Києво-Печерська лавра дочекалася української молитви: як усе відбувалося

В Успенському соборі Києво-Печерської лаври Предстоятель автокефальної Православної церкви України митрополит Епіфаній 7 січня 2023 року очолив Божественну літургію з нагоди Різдва Христового.

Від 1990 року прадавня твердиня православ’я України-Русі, Свято-Успенська Києво-Печерська лавра входить до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Як зазначає видання «Нікополь.City», для сучасної історії України Божественна літургія стала історичною подією. Бо до того з 2000 року по 31 грудня 2022-го (більшу частину періоду незалежності України ) для богослужінь приміщення Успенського собору Києво-Печерської лаври орендувала Українська православна церква Московського патріархату.

На Різдвяну службу в Успенському соборі зібралося близько тисячі вірян, передають із Києво-Печерської лаври кореспонденти BBC. Людей не відлякав навіть перший цієї зими мороз: – 8. «Храм був повністю заповнений. Для тих, хто не вмістився всередині, на вулиці встановили екран, на якому транслювали богослужіння», – повідомляє BBC.

Враховуючи всі ризики, питанню безпеки на цій багатолюдній події приділили особливу увагу. «Главком» розповів: щоб уникнути можливих провокацій, територію верхньої Києво-Печерської Лаври охороняло близько трьох тисяч представників силових структур. Усі, хто прийшов на службу Божу, повинні були мати при собі посвідчення особи та пройти подвійну перевірку.

Під час Божественної літургії митрополит звернувся до вірних із Різдвяним посланням. Храм наповнився українськомовними молитвами за воїнів, захисників України та тих, хто поліг, відстоюючи незалежність. Молився Блаженнійший владика Епіфаній і за всіх українців.

«Сповнені душевної радості, вдячності і віри – славимо Різдво Господа нашого Ісуса Христа в історичних обставинах, в історичному місці, історичною подією, – зазначив Епіфаній. – Бог в час важких випробувань сподобив нас великим даром: вперше в головному соборному храмі Успенської Києво-Печерської Лаври лунає українська молитва помісної автокефальної Православної церкви України. Христос народився! Славімо Його!».

Представники УПЦ МП не приховують роздратування. Їх дуже непокоїть перспектива передання Успенського собору Православній церкві України. Видання «Главком» зазначає: «Митрополит УПЦ МП Павло (Лебідь) закликав президента Володимира Зеленського не забирати від УПЦ МП храми на території лаври, які були в неї в оренді. Він записав відеозвернення, у якому поскаржився, що УПЦ не отримала письмового повідомлення про припинення оренди з 1 січня. Однак відповіді від глави держави не дочекався».

Нагадаємо, 27 травня Українська православна церква Московського патріархату зібралася на Собор. І, як стверджують її ієрархи, ухвалила рішення про повну незалежність від Москви через внесення змін до власного статуту. Втім РПЦ й надалі називає УПЦ (МП) своєю невід’ємною частиною та заперечує територіальну цілісність України. Бо, за словами очільника ПЦУ митрополита Епіфанія, собор УПЦ МП нічого не змінив, «вони зберігають єдність із РПЦ».

Російські пропагандисти поширюють фейк, що на першій Різдвяній літургії ПЦУ у Києво-Печерській лаврі були присутні лише бойовики та преса. Проте це спростовують розслідувачі з інтернет-проєкту «StopFake», який викриває поширювачів медійної брехні. ЗМІ натомість засвідчують, що богослужіння було велелюдним за рахунок вірян. «Детектор медіа» зазначає: «З фото й відео видно, що у церкві не лише журналісти, військовослужбовці, а й багато просто вірян. Святкова літургія в лаврі також транслювалася національними телеканалами. На трансляції видно, хто був у храмі під час служби».

Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський переконаний, що цьогорічна Різдвяна служба в Успенському соборі може бути не останнім богослужінням Православної церкви України у святих стінах Києво-Печерської Лаври.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company