Де ж поставити кому у цьому висловлюванні та що таке «культура скасування»?
Простими словами, «cancel culture» – це коли медійну персону позбавляють підтримки, популярності, навіть репутації і кар’єри через її висловлювання/дії, неприйнятні для суспільства.
Зазвичай така покара настає після звинувачень у насильницьких, сексистських, расистських, гомофобних або трансфобних діях/коментарях. Наприклад, знаменита авторка серії книг про Гаррі Поттера Джоан Ролінґ зіткнулася з критикою за висловлення побоювань, що боротьба за права трансгендерів врешті-решт поставить під загрозу права жінок. Після цього вона прокоментувала ситуацію на власному сайті й приєдналася до 150-ти літераторів та науковців, які засуджують «культуру скасування». Але це ще більше розлютило її рейтерів: ті закликали бойкотувати Джоанині книжки.
Дехто вважає участь у «культурі скасування» найефективнішим способом притягти громадських діячів до відповідальності, особливо якщо жодні інші законні способи не допомагають. Винесення скарги на публіку змушує роботодавців обвинуваченого, інших впливових осіб визнати факт грубого порушення загальноприйнятих суспільних норм та дистанціюватися від порушника. Іншими словами, це відновлює баланс між тими, хто має величезну аудиторію, та людьми чи спільнотами, які можуть постраждати.
Критики «культури скасування» привертають увагу суспільства на збільшення цензурного тиску та обмеження свободи слова. Й аргументують свою позицію тим, що на практиці доволі складно проконтролювати момент, коли негативні коментарі й дискусія перетворюється на цькування. Як це сталося з американською моделлю Кендалл Дженнер. У 2017 році компанія «Pepsi» випустила рекламний ролик, де за сюжетом Кендалл бере участь у протесті. І завершує для себе участь у цій акції, пригостивши брендовим напоєм поліційного. Ролик зазнав критики і став мемом у всіх соціальних мережах. Його авторів звинуватили у тривіальному ставленні до антирасистського руху «Black Lives Matter». Рекламу видалили, «Pepsi» офіційно вибачилась, але саме Дженнер зазнала хейту.
Для «cancel culture» немає строку давності: «закенсилити» можуть і за підліткові твіти, навіть якщо автор давно змінив свої погляди. До того ж іноді обвинувачення, наприклад у насиллі, можуть бути фейковими. А отже, кар’єра невинних людей піде прахом. Варто згадати скандал між голлівудською «зіркою» Джонні Деппом та його колишньою дружиною. Після того як американським таблоїд обвинувачтив Деппа у домашньому насиллі до Ембер Герд, почалися судові процеси, за якими стежив світ. А тимчасом стрімінговий сервіс «Netflix» вилучив фільми за участю актора, а керівництво кіностудії «Warner Bros» офіційно попросило його відмовитися від ролі Гріндевальда у третій частині фільму «Фантастичні звірі».
Залишити відповідь