У Бердянську сенсація не місцевого значення. У приватному зоопарку «Сафарі» народилися рідкісні білі бенгальські тигренята – аж четверо відразу. По-перше, тигри дають потомство не частіше одного разу на три роки, а тигриця Азіра вже приводила дитинчат рік тому. По-друге, на Землі не більше двохсот білих бенгальських тигрів, тож бердянське поповнення стало значущим у світовому обширі.
Втім знаменитий курорт на Азовському морі до сенсацій і рекордів давно звик. Назву місту подарувала річка Берда, яка у своєму гирлі намила 23-кілометрову Бердянську косу, одну з найдовших на Азовському узбережжі. Найдавніші згадки про неї сягають часів античної історії. Греки називали її Агарським мисом – пізніше таку назву отримав мис у Морі Криз на Місяці. Чи знайдуться в Україні ще міста, які б породичалися із супутником нашої планети?
І хоча частина Бердянської коси давно стала містом, а на його околицях таборують відпочивальники, тут – державний заповідник. Місце для тисяч туристів, але й сотень видів диких пернатих і звірів, рідкісних рослин, чимало з яких – у Червоній книзі України. Азовський бичок навіть удостоївся персонального скульптурного зображення на міській вулиці. Бердянці спорядили його теплою посвятою: «Бичку-годувальнику». Є в місті скульптура чайки-господині – символу Бердянська й Азовського моря. Є скульптура комарика-дзискунця: він розмножується у лиманах, а його личинки допомагають відновити лікувальні властивості мулу, – місто-курорт здавна славиться грязями. Взагалі Бердянськ унікальний такими міськими скульптурними оздобами. Тут є скульптура жаби, яка душить нас заздрощами, а є – щасливому дитинству: раритетний велосипед. Про велосипед, тільки сучасний, мріють і сьогодні усі дітлахи, ба й дорослі. А до скульптурного зображення, який побачите біля автовокзалу, носять не квіти, а яблука і груші. Звідси городяни вирушають на свої ділянки і городи. Вперту працю дачників «укам`янинили» з гумором: вони у позі прямого кута, посхилялися над городиною, виполюючи підступні бур’яни.
Не забули бердянці і про гостей. Купа необробленого каміння, яке формами нагадує непідйомні рюкзаки і валізи, а ще ласти і парасолька на додачу – то скульптурне громаддя туристів. А ось на чемодан присів колорадський жук – так жартома, навіть з любов’ю, називають містяни курортників. Будете розглядати несподівані скульптури – не втрачайте пильності. Можна ненароком перечепитися через сантехніка, що вилазить з каналізаційного люка, або наступити на граблі. Це теж скульптурні візитки Бердянська. Сантехнік металевий, а граблі справжнісінькі, і луплять по лобі не на жарт…
Світ завдячує Бердянську і народженню тут винахідника вакцини проти чуми та холери Володимира Хавкіна. Тривалий час він працював у Індії, став головним бактеріологом країни, там і винайшов протичумні ліки. Чимало серед бердянців відомих сучасників. Найчастіше згадують Ольгу Куриленко – вона починала як фотомодель, а нині – одна із зірок світового кінематографа, знімається в телесеріалі про Джеймса Бонда.
Бердянськ уславили небайдужі люди, які творили його дивне минуле і творять несподіване сьогодення. Будьте впевнені, з’явиться у місті ще один скульптурний шедевр. У честь білих бенгальських тигренят.
Залишити відповідь