Секрет шведського щастя

За результатами дослідження ООН «World Happiness Report» (Рейтинг країн за рівнем щастя населення), Швеція входить до топ-десятки найщасливіших. Цю «щасливу величину» дослідники виводять за показниками ВВП, соціальної підтримки, очікуваної тривалості життя, свободи громадян, за рівнем корупції. Проте чи достатньо цього для щасливого життя? Виявляється, шведи мають ще один секрет. Його деталі розкриваються у маленькій книжечці «Lagom» Лоли А. Екерстрем.

Так, у Швеції є власна філософія щастя – «лагом». Чіткого перекладу цього слова лінгвісти не знайшли досі. Це сплав широких понять, пов’язаних з балансом, гармонією, рівновагою, відповідністю та достатністю. Найчастіше його перекладають як «в міру», «якраз».

Концепція лагому в контексті шведського менталітету передбачає баланс в усьому: у харчуванні, кар’єрі, облаштуванні житла, зовнішньому вигляді, навіть в емоціях. Лагом – це помірність як основа щасливого життя. Більше – не означає краще.

На думку дослідників, саме ця життєва філософія допомагає шведам жити спокійно та врівноважено, без зайвих стресів.

Якщо підійти до шведа на вулиці і спитати, чи його країна колись брала участь у війні, то цілком ймовірно, що нащадок вікінгів відповість: «ніколи». Уявлення про рівність та помірність визначають не тільки спосіб життя шведів, а й політику їхньої держави. Нейтралітет, консенсус, та відмова від конфліктів – основні політичні принципи сучасної Швеції.

Що ж до менталітету, то стриманість шведів часто дивує іноземців, котрі звикли емоційно ділитися своїми враженнями та готові підтримати розмову з будь-яким перехожим. Шведи надають перевагу усамітненню і завжди тримають дистанцію на вулиці, в магазинах та громадському транспорті. І якщо іноземець може сприйняти це за відчуженість, то для шведів це вияв поваги до власного і чужого особистого простору. Вони не люблять вступати в діалог з випадковими перехожими, їм не властива активна жестикуляція, через що у розмові зі шведом емоційний іноземець може відчути певний дискомфорт.

Навіщо вам третє крісло, якщо ви живете удвох?

У багатьох аспектах, для прикладу, таких як їжа, шопінг, побут, наші реальні потреби зазвичай набагато менші, ніж бажання. Шведи це добре усвідомлюють. Саме тому концепція лагому найактивніше проявляється в культурі споживання. Щоб жити в стилі лагом, слід перестати завалювати своє життя непотрібними предметами. Лагом закликає зосередити увагу тільки на найважливіших і необхідних речах. Звідти скандинавський мінімалізм у дизайні і декорі житла. Облаштовують приміщення шведи за трьома характеристиками: нейтральність кольорів, функціональність предметів та естетичність. Отой мінімалізм психологічно розвантажує, позбавляє зайвої роботи та хатніх обов’язків.

В одязі та макіяжі переважають скромність і природність. На думку шведів, краще мати кілька якісних та універсальних одежин, ніж гнатися за модою, купуючи «одноразове» вбрання. До того ж, суворі скандинавські зими диктують свої закони: шведи вибирають практичне взуття на низькому ходу, теплі светри з натуральної шерсті. Виділятися брендовими речами тут не прийнято, індивідуальність особистості вимірюється іншими характеристиками. До речі, така культура споживання шведів – це не лише від їхньої стриманості. Шведи відповідально ставляться до екології, а надмірне накопичення речей створює проблеми і для довкілля.

«Тінь» шведської стриманості

Чи є зворотній бік у такої, здавалося б, ідеальної концепції буття? Так. Нейтралітет та стриманість шведів дуже часто ставить їх у рамки, що обмежують індивідуальність та амбіції. Тому деякі просто бояться жити розкутіше, ніж це прийнято у їхньому середовищі. На базовому рівні лагом сприймається шведами як протилежність надмірності. Саме тому будь-який надмірний прояв емоцій часто стає предметом для мовчазного осуду. Багато культур поблажливі до хвастощів, демонстрації власного успіху, проте шведський лагом вимагає ховати радість од своїх досягнень під маскою стриманості. Таку рису не можна вважати цілком негативною: концепція рівності та скромності позбавляє людину зайвої метушні, відчайдушних спроб комусь щось довести. Проте деякі вважають, що цей принцип обмежує індивідуальність, знецінює особисті досягнення.

Загалом, лагом – основа шведського менталітету, і забезпечує гармонію та баланс у всьому. Ми не знаємо, чи можна адаптувати цю концепцію до українського суспільства, проте кожен може обрати свій «лагом», дотримуючись його принципів у будь-якій сфері життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company