Десять років тому, 30 листопада, світ сколихнуло жахливе побиття студентів, які вийшли на центральний майдан Києва вільно сказати своє ТАК євроінтеграції України.
Таким був початок однієї з найгероїчніших і найкривавіших сторінок незалежної Української держави. Диктаторські закони Януковича призвели до масових протестів по всій Україні, до сутичок мітингувальників із озброєними силовиками; остання крапля терпіння українців луснула.
– В той час вирішувалась доля не тільки нашої неньки-України, а й долі наших дітей та онуків. Я пишаюся, що був тоді одним з небагатьох військових, які були переконані, що треба бути з народом», – пригадує ветеран російсько-української війни, Герой України, генерал-майор Ігор Гордійчук.
Саме звідти, з революційного Майдану 2014 року пішли у добробати захисники України, щоб першими стати стіною проти рашистських загарбників.
До Десятиліття Революції Гідності, на вшанування Героїв Небесної Сотні в Українському Домі організували розлогу виставку «Майдан-народження мрії. Перший бій». В експозиції артефакти Євромайдану з фондів Музею Революції Гідності.
– Багато особистих речей протестувальників, обладунків самозахисту, щитів, наколінників, касок. Збереглася дерев’яна катапульта, є бруківка, – коментує генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло. – Знаковим об’єктом є і синє-жовте піаніно, яке виявилося потужною зброєю мирних протестувальників проти щитів і зброї «беркутівців».
У фоє Українського дому організатори відтворили фрагмент знаменитої майданівської «Йолки». В залах представлено світлини репортерів, картини та карикатури митців, створені під час революції тут-таки, у стінах Українського Дому, де у звільнених від силовиків приміщеннях працювали шпиталь, бібліотека, відкритий університет Майдану, де народилася і творила його Мистецька сотня.
– Експонати, які ми бачимо на виставці, особисто мені незвично сприймати під склом. Я досі не можу дивитися на ці предмети, як на щось, що знаходиться у просторі музею, воно все ще – простір життя, – наголосив на церемонії відкриття експозиції голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.
… Десятиліття тому, коли на Хрещатику ширилося наметове містечко протестувальників, коли столична студентська молодь долучалася до активного спротиву, прозвучав закличний голос ректора Грінченкового університету Віктора Огнев’юка: «Я НЕ БОЮСЯ – НЕ БІЙТЕСЯ Й ВИ!». І на Хрещатику, неподалік Головпошти виріс намет «грінченківців». Народжених вільними.
Пам’ятаємо!
Залишити відповідь