зменшення негативного впливу соціальних мереж на психіку. Важливо обмежити час та місця використання соціальних мереж, уникаючи їх під час спільного приймання їжі, гри з дітьми або спілкування з партнером, а також відмовитись від гаджетів перед сном. Люди, які пасивно переглядають чужі публікації, почуваються гірше, ніж ті, хто активно взаємодіє. Тому варто фокусувати спілкування на знайомих людях. Запитайте себе, навіщо вам саме зараз соціальні мережі і без нагальної потреби просто їх уникайте.Відписуйтеся від пабліків та людей, чиї публікації викликають негативні емоції.
Науковці з Пенсильванського університету у статті для «Journal of Social and Clinical Psychology» доводять, що самоконтроль допомагає знизити негативний вплив соціальних медіа на психологічне здоров’я людини. Вони поділили понад 140 студентів на дві групи. Одним дозволили користуватися, як і раніше, Facеbook, Instagram і Snapсhat, інших попросили обмежити час для цих мереж до 10 хвилин на день на кожну. Через три тижні студенти із другої групи повідомили про значне зниження депресії та відчуття самотності.
Соціальні мережі, безперечно, змінили наше життя, надають нові можливості для спілкування та самовираження. Однак, важливо усвідомлювати: за видимим благом ховається згубний лабіринт, потрапивши в яких надзвичайно важко знайти вихід.
Залишити відповідь