Міністерство юстиції України за інформаційної підтримки Укрінформу зорганізувало онлайн-конференцію до Дня захисту дітей. Заступниця міністра Валерія Коломієць найперше привітала всіх зі святом і наголосила: Мін’юст щонайактивніше працює над подоланням та мінімізацією проблем українських дітей. Чиновники готують проєкти законодавчих і підзаконних актів для захисту й розширення прав малих громадян країни, ініціюють інтерактивні атракції за участі дітей.
– Для нашої організації настав добрий час, щоб поміркувати про досягнення у сфері якості прав дитини, – зауважила Лора Білл, заступниця голови Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. – І час об’єднати наші зусилля, щоб перетворити норми, закріплені у Конвенції ООН про права дитини, в конкретні результати для дітей та їхніх сімей.
Пані Білл говорила також про необхідність раннього виявлення проблемних сімей, дітей із затримкою розвитку та інвалідністю. Аби мати змогу невідкладно надати їм повноцінну допомогу.
Генеральна директорка директорату стратегічного планування та євроінтеграції Міністерства цифрової трансформації України Гульсана Мамедієва нагадала про цифрові небезпеки для дітей. У вік інтернету, а особливо під час карантинних заходів, коли всі навчальні процеси відбувалися онлайн, запобігання цим загрозам стало нагальним. Тому Міністерство цифрової трансформації розробило стратегію захисту дитини у цифровому середовищі.
– Запустили чат-бот «Кіберпес», покликаний протидіяти кібербулінгу, – розповіла пані Мамедієва. – Цей освітній інструмент допоможе дитині або підлітку, які зазнають цькування в інтернеті та бояться про це розповісти, отримати всю інформацію і зрештою позбутися цього лиха.
Виконувач обов’язків директора Координаційного центру з надання правової допомоги дітям Олександр Баранов повідомив:
– Минулого року до нас звернулося майже 2300 дітей. А протягом січня-квітня цього року, незважаючи на карантинні обмеження, – понад 800 дітей. На рахунку наших юристів та адвокатів не одна сотня успішних справ, коли вони захистили права дітей.
Пан Баранов нагадав також про зміни у законодавстві, які, зокрема, дають змогу дітям будь-де і будь-коли звернутися за підтримкою та фаховою юридичною допомогою. Нині це «гаряча лінія» Координаційного центру з надання правової допомоги. Також у центрі розвивають канали комунікації. Зокрема, на власному каналі «PravoTok» у додатку TikTok публікують мобільні кліпи про права дітей. Зважаючи на те, що підлітки надактивні у соцмережах і легко вийдуть на ці джерела.
Про дітей в установах відбування покарань розповіла Танія Санфорд Аммар, директорка Agriteam Canada Consulting Ltd в Україні, керівник проєкту SURGe, радниця міністра юстиції України. За її словами, в Україні активно діє Програма відновлення для неповнолітніх, які вчинили злочини. Її запровадили ще 2009 року, і нині показники рецидивізму зменшилися з 63% до 2%. Це, оцінює експертка, «неймовірний результат». Людина відбуває покарання не в спеціалізованій установі, а у своїй громаді, де з нею працюють індивідуально. Нині розробляють певні санкції, покарання, які стануть альтернативою позбавлення волі. За словами пані Аммар, такий досвід необхідно застосовувати і в інтернатних закладах. Бо, на її переконання, в якийсь момент дитина, яка перебуває в інтернаті, перестає розвиватися, для повноцінного розвитку їй конче потрібна родина.
Про такі проблеми не можна мовчати. Адже, як наголосив пан Баранов, «права людини починаються з прав дитини».
Залишити відповідь