З нагоди Дня пам’яті та примирення у столиці відкрито першу частину фотодокументальної виставки «УПА – відповідь нескореного народу». Експозиція «Повстанці проти нацизму» розповідає про антинацистський фронт українських націоналістів, повідомляє офіційний сайт Українського інституту національної пам’яті.
Цю сторінку історії Другої світової війни в радянські часи замовчували, але й досі в незалежній Україні внесок українських повстанців у боротьбу Об’єднаних Націй проти агресора залишається маловідомим.
– У воєнних діях під час Другої світової взяли участь понад 7 мільйонів українців, – зазначив, відкриваючи виставку, Володимир В’ятрович, голова УІНП та один із авторів експозиції. – У лавах антигітлерівської коаліції воювала більшість із них – понад 6 мільйонів. Близько 300 тисяч українців воювали по інший бік фронту. Разом із тим близько ста тисяч українців взяли до рук зброю у боротьбі проти обох тоталітарних режимів – коричневого й червоного. Мова про Українську повстанську армію. Тому в ці дні ми вирішили нагадати про роль УПА у подоланні нацизму. Чому важливо говорити про цю сторінку історії? Бо вона залишається однією з найменш досліджених і найбільш оббреханих радянською та російською пропагандою.
Виставка – понад 200 світлин, документів, зокрема з німецьких архівів, мап –розвінчує поширені міфи про УПА. Розповідаючи, як ОУН дійшла до конфронтації з нацистською Німеччиною, за яких умов розгорнула повстанську армію, яким був масштаб її воєнних дій проти окупантів, які антиповстанські каральні операції проводили нацисти та які втрати понесли націоналісти у цьому протистоянні.
– На цій виставці можна побачити матеріали з кримінальних справ: їх енкаведисти збирали як трофейні матеріали після боїв з УПА, – зазначив директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Андрій Когут. – Вони дають можливість реконструювати антинімецьку боротьбу УПА. Це тільки маленька частка матеріалів, що зберігаються в нашому сховищі. Сподіваюся, що такі виставки заохочуватимуть дослідників працювати з нашими архівними матеріалами.
Як зазначив автор концепції виставки, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Ігор Бігун, у боротьбі з нацизмом загинуло щонайменше 3 члени Проводу ОУН(б), 9 членів крайових проводів і 29 членів керівних органів підпілля обласного рівня. У боях із Вермахтом, поліцією та СС українські повстанці в втратили 25 сотенних і 4 курінних командирів.
– Достатньо сказати, що весь перший штаб УПА: головний командир Василь Івахів, начальник штабу Юліан Ковальський та ад’ютант Семен Снядецький полягли в бою з німцями, – констатував Ігор Бігун. – Цим підпільники ОУН та вояки УПА довели своє право бути пошанованими на рівні з іншими переможцями нацизму.
Творці виставки наводять історію п’ятьох братів Яворових як ілюстрацію долі тисяч західноукраїнських родин, які боролися проти нацизму і комунізму. Найстаршого Василя, провідника ОУН Вінницької та Полтавської областей, стратили в німецькій в’язниці 1942 року. Учасники підпілля на Рівненщині та Житомирщині Григорій і Володимир того ж року загинули в концтаборі «Аушвіц». Степан Яворів як солдат Червоної армії загинув на фронті в 1944 році. А наймолодший Мирон, ОУНівець, поліг у бою із загоном МДБ УРСР в 1950 році.
8 травня 1945 року, о 23:01, в Європі настала перша хвилина миру – нацистська Німеччина капітулювала. Українці воювали у складі 6-ти армій антигітлерівської коаліції та у лавах визвольного руху. Від 8 травня 2014 року Україна разом з іншими країнами Європи відзначає День пам’яті та примирення. Символом вікопомних заходів є червоний мак. Гасло – «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».
Виставка «УПА – відповідь нескореного народу» експонуватиметься на площі перед Національним музеєм історії України (Київ, вул. Володимирська, 2) до 7 червня.
Залишити відповідь