Під завісу традиційних «Грінченківських днів» на честь 161-ліття Бориса Грінченка у столичному університеті його імені демонстрували документальну стрічку «А між снарядами Читати далі…
Презентація соціального журналу-коміксу «Очима журналістів» зібрала у столиці відомих представників українських і зарубіжних медіа, які висвітлюють наш самовідданий спротив рашистській окупації Читати далі…
Ініціатори всеукраїнської премії імені Джеймса Мейса в галузі журналістики «Громадянська позиція» сімнадцятий раз провели урочистий чин вшанування нового лауреата. Цього року
П’ятнадцятирічний український шахіст Ігор Самуненков, наймолодший гросмейстер світу, провів партію сьомого туру чемпіонату Європи з шахів , проти Габріела Саркісяна. Вірменський
Напередодні зимових свят небайдужі вкотре творять справжнє диво – волонтерський проєкт «Олені Святого Миколая». Щоб нагадати суспільству про людський обов’язок взаємодопомоги,
Російська апропріація була основним інструментом домінування в пострадянському просторі, представляла літературу, кіно, музику й навіть відеоігри інших держав як «єдині культурні
Листопад 06, 2021Андрій МИХАЙЛИК, кінорежисер; світлини автораКоментарів немає
Нарешті збулося! Позаду колотнеча зборів, вокзальна метушня, неспокійна ніч у потязі, що цурпелився геть подалі від проковіднілої столиці. Довкола осіння дзвінка тиша, до якої м’яким фоном додається легкий шепіт далекого потічка. У п’янкому простиглому чистому повітрі ледь вловлюються терпкі пахощі грибів, відпалої хвої, пожухлого листя. Добридень, урочище Остріки, вітаю тебе, край Синього Вира!
Національний природний парк «Синевир» – це не лише унікальне, овіяне легендами однойменне озеро. Це понад 43 тисячі гектарів гірських лісів, полонин, річок і потічків.
«Кляуза»
Суботньої сонячної днини добре відомою дорогою прямую вгору вздовж Чорної Ріки. Тепер – це не просто путівець, а частина туристичного маршруту «Остріки – Гребля».
Загальна палітра барв довколишнього лісу ще не набула прощально-золотавого відтінку. Переважають відтінки зеленого, крізь які деінде вже проступають жовті кольори. Раптом помічаю, як на дорозі у баюрі яскравим цитриновим блиском відбиваються крони дерев. Покрадьки, тихо осінь бере своє…
Так за фенологічними фотовідеоспостереженнями і роздумами майже непомітно дістався греблі. Точніше – її залишків.
Аби сплавляти у низини зв’язаний у плоти-бокори заготовлений ліс, понад півтора століття тому такі загати перекрили чимало бурхливих карпатських річок. Подейкують, їх зводили за проєктами австрійського інженера Клаузе. Можливо тому горяни й кличуть їх «клявзами», «кляузами».
У середині ХІХ століття гребля завдовжки 80 та завширшки п’ять з половиною метрів перетнула й стрімку Чорну Ріку.
В пам’яті постали обриси складної гідротехнічної споруди, яку наша знімальна група побачила у червні 1997 р., фільмуючи кадри майбутньої стрічки «Синій Вир Карпат».
Це був єдиний на всю Європу музей лісу і сплаву. За рік, у листопаді 1998-го, катастрофічна повінь враз знесла увесь комплекс споруд. Намагання відродити пам’ятку перекреслила нова повінь березня 2001-го.
Зупиняюся, зробити декілька кадрів. Штабелі добірних дубових колод, частина відновленого фундаменту «кляузи», зведені заново опорні стінки по берегах – німі свідчення відновлювальних робіт, що час од часу тривають. За понад два десятиліття фільмування цієї майже сізіфової праці не полишає надія побачити в окулярі камери відроджений унікальний музей…
Озірце
Аби не повертатися вже пройденим шляхом, від греблі прямую далі іншим маршрутом – «Екологічною стежкою «Гребля – Озірце (Дике озеро)».
Стежина весь час іде вгору. Довкола – дивовижні хащі, в яких відчуваєш певну таємничість. Подумалося: гарна локація, аби знімати кіно будь-якого жанру – фентезі, трилера, а то й історичної стрічки…
Пригадалося, як півтора десятка років тому синевирськими стежками йшли з колегою-оператором, якому тоді вже було добряче за п’ятдесят.
– Такого дрімучого лісу я не бачив ніколи в житті, – захоплено вигукував цей статечний «син асфальту», фільмуючи побачене.
Довкола панує тиша – осінь бере своє, птаство, вивівши нову генерацію, подалося де тепліше, а дехто, як ті ж глухарі та орябки, причаївся в лісових нетрях, жде неминучих холодів.
Йду далі. Чую, як досвідчений звукорежисер – матінка природа у фонограму суцільного осіннього спокою наче мікшером поступово вводить лагідний шепіт невеличкого потічка. З кожним метром набираючи силу, плине він затишним звором, вбираючи на шляху до Чорної Ріки численних своїх дзюркотливих посестр та побратимів. Але в разі негоди ці невинні потічки дичавіють лютим звіром: стихія змітає все на своєму шляху.
Походеньки наодинці мають свої переваги: ані галасу юрби, сам обираєш темп руху, де зупинитись, чим помилуватися. І зафіксувати на камеру довколишні картини природи, послухати нескінченно-вічний аудіофільм життя лісу.
Система GPS показує: до мети лісової мандрівки, Дикого Озера, по прямій всього кількасот метрів. Але у горах напростець не ходять, можна легко потрапити в халепу. Тож доводиться кружляти лісовими серпантинами, поки промаркована стежка не виводить на гірський путівець до Озірця.
Добривечір, Дике Озеро! «Із далеких доріг, знов до тебе прийшов»! Невеличке, затишне, не таке знане й популярне серед відвідувачів парку, як славетний Синевир, причаїлося ти серед вікових пралісів, зберігаючи свою неповторну принаду. Пак за прихованість і таємничість варте того, аби з добрий десяток кілометрів дертися до тебе горами…
Щороку приїжджаю у верхів’я Тереблянської долини, буваю на Синевирі. Кортить завітати і на Озірце. Але вже давненько не складалося.
«Застиг до наступних теплих днів і оцей карпатський крокодил. Напевне, чекає, аби нові туристи прийшли подивитися на його володіння», – так майже двадцять років тому написав у сценарії «Синього Вира Карпат» про повалене дерево-корч, що «принишкло» на березі Озерця і своїми обрисами нагадувало гігантську рептилію. І о диво – цей «крокодил», посічений часом і негодами, досі чигає на гостей!
Сонце в горах, а восени й поготів, швидко сідає, на прощання золотячи верхівки дерев. Годинне спілкування з Озірцем, як і знімальний день, добігає кінця, час поспішати вниз, у долину…
Владислав Шалота, випускник Київського університету імені Бориса Грінченка, – нині футбольний коментатор, працює на матчах турнірів різних масштабів, які транслюють декілька онлайн-платформ і
Столичний майдан Незалежності, місце проведення святкових заходів та культурних подій, став символом боротьби за свободу, демократію. Тут билося гаряче серце революцій
Київська публічна бібліотека імені Самеда Вургуна поповнилася іменною книгозбірнею знаного українського поета і перекладача, лауреатові премії імені Максима Рильського Миколи Мірошниченка.
В Національному музеї літератури вшанували видатну письменницю та історикиню Раїсу Іванченко. На творчий вечір, присвячений її 90-річчю, зібралися письменники, науковці, колишні
Журі на чолі з академіком Миколою Жулинським визначилося з переможцем цьогорічного Міжнародного літературного конкурсу імені Григора Тютюнника. Ним став Володимир Ткаченко
Ця давня канадська традиція віщує неофіційний початок осені. Сягає корінням XVII століття – тоді французькі поселенці посадили яблуні у Нової Шотландії,
Документальний фільм від Netflix «Таємниці теракотових воїнів» розкриває захопливу історію однієї з найбільших археологічних знахідок – теракотових воїнів та могилу першого
Американська співачка Лана Дель Рей анонсувала свій десятий студійний альбом, названий «The right person will stay». Запевнивши фанатів, що він побачить
Близько тисячі меломанів зібралися у столичному ТРЦ «Гулівер» на концерті MELOVIN. Відомий український співак підкорив публіку харизмою. Виконував композиції наживо. І
Залишити відповідь