ЇМ – ЗАКОН, А НАМ – УРОК

Схоже, конгрес США вирішив утерти носа Верховній Раді України у прийнятті законів на захист нашого ж суверенітету і територіальної цілісності. Комітет у закордонних справах палати представників (нижньої палати) конгресу схвалив проект закону 5094 «На підтримку стабільності та демократії в Україні» авторства демократа з Нью-Йорка Еліота Енгела.

Хоча це лише перший крок законопроекту на шляху до закону, варто звернути на нього увагу, позаяк він спрямований на формування деяких нових підходів американської політики щодо розв’язаної Росією війни проти нашої держави і найголовніше – щодо окупації Криму.

Чесно кажучи, так виглядає, що цей законопроект фактично окреслює американську стратегію повернення Криму і реагування на його російську окупацію. Те, чого ми не маємо.

Українські ЗМІ повідомили: законопроект Енгела передбачає створення спеціального кримськотатарського сервісу для мовлення на окупований Крим. В рамках підтримуваних урядом США програм українського мовлення. Йдеться також про ширше завдання – започаткування урядом США роботи у сфері протидії російській пропаганді на території держав, що межують з РФ.
Але навіть це другорядне.

Законопроект передбачає, що ситуацію конфлікту між Україною і Росією можна вважати вичерпаною лише тоді, коли президент США повідомить конгрес про закінчення війни на Сході України і  повернення Криму під контроль України. А до того часу санкції проти РФ мають залишатися в силі.

Ми вже два роки пропонуємо закріпити в українському законодавстві норму, що конфлікт з Росією вважатиметься завершеним після повернення суверенітету України над усіма тимчасово окупованими територіями й отримання компенсації з боку РФ за агресію. Але жодних зрушень. Схоже, тому, що у нас де-юре немає війни чи конфлікту з РФ. Тобто, спершу потрібно законодавчо ствердити, що цей конфлікт є, і лише потім – коли і за яких обставин він може вважатися закінченим.

США, очевидно, вже готові не бавитися у щопіврічні перезатвердження санкцій. Якщо цю норму буде затверджено, американська дипломатія запрацює ще активніше, щоб не допустити розвалу європейських санкцій проти РФ.

До речі, такого ж положення – про ув’язування обмежувальних заходів чи санкцій проти РФ із закінченням війни – в українському законодавстві, наскільки мені відомо, немає.

Як і  іншої норми положення, яка пропонується в проекті закону США: уряду і всім урядовим інституціям забороняється здійснювати дії, що можуть бути свідченням прямого чи непрямого визнання факту окупації Криму. Звісно, така норма в українському законодавстві не дозволила б нашому патріотичному Мінпаливенерго поставляти електроенергію в анексований Крим. Чи закуповувати вугілля з окупованого Донбасу.

Проект «закону Енгела» також вимагає від усіх державних інституцій США слідкувати, щоб у відповідних матеріалах, публікаціях тощо Крим позначався як частина України.

Розуміючи проблеми з європейськими союзниками щодо продовження санкцій проти Росії, автор законопроекту передбачив норму, яка зобов’язує уряд США не лише утриматися від передачі РФ військової техніки, обладнання та технологій до закінчення російсько-української війни, але й проводити політику для забезпечення аналогічних дій союзниками по НАТО.

Це надзвичайно важлива норма. Вже кілька місяців ми (громадянське суспільство та значна частина експертної спільноти) намагаємося переконати американську адміністрацію, що в умовах російської агресії проти України не можна ув’язувати продовження санкцій щодо РФ з тим, чи, скажімо, прийняла Україна поправки до Конституції або чи ухвалила закон про статус місцевого самоврядування на Донбасі. Ми неодноразово доводили європейцям та американцям: продовження санкцій ціною прийняття законів, які ставлять під сумнів цілісність Української держави та народу для нас неприйнятно. Здається, дехто нас таки почув і зрозумів. Фактично йдеться про посилення і переформатування санкцій. Якщо секторальні фінансові санкції європейців проти РФ і буде скасовано, американські законодавці вже окреслюють альтернативні шляхи впливу на Росію.

Такого мислення українська влада наразі не демонструвала.

Дякуючи конгресмену Еліоту Енгелу, у палаті представників з’явився спрямований у майбутнє проукраїнський законопроект.

От якби ще й у нас таких законів!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company