До Мюнхена, на «Октоберфест»

Довгоочікувана відпустка. Напевне, кожен мріє про мить, коли зможе вийти за межі свого звичного життя, прорвати оту комфортну бульбашку заради відкритого світу. І коли ця мить нарешті настає, вона стає подією, що залишає в житті непотьмарений знак.

Це було щось більше, ніж просто тижнева подорож. Більше, ніж просто вода та курортний пляж. Це було втілення мрій! Це Німеччина, Баварія, Альпи… та «Октоберфест».

Від Києва ло Мюнхена 30 годин автобусом. Поїздка мала б стати справжнім випробуванням для моєї непосидючості, іспитом на витривалість і терпіння. Але справжня пригода завжди того варта.

Маршрут проліг через кілька країн. Розмай краєвидів: від осінніх барв поліських дібров, від волинських ланів, що збігають хвилястими схилами, від Карпатських верховіть до мальовничих гірських ландшафтів Альп Австрії та Німеччини. Пейзажі Польщі, на жаль, проспала. Зате не проспала її серйозних прикордонників. Вечірні сутінки поступово змінювалися на ніч, а ніч – на світанок. У Мюнхені радість приїзду перевершувала подорожню втому. Радість початку новизни.

Наступного дня, прогулявшись вуличками, відвідавши місцеві супермаркети, проїхавшись метро та поїздом, відчула суміш захоплення та невеличкого хвилювання. Бути в іншій культурі, іншій країні з незнайомою мовою і новими традиціями – це справді захоплювало. І трішки забавляло, коли тебе щиро не розуміють: чистої води іноземка.

Щороку від середини вересня до першої неділі жовтня баварська столиця перетворюється на місце свята, збирає тисячі відвідувачів з усіх куточків світу, навіть мене із Софіївської Борщагівки дочекалася. «Октоберфест» – найбільший у світі фестиваль, де пиво ллється рікою, баварські ковбаски розпродаються тоннами, а пісні й танцювальні мелодії чути в сусідніх селищах.

Історичне місце Мюнхена Луг Терези стає епіцентром свята. Після епідемії Covid-19 люди справді скучили за фестивалем – цього року побито рекорд за кількістю відвідувачів «Октоберфесту»: 7,2 млн гостей!

Цьому святу цілих 213 літ. Перше таке народне гуляння скликало весілля майбутнього баварського короля Людвіга І та принцеси Терези. На полі під Мюнхеном, яке відтоді зветься Theresienwiese, на честь молодят влаштували перегони. Баварське слово «Wiesn» (луг) стало другою назвою «Октоберфесту».

На Лузі Терези встановлюють 14 пивних павільйонів-наметів. Вони вражають величиною: кожен – на кілька тисяч відвідувачів. А найбільший може вмістити 10 тисяч осіб. До них туляться понад два десятки малих павільйонів – не більше, ніж на пів тисячі відвідувачів кожен: кнайпи, кафе, ресторанчики. Враховують смаки кожного, але кожен тут може відчути себе частиною німецької культури та традицій. Головною зіркою цього свята є пиво, і воно насправді неймовірно смачне, його не можна порівняти з жодним рідним йому хмільним напоєм поза межами свята. Навіть баварським. Бо для «Октоберфесту» пиво варять спеціально. Близько семи мільйонів літрів пінистого трунку! У 1980 році гості свята за два тижні випили 3,8 мільйона літрових кухлів пива, перед початком пандемії вихиляли по 7,5 мільйона, а цього року – 6,5 мільйона гальб.

Літровий кухоль «фестивального» пива коштує від 12,60 до 14,90 євро. Ще 2 євро готуйте як «страховку» за кухоль. Втім, навіть якщо ви його й не розіб’єте, заставні гроші вам навряд чи повернуть.

В асортименті сотні сортів пива від відомих німецьких броварень. На всяк смак. Від легкого та освіжаючого «пільзнера» до темного та міцного бокового.

Щодо «застільного етикету». Пиво подається виключно в літрових келихах. Пивну кружку, чи як її тут називають «мас» (Maß), тримають особливим захватом: ручку затискають між великим та вказівним пальцями, а рештою пальців підтримують келих знизу. Відверто, це потребує неабиякої вправності. Важливо знати і про те, що яку б пісню не заспівали за столом, за яким ти опинився, слід активно підспівувати, або принаймні удавати, що підспівуєш. Інакше сусіди можуть образитися. Водночас напиватися не рекомендується. За порядком в наметах уважно стежать охоронці. І того, хто починає буянити, швидко випроводять за двері.

Так, «Октоберфест» має свої правила святкового етикету.

Приміром, жінці, яка вирушає на свято, неодмінно слід нарядитися у справжнє баварське національне вбрання «дирндль» (сукню з фартухом). Тут вітаються мереживні спіднички, запаски, корсети на шнурівках, блузки з рукавчиками-ліхтариками та бажано з глибоким декольте. Чоловікам же настійливо рекомендуються обрати «ледергозен» (шорти-бриджі). Частіше шкіряні і на підтяжках гетри та масивні черевики, а на голові – традиційний фетровий капелюх. Цього року традиційне вбрання заграло новими барвами. Рожевими фартушками та блузками, які почали зявлятися на вітринах баварських магазинів після виходу фільму «Барбі».

Але оскільки «Октоберфест» – це місце, де традиції сходиться із сучасністю, чимало відвідувачів прийшло у сучасному зручному одязі. Я також. І нас ніхто не засуджував.

«Октоберфестівські» офіціанти (кельнери та кельнерки) видаються надсильними: примудряються переносити за раз непідйомну з погляду нетренованих людей кількість важких пивних кухлів. У кожному – літр пива, та й сам кухоль із товстого скла доволі важкий. Найбільша кількість повних кухлів, яку бачила в руках кельнера, – 12, найменша – 7.

Проте «Октоберфест» – це не лише свято пива, а й традиційної німецької кухні. Тут насолоджуються хрусткою свининою, рулькою, смаженими ковбасками, курчатами, бретцелями та іншими смачними стравами. Жива традиційна музика, танці на лавках, атракціони й розваги створюють веселу неперевершену атмосферу.

І як же на такому святі та без подарунків! Великі пряники (Lebkuchen) у формі серця з різними написами: романтичними, жартівливими, просто смішними або стандартними. І класичних атракціонів тут не бракує Приємно замість просто поглянути на Мюнхен та його фестиваль, озирати це з висоти великого оглядового колеса або з американської гірки.

Святкова атмосфера, смакота і веселощі: «Октоберфест» символізує дух гостинності та традицій німецької культури. І люди, прибувши сюди з усього світу, радо знайомляться, спілкуються, разом, великим різномовним гуртом радіють життю. Тут усе для них. У дні свята мюнхенська транспортна компанія MVG навіть «пришвидшила» ескалатори на найближчій до фестивального майданчика: вони рухаються на 0,18 метра за секунду швидше, ніж зазвичай у години пік. А метро, автобуси та трамваї сукупно проїжджають приблизно на 100 тисяч кілометрів більше.

На цьогорічному «Октобарфесті» зросло споживання безалкогольних напоїв, особливо води. На 50% Найвищий зафіксований ступінь сп’яніння – 3,6 проміле. Найбільше зарубіжних гостей прибули з Італії, Франції та США. Фестиваль відвідали такі зірки, як Гаррі Кейн, Арнольд Шварценеггер і Мануель Нойєр.

Є, звісно, і кримнальна статистика. Цього року фестиваль видався «врожайним» на злочини, пов’язані із наркотиками: їх збільшилося на 80%. Поліція розслідує шість ймовірних випадків зґвалтування. Зате зменшилася кількість травм від удару пивним кухлем: цього року зафіксовано 29 таких випадків.

«Октоберфест-2023» не забуду ніколи. Навіть, якщо вдасться побувати на цьому фестивалі ще і ще. Ця довгождана поїздка привідчинила мені двері у світ, що завжди приваблював своєю невідомістю, загадковістю.

Світ чекає на нас, невтомних відкривачів нового, і ніколи не знаєш, які пригоди попереду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company