На XIV звітно-виборній конференції Київської організації Національної спілки журналістів України делегати знову висловили довіру своєму очільнику Михайлові Сороці. Журналісти столиці та області, а їх понад 3700, уже втретє обирають його своїм лідером.
Попередня каденція була найскладнішою для керманича київської журналістської спілки. Болючі події Майдану, в епіцентрі яких незмінно виконували свій професійний обов’язок побратими, трагічна загибель столичних журналістів В’ячеслава Веремія та Героя Небесної Сотні Якова Зайка…
Роздержавлення ЗМІ, яке має завершитися до 2019 року, сьогодні стало новим викликом. «Але роздержавлення не має стати роззброєнням», – наголосив у своєму звіті Михайло Сорока. Справді, кому дістануться медіа, яким магнатам, яким політичним силам? В чий бік повернуть свою зброю? В умовах інформаційної війни, яку веде російський агресор, не можна допустити, щоб наші ЗМІ здали свою «територію» на догоду певному клану.
А як бути з шістьма військовими виданнями Міністерства оборони України? Вже й так багато мови про провал українських ЗМІ у прифронтових і на окупованих територіях. Такі запитання ставив у виступі на конференції начальник інформагентства Держприкордонслужби Сергій Череватий. Відповіді дати не важко, але механізми, які мають змінити ситуацію, – все ще валандаються десь чи то у Верховній Раді, чи в Кабінеті міністрів.
«Роздержавлення – це не лише позбавлення від владного тиску, а ще й становлення самодостатніх, незалежних видань», – зауважив голова Ради редакторів Київської області Павло Смовж.
Одним журналістським колективам вдається зберегти свою об’єктивність і незалежність, стати виразником інтересів громад. Про такий досвід розповіла головний редактор газети «Вісник Сквирщини» Катерина Бондарчук. Але маємо інші приклади, коли місцева адміністрація звільняє редакторів, тисне на творчі колективи, створює «альтернативні» керовані медіа, на які навіть гроші знаходяться. Сумний приклад поряд, у прикиївському Вишгороді.
Знову, як і в попередні роки, йшлося про свавілля «Укрпошти»: драконівські тарифи за доставку добивають пресу. Більше того, цей державний монополіст, зібравши кошти на передплату видань, досі сповна не розрахувався з редакціями. І тут Національній спілці журналістів України треба позбутися інертності. «Розмовляти, вести переговори цивілізовано з «Укрпоштою» неможливо», – зробив гіркий висновок голова Гільдії редакторів Віталій Адаменко і запропонував питання про руйнівну діяльність «Укрпошти» поставити перед Радою національної безпеки і оборони України.
Йшлося на конференції і про роботу з молодими журналістами, зі студентами інститутів і факультетів. Михайло Сорока відзначив добрий старт Інституту журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка, де за перший рік відбулося чимало презентацій, конференцій, круглих столів, зустрічей із провідними журналістами. І де вже активно діє первинна спілчанська організація.
Делегати конференції одноголосно ухвалили заяву на підтримку кореспондента «Укрінформу» Романа Сущенка, який понад півроку заґратований кремлівським режимом. В роботі конференції брала участь донька Романа Сущенка Юлія: вона, як і батько, працює журналісткою «Укрінформу».
Залишити відповідь