Громадська організація «Фонд «Відкрита політика» вже десятий рік сприяє реформуванню освіти і науки: проводить громадські слухання, організує експертну оцінку законодавства, залучає фахівців до розробки альтернативних проектів. Один із напрямків роботи фонду – екологічна освіта молоді. З початком російської агресії «Відкрита політика» сприяє рівному доступу до якісної освіти дітей з Донбасу та Криму. Про це і говоримо з проектним менеджером фонду Іриною ЗАГОРОДНЬОЮ.
– Пані Ірино, Ви часто буваєте на Донбасі, відвідуєте окуповані території. Розкажіть про настрої шкільної молоді, їхніх батьків.
– Наш фонд інформує молодь Донбасу і Криму про можливості здобути вищу освіту за межами окупованих районів. Більшість мешканців критично мислять і розуміють, що навіть середня освіта, отримана у школах на непідконтрольних територіях, не дає повноцінних можливостей для успішного майбутнього. Проте більшість людей, особливо молодих, стали заручниками ситуації, у них немає іншого виходу, як жити і вчитися там. Хоча попит на українську освіту був і залишається високим. Діти мають можливість дистанційно навчатися у наших середніх школах. Кількість таких учнів у 2017 році збільшилася у півтора разу порівняно з попереднім. Гадаю, що дистанційна форма і далі набиратиме популярності.
– Розкажіть, будь ласка, про механізм такого навчання. Що треба зробити, щоб стати дистанційником?
– Процедура проста. Спочатку необхідно обрати школу зі списку на сайті Міністерства освіти (mon.gov.ua або на сайті dostupnaosvita.com.ua). Хтось із батьків має написати заяву з проханням зарахувати дитину на навчання. Її можна подати як особисто, так і електронною поштою, впродовж навчального року. Також середню освіту можна здобути екстерном.
– А які у них можливості для навчання у вищій школі?
– Вже два роки для молоді з Донбасу і Криму діє спрощена процедура вступу до вишів. Діти із зазначених регіонів можуть вступати без ЗНО, українського атестата та паспорта. Але необхідно звернутися до освітніх центрів «Донбас-Україна» та «Крим-Україна» – скласти там іспити з української мови, історії України та профільного предмету.
Якщо абітурієнт має український атестат і пройшов зовнішнє незалежне оцінювання, але отримав невисокі бали, йому теж рекомендуємо звернутися до Освітніх центрів – за консультацією чи порадами. Студенти, які мають статус внутрішньо переміщеної особи, претендують на соціальну стипендію.
– З якими труднощами найчастіше стикаєтеся в цих регіонах?
– Є проблеми з поширенням інформації на тимчасово окупованих та непідконтрольних територіях. Друковані матеріали далі наших контрольних пунктів в’їзду-виїзду ми офіційно не можемо розсилати. Люди їх розбирають, але стовідсотково проконтролювати «віддачу» таких матеріалів ми не можемо. Активно використовуємо інтернет, соціальні сторінки і групи.
– Чи помічаєте там зміни в настоях місцевих жителів?
– Безперечно, збільшується кількість людей, які розуміють, що своє майбутнє, майбутнє дітей треба пов’язувати з Великою Україною. Здобувати освіту і жити саме тут. І для цього їм уже створено стартові умови.
Всі, хто прагне довідатися більше, безкоштовно телефонуйте на «гарячу лінію» фонду «Відкрита політика»: 0 800 504425.
Залишити відповідь