14 січня до квартири Юрія Ніколова намагалися вдертися невідомі особи. На момент інциденту вдома перебувала старенька матір, повідомив на своїй фейсбук-сторінці український журналіст-розслідувач, засновник проєкту «Наші гроші».
Передісторія
На 11-й місяць повномасштабного вторгнення Юрій Ніколов опублікував матеріал «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя». Оприлюднивши угоду Міністерства оборони України на послуги організації харчування військових частин і порівнявши закупівельні ціни на харчі для військових і з актуальними роздрібними цінами в магазинах, які виявилися нижчими в 2-3 рази. Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як у столичних магазинах на той час можна було придбати яйця по 7 грн за штуку. Картоплю міністерські замовили по 22 грн за кілограм, коли роздрібна ціна кілограма цього овочу в магазинах була 8–9 грн. Куряче стегно чиновники замовили по 120 грн за кілограм, а в магазині воно коштувало 80 грн кіло. Заступник міністра оборони В`ячеслав Шаповалов тоді подав у відставку, керівника міністерського департаменту держзакупівель Богдана Хмельницького звільнили. Як сказав Ніколов в інтерв’ю «Громадському радіо», завдяки розголосу, спричиненого його публікацією, вдалося зекономити «від 6 до 8 мільярдів гривень щонайменше».
– Рік тому Резніков (тодішній міністр оборони, – ред.) просив СБУ відкрити справу про підрив обороноздатності за мою статтю по корупції на військових закупівлях. Але у всіх інтерв’ю всередині України і закордонним ЗМІ я постійно говорив, що під час вторгнення це був єдиний випадок тиску. Що це в Роіссі валять не корупціонерів, а викривачів. А Україна ж не Росія. Тому зрештою Резнікова звільнили, а мене не посадили, – написав журналіст.
28 грудня в ефірі «УП-чат» Юрій Ніколов порівняв Володимира Зеленського з ухилянтом. На запитання видання «Детектор медіа», чи не пов’язує він інцидент під дверима його квартири із цим порівнянням, Юрій відповів: «Я не виключаю, мені колеги відразу після того ефіру сказали – чекай відповіді».
Слід із Банкової?
За 15 хвилин після інциденту в одному з анонімних telegram-каналів з’явився пост із відео та фото з місця події. «Військові приїхали з нуля на ротацію і вирішили передати повістку одному відомому «журналісту», який кілька років годувався з рук російського бізнесмена вірменського походження, втік із Києва на початку повномасштабного вторгнення, а після повернення вирішив удати, що нічого цього не було», – йдеться у повідомленні.
«Картковий офіс» пов`язують із колишнім заступником керівника офісу Президента Кирилом Тимошенком і політтехнологом Володимиром Петровим. Нардепка фракції партії «Слуга народу» Мар’яна Безугла повідомила, що telegram «ведуть два медійники Іванов Сергій та Петров Володимир (YouTube у них «Ісландія»), які намагаються провокувати та тиснути на журналістів, зокрема, на Юрія Ніколова; а також створювати ілюзію причетності до владної команди, показуючи її в стилі бандитських 90-их».
Народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк та керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін також переконані, що цей тelegram-канал керується Офісом президента.
Що далі?
Поліція Києва повідомила, що почала перевірку за фактом погроз журналісту.
«Під час моніторингу в одній із соціальних мереж поліцейські виявили публікацію щодо погроз одному з представників медіа. Правоохоронці зареєстрували виявлену інформацію до Журналу Єдиного обліку заяв та повідомлень. За вказаним фактом проводиться перевірка».
Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» закликала поліцію до прозорості в рамках справи та висловила підтримку Ніколову.
Європейська федерація журналістів (EFJ) та її члени з України – Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) (IMTUU) закликають українську владу встановити винних у погрозах та забезпечити захист журналіста.
НМПУ засуджує утиски, переслідування та перешкоджання журналісту. «Схоже, деякі урядовці вирішили напасти на журналістів через анонімні Telegram-канали, – заявив президент Незалежної медіа-профспілки Сергій Штурхецький. – Після журналіста Владислава Сидоренка в грудні йдуть за журналістом Юрієм Ніколовим. Якщо українська влада справді не причетна до цих нападів, вона повинна розпочати швидке розслідування та покарати винних і замовників».
«Залякування журналістів-розслідувачів є неприпустимим, – заявив голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Коли на видатного журналіста тиснуть таким чином, це жахливо впливає на всіх журналістів. Ми закликаємо поліцію негайно розслідувати цю справу та захистити Юрія Ніколова».
Голова комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що вважає інцидент таким, що відповідає юридичному значенню перешкоджання роботі журналіста.
Президент України Володимир Зеленський теж відреагував на події, які сталися впродовж останнього місяця з українськими журналістами-розслідувачами. За його словами, він говорив про це із правоохоронцями, зокрема, з головою Служби безпеки України.
«Служба безпеки України розпочала розслідування та з’ясує всі обставини. Будь-який тиск на журналістів неприпустимий», – наголосив Глава держави у традиційному вечірньому відеозверненні 17 січня.
Залишити відповідь