Резерви Росії дуже швидко спустошаться без надходження нафтодоларів
1 квітня закінчилася дія угоди ОПЕК + по скороченню видобутку нафти, яку основні експортери не захотіли продовжувати. Тепер країни зможуть добувати стільки «чорного золота», скільки захочуть. Але в ці «хотіння» втрутився коронавірус, який косить національні економіки під корінь. Нафта зараз нікому не потрібна, адже людей від хвороби вона не лікує. Тим часом російський бюджет складається здебільшого з нафтогазових доходів, і у нього великі проблеми. Вартість вітчизняної марки Urals впала до $ 13. Стільки ж вона коштувала у післядефолтному 1999 році. А якщо проблеми у бюджету, то і в кожного з нас. Втім, нарешті з’явився привід перевірити запевнення влади про те, що економіка Росії злізла з нафтової голки. І оплатити цю реабілітацію зі своїх кишень.
Коли почалася колотнеча зі скасуванням угоди ОПЕК +, завідувачі нафтою і бюджетом чиновники заспокоювали: мовляв, знецінення нафти Росії не страшне, тому що у нас є горезвісна подушка безпеки у вигляді Фонду національного добробуту і резервів вистачить на кілька місяців низьких цін «чорного золота». Причому нижньою межею бюджетної стійкості різні чиновники називали то $ 40, то $ 30, то $ 25. Який самовпевнений оптимізм! Тепер барель коштує $ 15, і це просто пшик для країни, яка звикла продавати нафту по $ 60-65.
Одне з обнадійливих запевнень лунало від самого президента. Він обіцяв, що російська економіка добре почуватиметься, навіть якщо нафта впаде до $ 40 за барель. А ось економіці США, говорив Путін, будуть непереливки. Тому що у ній, Америці, нафту добувають «по-старому», гідророзривом пласта, а у нас – високотехнологічний процес. Але якщо ми попереду планети усієї, то чому падає в прірву рубль, а не долар? Чому в США знижують податки, а в Росії підвищують? Чому в Росії бензин дорожчий, ніж в Америці?
До цього президент, прем’єр і міністри гордо оголошували за будь-якої зручної нагоди, що Росія більше не сидить на нафтовій голці, і вихвалялися зростанням несировинного експорту. Виходить, що і нафта була дорогою, й інші виробництва приносили доходи бюджету? Просто економічний ренесанс якийсь! І ось у цей заможний (за їхніми словами) час в країні підвищують пенсійний вік, піднімають ПДВ, обкладають податком самозайнятих… До речі, про податки. Після президентських виборів з усіх трибун росіянам обіцяли не чіпати податкову систему, щоб бізнес розумів правила гри, а інвестори скеровували кошти в передбачувану і зрозумілу економіку. Вже й не знаю, який інвестор прийде в Росію після введення нового податку на відсотки з акцій і вкладів.
Всім зрозуміло: обіцянки держави, то просте стрясання повітря. Словесні інтервенції на волотильному, тобто мінливому «ринку» народного спокою. Обіцянками затикають дірки розчарування в суспільній свідомості.
І ось свіжа ілюстрація: у період, коли економіка паралізована епідемією, держава вирішила поширити податок на самозайнятих по всій країні. Чим не ідеальний момент? Після карантину безліч людей втратять роботу і почнуть перебиватися випадковими заробітками, тобто стануть … самозайнятими!
Всі антикризові дії влади, відмова допомагати людям прямими виплатами, підвищення податків під шумок коронавірусу показують, що за низької ціни на нафту нашій економіці зовсім зле. Їй набагато гірше, ніж у 1999-му, коли нафта теж коштувала $ 13. Нагадаю, курс долара тоді був 24 рубля, зараз під 80. Це означає, що жити зараз мінімум утричі дорожче. Як нагадують таблиці Росстату, двадцять років тому хліб коштував 6 рублів, борошно – 8 рублів, курка – 40 рублів, горілка – 65 рублів.
Імовірно, влада скоро розчохлить резервний фонд, тому що «чорнішим» день уже важко уявити. Але резерви дуже швидко спустошаться без надходження нафтодоларів. А далі – і ворожити не треба! – росіянам запропонують самим рятуватися. І допомагати державі виплачувати комусь пенсії, допомоги по безробіттю, збільшений маткапітал теж доведеться нам. Навіть не сумніваюся, що нову кризу (можливо, найважчу з початку століття) супроводжуватимуть нові обіцянки з подальшим їх безсовісним порушенням. «Російська влада повинна тримати свій народ в стані постійного подиву», говорив 150 років тому Михайло Салтиков-Щедрін. Досьогодні дивуємося: чого тільки не вигадають, щоб нам жилося гірше.
Від редакції: А ще Салтиков-Щедрін писав про російських холопів: «Люблять російські люди бунтувати! Встануть на коліна перед панським будинком і стоять негідники! І добре знають, що бунтують і все одно стоять!» Подібних стогонів, схожих більше на довгу собачу пісню, ми ще начитаємося-начуємося «з-за порєбріка». Минула лише доба після виходу статті, а російська нафта вже скотилася до 10 дол. за барель. Враховуючи витрати на доставку, Росія торгує «чорним золотом» собі у збиток! Безіменний автор статті (який бунтар!) чомусь замовчує, що не «основні експортери», а саме Росія затіяла «колотнечу зі скасування угоди ОПЕК+». Щоб зберегти прийнятні ціни на сировину, провідні нафтові країни запропонували скоротити раніше обумовлені обсяги її видобутку. Російські стратеги гордо відмовилися. Що дало підстави учасникам картелю, в першу чергу Саудівській Аравії, продавати нафти стільки, стільки зможуть. Світові нафтові лідери просто витіснять Росію з ринків, як непорядного партнера з яким не можна домовитися. Експерти пояснюють, чому країна «нанотехнологій» змушена торгувати собі у збиток: сибірські свердловини не законсервуєш, нафта з них тече самопливом. Точніше, потік зупинити можна, але назавжди, «чорне золото» вдруге не потече…
Залишити відповідь