Підкошений пандемією та майже добитий війною український футбол все ж вистояв. Але з професійного простору зникли чудові команди.
Заснований 1960 року в Чернігові футбольний клуб «Авангард» за рік перейменували на «Десну». Учасник Прем’єр-ліги під час оборони Чернігова від рашистських загарбників 2022 року тимчасово зупинив виступи у змаганнях, але зберіг за собою місце в українській футбольній еліті.
По завершенню сезону 2020/2021 «сіверяни» посіли 4-те місце, що гарантувало участь кваліфікаційному раунді Ліги Європи. Той чемпіонат «Десна» розпочала з вольової перемоги над «Зорею» – на гол наприкінці першого тайму від ексчернігівця Дениса Фаворова чернігівці у другій половині гри відповіли тричі. В наступному матчі зафіксували нульову нічию з «Динамо». А 24 вересня 2020 року в межах 3-го кваліфікаційного раунду Ліги Європи «Десна» провела дебютний матч із «Вольфсбургом» – сьомою командою німецької Бундесліги. За нових правил, обумовлених карантинними заходами, зіграти мали лише раз і при порожніх трибунах стадіону «AOK», запасної арени німецького клубу. На 15-й хвилині після розіграшу кутового рахунок відкрив капітан господарів Жозуа Гілавогі. Після перерви футболісти «Десни» на деякий час заволоділи ініціативою, мали можливості взяти ворота, проте на 59-й хвилині опинилися в меншості: видалили з поля Йоонаса Тамма, який за три хвилини спромігся отримати дві жовті картки. Уже в доданий час нападник «Вольфсбурга» Даніель Гінчек завершив швидку атаку своєї команди другим голом.
11 березня минулого року російські окупанти вдарили по стадіону ім. Ю.Гагаріна, домашній арені «Десни». Руїни і глибокі вирви на полі зробили її непридатною до гри. Через зруйновану клубну інфраструктуру «Десна» не змогла взяти участь у наступному сезоні Української прем’єр-ліги. Але загальні збори учасників УПЛ ухвалили рішення зберегти за клубом місце в елітному дивізіоні.
І все ж доля ФК «Десна» склалася драматично. Стали відомі подробиці діяльності президента клубу: той мав російське громадянство та досить тісні бізнес-зв’язки з агресором. А 8 серпня оприлюднено інформацію і про колишнього гравця «Десни» Олександра Масалова, котрий також не приховував дружніх відносин з країною-окупантом.
Гравці клубу перейшли до інших команд: Денис Безбородько – до «Колоса» з Ковалівки, незмінний голкіпер Ігор Литовка – до узбецького «Андіжана», видатний півзахисник та капітан команди Евген Картуш – до харківського «Металіста», один з лідерів команди Олександр Філіпов – до бельгійського «Сент-Трюйдена», Владислав Огіря – до житомирського «Полісся».
Призупинив свою участь в Українській прем’єр-лізі і ФК «Маріуполь». До 14 червня 2017 року клуб звався «Іллічівець», але законослухняне керівництво декомунізувало назву. Ситуація в азовців набагато складніша, ніж у чернігівців. Повністю зруйноване та окуповане місто, нестача бюджету, пошкоджено стадіон… І клуб розпався.
Гравці «Маріуполя», який зустрів 24 лютого 2022 року на зборах у Туреччині, роз’їхались хто куди. Владислав Вакула – в «Полісся», Сергій Чоботенко – в «Колос», Дмитро Мишньов та В’ячеслав Чурко – в «Зорю», Сергій Яворський – в полтавську «Ворсклу», Ілля Путря – в «Чорноморець».
Не стало і сімферопольської «Таврії». Клуб, заснований 1958 року, через анексію Криму не зміг виступати у футбольній еліті. Відновлений 2016-го, тимчасово базувався на Херсонщині. Але в березні 2022 року через широкомасштабне російське вторгнення в Україну клуб припинив професійну діяльність. До речі, «Таврія» – перший чемпіон незалежної України, учасниця єврокубкових турнірів.
Попри постійні тривоги, варварські обстріли московськими загарбниками наших міст, попри втрати й руйнації, героїчний український футбол мужньо встояв і вистояв. І це вже запорука того, що з нашою великою перемогою трибуни стадіонів неодмінно вщерть заповнять непереможні українські вболівальники.
Залишити відповідь