Війна, закриті та зруйновані підприємства, вимушене переселення сотень тисяч людей, втрата бізнесу та скорочення робочих місць на підприємствах, що працюють… Наприкінці 2022 року Україна мала 8,6 мільйона найманих працівників – на 1,2 мільйона менше, ніж у 2021 році.
Офіційно зареєстрованих безробітних у нашій країні 146 тисяч осіб. Така невтішна статистика спонукає уряд, найперше міністерство економіки, напрацьовувати рішення, спроможні захистити вразливі верстви населення та забезпечити робочі місця навіть в умовах війни.
– За період повномасштабного вторгнення до центрів зайнятості звернулися близько мільйона осіб, з них 300 тисяч отримали роботу, – констатувала на пресконференції в Укрінформі заступниця міністра економіки Тетяна Бережна. За її словами, влада активно працює, аби надавати актуальні вакансії та допомагати працевлаштовуватися всім охочим. За 2022 рік 30 тисяч безробітних українців було залучено до виконання громадських робіт, а близько 100 тисяч роботодавців інформували про вакансії – загалом про майже 400 тисяч. А українцям, залученим до суспільно-корисних робіт, держава виплатила 63 мільйони гривень.
Найбільше в Україні затребувані кваліфіковані фахівці робітничих спеціальностей: швачки, пекарі, електромонтери, слюсарі, малярі тощо. Була і є потреба у фармацевтах, лікарях, вчителях. Ще 17% запитів припадає на потребу сфери обслуговування: у водіях, операторах АЗС, продавцях.
– Кількість вакансій та найманих працівників, тобто офіційно зареєстрованих платників податків ще не досягла довоєнного рівня, але нині спостерігаємо позитивні тенденції, – запевнила Тетяна Бережна. І додала: немає чіткого переліку професій, які будуть особливо потрібні на найближчі роки. Бо Україна потребує всіх фахівців, котрі працюють, надають послуги, сплачують податки, наповнюють бюджети. Ринок, мовляв, однаково оцінить потребу у фотографі та в операторові будівельного крана, бо послуги та товари потрібні українцям.
Втім у майбутньому особливий попит буде на фахівців з відбудови. На спеціалістів з абсолютно різних сфер, які, однак, ставитимуть на ноги зруйновані підприємства, установи, бізнес-центри, будівлі міського значення тощо. Такі роботи ведуться вже – під егідою проєкту «Армія Відновлення». Ініціатива залучає до відбудовчих робіт безробітних українців.
Мінекономіки опікується створенням нових робочих місць. Розроблено спеціальні програми фінансування, є гранти на відкриття підприємств. Зокрема грантова програма «єРобота», гранти на створення переробних виробництв, гранти на сади та теплиці… Обов’язковою умовою отримати ці кошти – забезпечити нові робочі місця. Цьому сприяє ще одна державна програма: відшкодування роботодавцю заробітної плати ВПО, якщо таку особу працевлаштовано на підприємстві. Тому заступниця міністра закликала роботодавців відстежувати появу нових державних програм і бути в курсі змісту і переваг уже чинних.
Залишити відповідь