Демократія і демагогія

Як захистити демократію від деструктивних інформаційних впливів, визначалися учасники онлайн-зустрічі Дискусійного ПЕН-клубу. Платформою стала фейсбук-сторінка інтернет-видання «Тиждень».

Усе почалося з опитування, що для кожного означає демократія. Більшість вважає, що це механізм керування, в основі якого – баланс сторін та думок. Філософ, член Українського центру міжнародного ПЕН-клубу Олексій Панич навіть озвучив афористичне: демократія – це немов автобус, яким керує одразу велика кількість людей, але завжди є хтось відповідальний. Науковець окреслив загрози для демократії, почавши з прикладів історії Давньої Греції: там демократія вперше стикнулася з лихом демагогії. За його словами, в античній літературі достатньо багато мудрих думок про силу слова і про те, як з його допомогою бороти демагогію. Навіть у побуті.

Від давніх-давен – до сьогочасних реалій. На думку професорки НТУУ «КПІ», доктора політичних наук Лідії Смоли, людина сама по собі – фатально пластичне створіння, поведінку якої визначає не реальність, а уявлення про неї. Тобто люди у більшості роблять зазвичай те, що їм кажуть робити. У своєму спічі професорка детально зосередилася на реаліях інформаційного світу: на зміну традиційному інформуванню приходить комунікація, відтак збільшується інформаційна забрудненість. Дослідницю непокоїть відсутність «нових Арістотелів» у соціумі, основними компонентами сучасного світу, на її думку, є схоластичність і невизначеність.

Постмодернізм фрагментував цілий світ, а постправда його зруйнувала, – зауважила Лідія Смола. І підсумувала: популізм – це спосіб мобілізації відчуття неспокою і відповідь на відчуття страху. Відтак щоб результативно протидіяти цьому, вважає експертка, слід створювати комунікативні стратегії, формувати картинку світу, співпрацювати з лідерами думок.

Ліберальна демократія шукає способи закріпитись у суспільстві за допомогою важливих соціальних факторів, наприклад, релігії чи влади, – зауважив фахівець з питань інформаційних воєн, ексзаступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін. На його переконання, демократія повинна «розширювати кількість думок в головах людей», що по суті означатиме принаймні збільшення інтелектуальних можливостей кожної людини. Саме на цьому, зауважує, базується суть демократії, зокрема в Україні. Експерт зазначив, що багато заборон перестають бути такими, стають нормою. Отже, важливо розширювати плюралізм думок, але обов’язковою умовою є відповідальне ставлення до цього. Для Дмитра Золотухіна ідеал демократії – це коли «кожен може зробити ривок у розвитку світу». Звідси, очевидно, переконання, що «Гугл є потужнішим, ніж будь-який уряд у світі».

Варто відзначити тональність дискусії, толерантність її учасників – вони уважно, з повагою до іншої думки слухали одне одного, не перебиваючи репліками. А наприкінці розмови мовби об’єдналися в коаліцію: почали спільно означувати шляхи оздоровлення демократії від родових болячок демагогії. Наприклад, Олексій Панич запропонував розробити певні критерії для голосування на виборах, обмеживши участь людей, котрі перебувають під впливом постправди. А Дмитро Золотухін зазначив, що логічніше вести боротьбу через вираження любові до ближнього, під цим розуміючи насамперед повагу до будь-якої думки та дії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company